Dokąd prowadzi tajemnicza "brukowana droga" na dnie Oceanu Spokojnego?

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Wyprawa na grzbiet głębinowy na północ od Wysp Hawajskich odkryła starożytne, wyschnięte dno jeziora wyłożone czymś, co wygląda jak droga z żółtej cegły.

 

Na tę niesamowitą scenę natknął się statek badawczy Nautilus, który obecnie bada grzbiet Liliʻuokalani w obrębie Narodowego Pomnika Morskiego Papahanaumokuakea (PMNM). PMNM to jeden z największych rezerwatów morskich na świecie, większy niż wszystkie parki narodowe w Stanach Zjednoczonych razem wzięte, ale zbadano dotychczas tylko około 3% jego dna morskiego.

 

Naukowcy z Ocean Exploration Trust przesuwają granice niewiedzy o tym co leży ponad 3000 metrów pod falami. Każdego dnia odkrywcy transmitują na żywo co odkryli, a niedawno opublikowany film na YouTube uchwycił moment, w którym odkrywcy pilotujący łódź podwodną do głębinowych oceanów natknęli się na drogę!

„To jest droga do Atlantydy”, wykrzykuje przez radio jeden z odkrywców. -"Droga z zółtej kostki?" odezwał się inny głos. „To dziwne” – dodał inny członek zespołu. – "Żartujesz? To szaleństwo".

Mimo że starożytne jezioro znajduje się pod tysiącami metrów oceanu, jego dno, znalezione przez naukowców, wygląda zaskakująco sucho. W radiu zespół zauważa, że ​​ziemia wygląda prawie jak „pieczona skorupa”, którą można oderwać.

Na jednym maleńkim obszarze skała wulkaniczna ma pęknięcia, które do złudzenia przypominają cegły. Unikalne 90-stopniowe pęknięcia są prawdopodobnie związane z ogrzewaniem i chłodzeniem w wyniku wielu erupcji na tym spieczonym brzegu. Na pierwszy rzut oka ten efekt łatwo pomylić z drogą do zaginionego świata. 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj