Czy wszyscy żyjemy w nieskończenie wielkim hologramie?

Kategorie: 

Źródło: pixabay

Coraz więcej osób zastanawia się nad tym czy nasza rzeczywistość, jest na pewno tak realna jak wydaje się to niektórym z nas. Zdaniem części osób to co wydaje się na stanowić rzeczywisty świat może być wynikiem symulacji komputerowej, w której wszyscy się znajdujemy. Oczywiście podstawowe pytanie jakie zada sobie w takiej sytuacji rozumna istota brzmi: kto byłby w stanie stworzyć tak potężną symulację?

Prekursorem teorii, że nasza rzeczywistość jest tylko symulacją jest brytyjski filozof Nick Bostrom z Oxford University. W pracy naukowej, pod tytułem "Modelowanie" wydanej 4 lata przed stworzeniem hollywoodzkiego filmu Matrix, zasugerował, że najprawdopodobniej żyjemy w wielkiej symulacji. Badania przeprowadzone przez innych badaczy również wskazują na to, że nasz wszechświat może być dobrze wykonaną holograficzną iluzją.

Jedna z teorii zakłada, że z pomocą wirtualnej rzeczywistości ktoś może dokonać symulacji czasu w przeszłości lub odtwarzać, jak żyli ich odlegli przodkowie. Jeśli żyjemy w symulowanej rzeczywistości ma to konkretne konsekwencje. Każde uczucie, każde wspomnienie może zostać wygenerowane przez superkomputery. Innymi słowy, wszystko co nas otacza mogłoby być produktem wysoce zaawansowanego kodu komputerowego.

Bez wątpienia wydaje się to mało prawdopodobne i brzmi jak scenariusz filmu science fiction, ale nawet poszczególni eksperci z dziedziny fizyki rozważają tę teorię. Według Richa Terrile, dyrektora w NASA Jet Propulsion Laboratory, potencjalnym dowodem na prawdziwość tej hipotezy są zasady mechaniki kwantowej. Chodzi tu o naukowy fakt zgodnie z którym cząstki nie mają określonego stanu, chyba że są one postrzegane przez obserwatora. Innymi słowy widzimy to, co oczekujemy zobaczyć i dzieje się to wtedy kiedy na to patrzymy.

 

Terrile sugeruje, że już obecnie najszybsze superkomputery NASA są w stanie pracować z około dwukrotną szybkością ludzkiego mózgu. Jeśli posłużymy się prostymi obliczeniami i zastosujemy prawo Moore'a, wedle którego moc obliczeniowa komputerów podwaja się co dwa lata, może się okazać, że już za dziesięć lat, będzie można obliczyć symulację całego ludzkiego życia, w przeciągu miesiąca.

Koncept holograficznego wszechświata w interesujący sposób tłumaczy również reguły dostrzeżone przez Alberta Einsteina. Już przed kilkudziesięcioma laty podczas tworzenia swojej teorii względności, stwierdził on, że wszechświat jest płaskim kontinuum, ale gdy zagłębić się w skalę mikro okazuje się, że istnieją pewne fizyczne ograniczenia, takie jak liczba Plancka 1,6 x 10-35 metra. W unifikującej dotychczasowe ustalenia fizyków, pętlowej grawitacji kwantowej, liczba ta to najmniejsza długość mająca sens fizyczny. Innymi słowy nauka przewiduje, że tyle wynosi wymiar czegoś w rodzaju "piksela" naszej rzeczywistości.

 

Pomysł Bostroma, że nasz wszechświat jest tylko symulacją, stworzoną przez Superumysł i generowaną za pomocą kodu komputerowego rozwiązuje szereg niespójności i tajemnic kosmosu. Wyjaśnia to między innymi słynny paradoks Fermiego. Genialnego fizyka, który twierdził, że wielkość i wiek Wszechświata sugeruje, iż musiało istnieć wiele zaawansowanych cywilizacji pozaziemskich, na których ślad nie przyszło nam dotąd trafić.

Słońce jest typową i stosunkowo młodą gwiazdą, a w całej Galaktyce istnieją miliardy gwiazd , które są miliardy lat starsze. Z dużym prawdopodobieństwem, niektóre z tych gwiazd obiegają planety podobne do Ziemi. Zakładając, że Ziemia jest typową planetą skalistą, na wielu z nich mogło się rozwijać inteligentne życie. Niektóre z tych cywilizacji powinny rozwinąć technologię podróży międzygwiezdnych. Nawet w wolnym tempie bez zdolności do zaginania czasoprzestrzeni, cała galaktyka zostałaby skolonizowana w ciągu kilkudziesięciu milionów lat.

 

Według jego toku myślenia, Ziemia powinna zostać skolonizowana już dawno, a przynajmniej inne cywilizacje powinny nas odwiedzić. Nie ma jednak dowodów oznak inteligencji w innych częściach naszej galaktyki lub gdziekolwiek w obserwowalnym wszechświecie. Pozostają dwie możliwości - albo jesteśmy sami we wszechświecie albo rzeczywiście jesteśmy produktem jakiegoś Boga czy też jak kto woli Superumysłu. Wyjaśnienie paradoksu Enrico Fermiego, może być takie, że Ziemia i ludzkość są naprawdę centrum wszechświata, ponieważ jesteśmy produktem wysoce zaawansowanego kodu komputerowego. Co jednak wiązałoby się z uznaniem faktu, że otaczający nas świat to w rzeczywistości cyfrowe więzienie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika tomasz26

żeby zweryfikować rzekomo

żeby zweryfikować rzekomo tak wielką i istotna dla wielu rzecz jak kosmos trzeba go doświadczyć namacalnie tak jak dotykasz ognia tak jak pijesz wodę tak jak jesz pożywienie itp.. wszystkimi zmysłami opieranie się na tylko jednym zmyśle tj .wzrok jest tak dobre jak opieranie się na ślepcu prowadzącym ślepca .. żeby widzieć i uwierzyć trzeba tego doświadczyć
..dla mnie to co nad nami jest bio hologramem z zabezpieczeniami ..wprawdzie zaawansowanym ,ale tylko technologia dla nas niepojęta ,ale dla twórców projektu ziemia całkiem zrozumiała .oczywiście cześć ziemian ma o tym widzę ale strzegą bo to dobry interes .. choć ostaniu widzę ze biznes się zaczyna sypać ludzie już zwyczajnie nie kupują tych grafik komputerowych.. tak na zdrowy rozum tylu mldderow i żaden ,ale to żaden nie poleciał np na rzekomy księżyc, czy to ich nie interesuje ,czy zwyczajnie są wtajemniczeni w szwindel?

Portret użytkownika Oldgamer

Jesli chodzi o wszechswiat

Jesli chodzi o wszechswiat jako twor komputerowy, moglbym uwierzyc. Tyle, ze jest jeden problem.. nikt nie jest w stanie tego udowodnic. Rownie dobrze nasz programista moze tez istniec w swiecie stworzonym przez kogos wyzszego od niego itd itp. Natomiast Twoje wywody o jednostkach ktore o tym wiedza, albo ze zaczyna sie sypac kurtyna za ktora to wszystko stoi.. wierzysz w to serio? Czy moze wymysliles to czytajac artykul? 

Portret użytkownika Exart2

ADMINY,

ADMINY,

Proszę o aktywację konta. Nazwa użytkownika: Exart

Mail podany przy rejestracji taki jak tutaj.

 

Dzięki.

Portret użytkownika kolo21

Ziemia jest płaska a reszta

Ziemia jest płaska a reszta to bujdy masono naukowców. Dawać trolle minusy, bo wystarczy wspomnieć temat nalesnika, a już sypią się minusy i hejty. Kiedyś nigdy bym nie brał pod uwagę takiej teori o płaskiej ziemi. Ale tyle hejtów sypało się pod każdym filmikiem na YouTube, czy pejs-zboku. Że zastanowiło mnie, po co hejtować jakąś bzdurę? Pamiętam że jeszcze do nie dawna, równie ostry hejt był pod materiałami dowodzącymi że nasz ukochany rząd, jest rządem tylko Polskojęzyczny a nie Polskim. I co teraz nikt temu nie zaprzecza, bo politycy mają to w d...ch, i tak im nikt już nie fiknie. Bo jeżeli ktoś tak potężny, jak np kaczek, który został nazwany żydem i nie pociągnął tego kogoś do sądu za pomówienie i oszczerstwa. To znaczy że to jest prawda, a dowody są nie zaprzeczalne temu.

kolo21

Portret użytkownika Exart2

E tam, wyraźiłeś jedynie

E tam, wyraźiłeś jedynie swoją opinię nie popartą żadną logiczną argumentacją. Wyrażę swoją, że Ziemia jest krzywa, a prócz mnie w istocie nie ma nikogo na świecie, wszystko jest mirażem, eeeee, ponieważ tak właśnie działają telewizory i telewizja, pokazują coś czego w istocie nie ma. Taki hologram. Jak (nie)widzisz, kulawe i wątłe jest takie wnioskowanie. Brakuje konkretów, mocnego B wynika z A ponieważ jak C to D - łopatologicznie.

 

Ziemia jest krzywa! http://krzywaziemia.blogspot.com

Portret użytkownika PędnikNieŁągiewki

Że żyjemy w hologramie

Że żyjemy w hologramie oczywiście oczywistym - dla mnie to nie ulega wątpliwości! W naszym holograficznym świecie wysyłamy holograficzne sondy na krańce holo-US, prowadzimy holo-wojny z użyciem tysięcy holo-czołgów, okrętów,milionowe holo-armie strzelają do siebie holo-amunicją z holo-karabinów a także mamy wciąż rosnące zapasy holo-bomb "A"! Np. ja wczoraj holo-młotkiem walnąłem się w holo-palec - imaginujcie sobie Państwo - z winy holo-drania holo-bólem zabolało nie do holo-wytrzymania!!! Smile Smile Smile

"Jeśli chcesz, by dom był ci jako przystań cicha przenigdy doń nie wpuszczaj klechy ani mnicha".

Portret użytkownika Hostus

@mordulec

@mordulec

No to powiedz jeszcze po ch miałby człowieka ktoś tworzyć...? Obserwatorowi się nudziło i mrówek szukał? Też już miał...

Strony

Skomentuj