Dlaczego ludzie wierzą, że widzą duchy? Naukowcy rozwiewają mity o życiu po śmierci

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Wiele osób wierzy, że duchy zmarłych wciąż krążą wśród żywych, ale czy istnieją rzeczywiste dowody na ich istnienie? Badacz zjawisk paranormalnych Joe Nickell od ponad 50 lat próbuje rozwikłać tę zagadkę.

 

Według sondaży aż 45% Amerykanów wierzy w istnienie duchów, a 28% twierdzi, że je widziało. Wiara w życie po śmierci istniała niemal w każdej kulturze na przestrzeni dziejów. Duchy pojawiają się w filmach, książkach i teledyskach, a ludzie chętnie dzielą się swoimi paranormalnymi doświadczeniami. Skąd bierze się to przekonanie?

 

Joe Nickell, jedyny na świecie profesjonalny badacz zjawisk paranormalnych, twierdzi, że większość rzekomych dowodów na istnienie duchów to niejasne zdjęcia, filmy i relacje naocznych świadków. „Nawet jeśli coś dzieje się w biały dzień, ludzie mają niesamowite wrażenie, że ktoś tam jest" - mówi. Jednak naukowcy podchodzą do takich dowodów sceptycznie, ponieważ nie można ich zweryfikować.

 

Infradźwięki - fale dźwiękowe poniżej 20 Hz, odbierane przez człowieka, mogą wywoływać uczucie obecności czegoś nadnaturalnego. Naukowcy sugerują, że narażenie na infradźwięki może powodować depresję, dreszcze, a nawet halucynacje wzrokowe.

 

Szwajcarscy naukowcy udowodnili w laboratorium, że wrażenie obecności ducha można wywołać za pomocą robota, który opóźnioną reakcją na ruch imituje dotyk. Taki efekt Olaf Blanke nazwał "fałszywym samopostrzeganiem", który łatwo pomylić z paranormalną obecnością.

 

Czasem stany świadomości, takie jak sen na jawie czy paraliż senny, mogą sprawiać, że ludzie czują lub widzą obecność duchów. A smutek po stracie bliskiej osoby może powodować halucynacje, w których widzimy zmarłych, co może mieć terapeutyczny wpływ.

 

Nickell podsumowuje: "Nie ma wątpliwości, że w przeważającej części zjawiska paranormalne przyczyniają się do czegoś bardzo pozytywnego. Są oczywiście wyjątki, ale wszystkie wiążą się z naszymi nadziejami i obawami. Mamy nadzieję, że duchy istnieją, bo w ten sposób rozumiemy, że w końcu nie umrzemy, a nasi bliscy nas nie opuszczą".

 

Choć naukowcy nie mają dowodów na istnienie duchów, to nie znaczy, że ludzie przestaną ich doświadczać. Dla wielu jest to sposób na radzenie sobie z trudnymi emocjami i straconymi bliskimi.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj