Doskonale zachowane rzymskie miecze odkryte nad Morzem Martwym

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Izraelscy naukowcy dokonali niezwykłego odkrycia w jednej z jaskiń w pobliżu Morza Martwego. Cztery rzymskie miecze, które prawdopodobnie służyły w bitwach niemal 1900 lat temu, zostały odnalezione w doskonałym stanie. Te historyczne artefakty dostarczają nowych informacji na temat broni używanej w tamtym okresie oraz rzucają nowe światło na historię regionu.

 

Znalezisko miało miejsce podczas badania pustyni Judean Desert Survey. Eitan Klein, jeden z liderów tego projektu, podkreślił, że miecze mogły być ukryte przez rebeliantów, którzy ryzykowali życie nosząc rzymską broń. Ukrycie jej w jaskini pozwoliło uniknąć wykrycia przez wrogie siły.

 

Doktor Eitan Klein, z Izraelskiego Urzędu ds. Starożytności, określił to odkrycie jako "niezwykle rzadkie". Pomimo upływu czasu, miecze zachowały się w nieskazitelnym stanie. Eli Escucido, dyrektor tego samego urzędu, zwrócił uwagę na ostrość ostrzy, sugerując, że wyglądają one, jakby były ukryte zaledwie dzień wcześniej.

 

Artefakty, takie jak te miecze z drewnianymi i skórzanymi rękojeściami oraz stalowymi ostrzami, były typowe dla rzymskich żołnierzy stacjonujących w Judei. W jaskini znaleziono także rzymskie pilum - ciężką włócznię, co dodatkowo potwierdza obecność rzymskich wojsk w tym regionie.

 

Klein przypuszcza, że broń mogła zostać zdobyta jako łup wojenny, a następnie ukryta przez żydowskich powstańców, być może podczas powstania Bar Kochby przeciwko Rzymowi w latach 132-135 n.e.

 

Chociaż samo znalezisko jest fascynujące, badacze planują dalsze prace nad ustaleniem pochodzenia i właściciela tych mieczy. Mają nadzieję, że przyniosą one więcej informacji na temat historycznych kontekstów, w których były używane.

 

Odkrycie to podkreśla znaczenie Morza Martwego jako miejsca bogatego w historyczne skarby, oferując wgląd w starożytne cywilizacje i ich konflikty z Cesarstwem Rzymskim.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj