Czy Ziemia może być żywym organizmem?

Kategorie: 

NOAA

Naukowcy z University of Maryland znaleźli sposób, aby potwierdzić hipotezę Ziemi, jako samoregulującego się mechanizmu. Planują to zrobić przeprowadzając skomplikowane badanie związków siarki biorących udział w cyklu siarkowym Ziemi.

 

Pozyskanie takiej wiedzy otwiera drogę do potwierdzenia lub podważenia dawno rozważanej hipotezy, że planeta może być postrzegana, jako samoregulujący się żywy organizm. Hipoteza gai została zaproponowana po raz pierwszy przez Jamesa Lovelocka i Lynn Marqulis już w 1970 roku.

 

Ta koncepcja została też chętnie przyswojona przez ruch New Age, ale nie ma to dużego znaczenia, bo naukowcy postrzegają hipotezę Gai, jako całkiem prawdopodobną tylko opisują ją, jako zespół zjawisk chemicznych i geologicznych umożliwiających podtrzymanie życia na powierzchni planety.

 

Jedna z koncepcji zakłada, że mikroskopijne organizmy morskie takie jak fitoplankton i glony tworzą związki siarki, które następnie są uwalniane do atmosfery i ostatecznie w takie czy innej formie do gleby. Siarka jest jednym z kluczowych elementów związków organicznych i nieorganicznych. Jest istotna, aby kontrolować klimat oraz rozwój znanych form życia.

 

Naukowcy badali zwłaszcza dwa szczególnie powszechne związki siarki i doszli do wniosku, że bardzo ważne mechanizmy stabilizujące równowagę siarkową Ziemi tkwią w oceanach. Badania zdają się potwierdzać teorię organizmu, jakim może być nasza planeta.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Timler

W takim razie se powiem takie

W takim razie se powiem takie cuś:Zakładając, że rzeczywiście Ziemia jest żywym organizmem, przed laty wykształciła się tak, by mogły na niej żyć organizmy żywe (trwało to miliony czy cośtam lat). Po co? Może dlatego, że wtedy planetom lepiej się żyje :>. Niestety, później pojawili się LUDZIE, którzy coraz bardziej niszczą ekosystemy, więc Ziemia nasza próbuje sobie zrobić tak, byśmy znikli :>Oczywiście to są tylko moje przemyślenia :E

Portret użytkownika dzyszla

Żywe ogranizmy składają się z

Żywe ogranizmy składają się z komórek, te składają się z cząstek ogranicznych, te skłądają się z atomów, te składają się z elektronów i jądra, to składa się z neutronów i protonów, te składają się z kwarków i leptonów... A wszyscy żyjemy na kulistej Ziemi, która okrąża słońce, które "okrąża" Galaktykę, która pewnie także krąży po Wszechświecie, który pewnie krąży, wraz  zinnymi wszechświatami po multiwszechświecie, który pewnie krąży wraz z innymi multiwszechświatami po czym jeszcze... Wystarczy posłużyć się założeniami geometrii fraktalnej by wywnioskować, że wszystko żyje. Bo czy jesteśmy czyms innym, niż "kwarkami" dla innych galaktyk?

Portret użytkownika dąb

Gdy się za bardzo rozplenią

Gdy się za bardzo rozplenią pasożyty niszczące każdy organizm a układ immunologiczny jest zbyt słaby , to trzeba sie ich pozbyć w bardziej radykalny sposób. Tak się zastanawiam , czym są ludzie dla Ziemi i czy nie jest najwyższy czas na jakieś ograniczenie populacji by ziemia mogła sie odrodzić.

Portret użytkownika Rasta4Peace

WSZYSTKO jest żywe, cały

WSZYSTKO jest żywe, cały wszechświat Smile My jesteśmy oczami wszechświata, można powiedzieć że jesteśmy wszechświatem obserwującym samego siebie SmileA ci co gwałcą matke ziemie surowo za to zapłacą już w niedługim czasie.

V.i.P.
~~ Victoria Is Peace ~~

Portret użytkownika hincu

nie chodzi teraz o to czy

nie chodzi teraz o to czy ziemia zyje, czy nie, problem polega na tym ze klamstwo zbyt bardzo zaczelo panowac swiatem, ale to sie juz niedlugo zmieni :), czlowiek jest czescia wszechswiata, sklada sie z energii jak i moze nad nia zapanowac ( ot cudowne uleczenia jezusa i innych nazdwyczajnoch ludzi, o ktochych sie nie mowi ), ale ma niestety bardza zla ceche, to zachlannosc. sami widzicie do czego nas to doprowadzilo, zaklamanie, agresja, glod i wiele innycj... A przeciez nie po to nas kreaowane ( oj jestesmy bardzo zlym projektem badan... )

prawda jest bolesna dla milujacych
wiedza jest zbawieniem dla glupich
strach jest smiercia dla slabych

Portret użytkownika Alena

Nie tylko nasza matka Ziemia

Nie tylko nasza matka Ziemia ale rowniez Multivers jest zywym,inteligentnym organizmem- ogromna myslaca materia. Wszechswiat jest przeciez holograficzny i fraktalny,   a wiec   "co na gorze to i na dole".

Strony

Skomentuj