Do ilu galaktyk możemy dotrzeć?

Kategorie: 

Źródło: NASA/HST

Zapewne najwięksi naukowi marzyciele chcieliby, aby ludzkość zyskała kiedyś możliwość dokładnego zbadania całego Wszechświata. Jednak wszystko wskazuje na to, że jest to niemożliwe. Zatem ile Kosmosu jesteśmy w stanie wykorzystać do własnych celów?

Ziemskie teleskopy są w stanie dostrzec około 200 miliardów galaktyk. Zdaniem fizyków osiedlić moglibyśmy się jednak najwyżej w 10 miliardach i to przy założeniu, że do perfekcji opanujemy wykorzystanie możliwości, jakie dają obecne prawa fizyki.

Ogranicza nas oczywiście prędkość światła. 98 procent naszego obserwowalnego Uniwersum jest dostrzegalna przez sprzęt astronomiczny, ale najprawdopodobniej nie będziemy w stanie tego obszaru skolonizować.

Jest to efekt tego, że Wszechświat się rozszerza i wszystkie galaktyki od nas uciekają. To przyspieszenie jest coraz większe z powodu ciemnej energii, która stanowi około 70 procent składu naszego Kosmosu.

Dlatego wszystkie galaktyki położone dalej niż 17 miliardów lat świetlnych od Ziemi, pozostaną na zawsze poza naszym zasięgiem.

Jedyne na co możemy liczyć to przypuszczenie, że ciemna energia kiedyś zniknie. Wtedy ekspansja Wszechświata spowolni, co być może umożliwi przyszłym generacjom ludzi zasiedlanie nowych galaktyk tak długo, jak długo będzie istniał czas.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj