DARPA może mieć urządzenie, które pozwala czytać w myślach

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Możliwość czytania ludzkich myśli było prezentowane w wielu różnych filmach science fiction. Nie oznacza to jednak, że taka technologia jest tylko wymysłem a człowiek nigdy nie będzie w stanie tego zrobić.

 

Amerykańska Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, w skrócie DARPA, od kilku lat pracowała nad projektem który miał na celu stworzenie taniego urządzenia do czytania ludzkiego umysłu, które z wyglądu będzie przypominać słuchawki. Dokładniej chodzi o odczyt EEG a wyniki będą przesyłane do specjalnej aplikacji w smartphonie.

 

Podczas gdy odczyty EEG są najczęściej wykorzystywane do dostarczania danych o osobach z urazami głowy lub napadami padaczkowymi, DARPA zauważa, że EEG był badany komercyjnie w „neuromarketingu” i zapewnianiu neuro-feedbacku za pośrednictwem interfejsów mózg-komputer, co pozwala ludziom do przenoszenia przedmiotów lub grania w gry komputerowe za pomocą umysłu.

 

W przypadku projektu DARPA, urządzenie zostanie wykorzystane militarnie. Oficjalnie mówi się, że odczyt EEG zapewni lepszą reakcję na wypadek gdyby żołnierz odniósł obrażenia bądź zostałby postrzelony, straciłby przytomność a nie wezwałby pomocy. Jednak oficjalna wersja nie zawsze musi być zgodna z rzeczywistością a urządzenie najprawdopodobniej zostanie wykorzystywane np. do przesłuchiwania terrorystów. Możliwości jest bardzo wiele.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Skomentuj