Dlaczego Droga Mleczna znajduje się w centrum kosmicznej pustki?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Jedną z największych zagadek kosmologii jest tempo, w jakim rozszerza się Wszechświat. Obserwacje nie dają jednoznacznej odpowiedzi, co może wynikać z lokalizacji naszej galaktyki, Drogi Mlecznej, która znajduje się w centrum gigantycznej, kosmicznej pustki.

 

Stała Hubble’a-Lemaitre’a, opisująca szybkość tego zjawiska, dostarcza sprzecznych danych w zależności od stosowanych metod pomiaru. Naukowcy z uniwersytetów w Bonn i St. Andrews sugerują, że nasza lokalizacja może odpowiadać za te rozbieżności​​.

 

Ekspansja Wszechświata powoduje, że galaktyki oddalają się od siebie proporcjonalnie do odległości między nimi. Jednakże, gdy mierzymy tempo ekspansji za pomocą pobliskich galaktyk i supernowych, okazuje się, że jest ono o około 10% większe niż przewidywane na podstawie mikrofalowego promieniowania tła. Astrofizyk Pavel Kroupa z Uniwersytetu w Bonn wskazuje, że wydaje się, iż Wszechświat rozszerza się szybciej w naszym sąsiedztwie niż w całości​​.

 

Galaktyki zazwyczaj skupiają się w gromadach, skupiskach i włóknach kosmicznej sieci, ale istnieją również obszary, które wydają się puste. Dowody sugerują, że Droga Mleczna dryfuje w jednej z takich pustek, gdzie gęstość materii jest znacznie mniejsza niż średnia dla Wszechświata.

 

Według dr. Indranila Banika z St. Andrews University, otaczająca materia przyciąga galaktyki wewnątrz tego rejonu w stronę jego krawędzi, przez co oddalają się one od nas szybciej, niż można by się tego spodziewać​​.

 

W tym scenariuszu, Droga Mleczna znajdowałaby się blisko środka pustki o promieniu około miliarda lat świetlnych i gęstości około 20 proc. poniżej średniej dla Wszechświata jako całości​​.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj