Czy wszyscy Nefilim byli gigantami?

Kategorie: 

Źródło: Daderot (Wikipedia)

Często zakłada się, że wszyscy biblijni „Nefilim” byli gigantami. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że Nefilim nie są opisywani jako giganci w Księdze Rodzaju, gdzie po raz pierwszy jest o nich mowa. Przedstawia się ich tam, jako potomków Synów Bożych i córek człowieczych.

 

Nefilim, to nie tyle giganci, co potomkowie bogów, do których wlicza się miedzy innymi olbrzymów. W biblijnej Księdze Rodzaju, wspomina się o nich na tle niegodziwości ich ludu w epoce przed potopem. Są oni również wymienieni w biblijnej Księdze Liczb, gdzie opisują ich izraelscy zwiadowcy, którzy wkroczyli do ziemi Kanaan przed podbojem Izraelitów. To właśnie ten drugi opis, przedstawia ich jako olbrzymów. W powszechnym rozumieniu Nefilim są utożsamiani z Gigantami.

 

Sęk w tym, że niektóre przekłady Biblii, po Septuagincie, przyjęły pewien skrót myślowy, interpretując słowo Nefilim jako równowartość giganta. Czy jest to prawda?Słowo Nefilim wywodzi się z tego samego rdzenia co „naphal” (upaść). Przyjęło się, że Nefilim są nazywani upadłymi co może odnosić się do ich niebiańskiej natury, lub tego, że zawdzięczają swoje imię wywoływanemu przez nich upadkowi świata.

Stoi to zresztą w zgodzie, z opowieściami pojawiającymi się w apokryficznej Księdze Henocha. Opisuje ona podróże, wizje, sny i objawienia proroka Henocha w trakcie jego odwiedzin w niebie. Często występującym motywem jest grzech upadłych aniołów z córkami ludzkimi i powstanie pierwszych Nefilim. Historie tego proroka, nie są włączane w kanon Pisma Świętego, a jedynym odłamem chrześcijaństwa który uznaje Księge Henocha, jest Koptyjski Kościół Prawosławny.

 

Pogląd, który zyskał dziś na popularności jest taki, że Nefilim byli potomstwem upadłych aniołów, a w wyniku ich relacji z ludzkimi kobietami, narodzili się Nefilim. Warto wspomnieć, że w świecie starożytnego Bliskiego Wschodu i Morza Śródziemnego, istniało wiele mitów o bogach zakochujących się w ludzkich kobietach i rodzących „pół-bogów” o nadludzkich rozmiarach, sile i mocy. Dobrym przykładem jest chociażby Zeus i jego syn Herkules.

Jedyna różnica pomiędzy Herkulesem a biblijnymi Nefilim polega na tym, że życie i podróże tego pierwszego, są opisane w szczegółach i dotrwały aż do naszych czasów. W tym samym czasie, wiedza na temat Nefilim opiera się niemal wyłącznie na dwóch akapitach i apokryficznej księdze. Można więc stwierdzić z dużą dozą pewności, że nie wszyscy Nefilim ani Anakici (synowie Nefilim), musieli być gigantami.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj