Dlaczego w dzieciństwie czas płynie wolniej?

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Czas to jedno z najbardziej nieuchwytnych pojęć, które ludzkość starała się zrozumieć przez wieki. Jego nieodwracalna natura stanowi podstawę naszej egzystencji, a jednocześnie, niezwykle złożone są nasze doświadczenia i postrzeganie jego przepływu. Jedną z fascynujących zagadek jest fakt, że dzieci doświadczają czasu inaczej niż dorośli. Wydaje się, że w dzieciństwie każdy dzień, miesiąc czy rok trwa dłużej. Co jest przyczyną tego zjawiska?

 

 

Jedną z hipotez tłumaczących to zjawisko jest fakt, że dzieci poznają świat w całości na nowo. Każda chwila jest dla nich pełna odkryć i nowych doświadczeń. Każda informacja jest świeża i niesie za sobą gęstwinę emocji, które pomagają utrwalać te wspomnienia. W ten sposób, dla dzieci każda jednostka czasu jest bardziej "zapełniona" doświadczeniami niż dla dorosłych, co może sprawiać, że czas wydaje się trwać dłużej.

 

Inną teorią jest korelacja pomiędzy postrzeganym okresem czasu a już przeżywanym życiem. Dla dziecka jeden dzień to znacznie większa część jego życia, niż dla dorosłego. Ta perspektywa sprawia, że dzieci mogą mieć wrażenie, że czas płynie wolniej. Jednak to, jak postrzegamy czas, zależy również od tego, jak go spędzamy. Gdy jesteśmy zainteresowani i zaangażowani, czas zdaje się przelatywać, podczas gdy nuda go spowalnia. Wpływ na nasze odczucia czasu ma także nasz stan emocjonalny.

 

Postrzeganie czasu jest skomplikowanym procesem i zależy od wielu czynników, ale zrozumienie tego procesu może pomóc nam w efektywnym zarządzaniu czasem. Naukowcy podkreślają, że postrzeganie czasu może być związane z rozwojem mózgu - dzieci, mając mniej doświadczenia i niebędąc w pełni rozwinięte, mogą inaczej oceniać przedziały czasowe.

 

Ponadto, postrzeganie czasu może być ukształtowane przez kulturę i społeczność, w której żyjemy. W różnych kulturach czas może być postrzegany jako liniowy lub cykliczny, co może wpływać na to, jak oceniamy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

 

Wreszcie, sposób postrzegania czasu zmienia się w miarę naszego starzenia. Jako dorośli, z większym bagażem doświadczeń, oceniamy czas inaczej, a nasze odczucia mogą być jeszcze bardziej skomplikowane, gdy stajemy w obliczu nowych sytuacji i zmian w naszym życiu.

 

Czas to coś, co wydaje się stałe, ale nasze doświadczenie jego przepływu jest nieustannie zmiennym, indywidualnym zjawiskiem. To przypomnienie o subiektywnej naturze naszego doświadczenia może pomóc nam docenić cenną wartość każdej chwili.

@innemedium Dlaczego w dzieciństwie czas płynie wolniej? #dzieci #młodość #nauka #ciekawostki #czas ♬ oryginalny dźwięk – InneMedium - InneMedium

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika wiktor wektor

To nie czas "płynie wolniej"

To nie czas "płynie wolniej" ale nasze przywiązanie do tego procesu się wzmacnia. Dziecko żyje chwilą i nie zastanawia się ani nad przyszłością ani nad przeszłością, dopiero życiu w dorosłym zaczynamy przywiązywać do tego coraz większą uwagę. Przestajemy żyć TU I TERAZ - a zaczynamy "żyć" przeszłością i przyszłością, co w konsekwencji przywiązuje nas do poczucia czasu jako "wymiaru życia". Dlaczego dorośli ludzie ulegają złudzeniu "przyspieszenia" upływu czasu ? Bo czują że marnują swój czas tu na ziemi.. zajmując się nie tym co powinni a tym do czego zostali uwarunkowani, co tworzy w umyśle "przestrogę" że: mam coraz mniej czasu.. Co zatem powinniśmy robić ? Nigdy nie dorastać (w ludzkim tego słowa rozumieniu) czyli nie wmawiać sobie że czegoś tam nam już nie wypada bo jesteśmy dorośli - nie "kostnieć". Ktoś dawno temu powiedział: nie wejdzie do królestwa "niebieskiego" (wątpię aby w oryginale użyto tego słowa określającego kolor błękitu...) ten kto nie stanie się jak dziecko. Może ktoś z was umie to lepiej/pełniej wyjaśnić.. Sądzę że chodzi tu o radość prostego zycia - (nieskomplikowanego konwenansami itd.) O pełen naturalizm rozumiany jako otwartość na drugiego człowieka bez lęku, obaw, wstydu i całej reszty ograniczeń narzucanych dzieciom w procesie "wychowawczym". O szczerość, prostotę, wolność i pełną swobodę czyli w skrócie mówiąc miłość - której niestety próżno szukać w tzw: "świecie". Bo miłość to nie uczucie związane z płciowością, hucią, porządaniem i przywiązaniem do drugiej osoby... MIŁOŚĆ - to najwyższa forma istnienia wyrażona słowami: nie czyn drugiemu co tobie nie miłe - czyń tak jak chcesz aby i TOBIE czyniono...  Czyli szczere i pełne pragnienie powszechnego dobra dla każdego.

Skomentuj