Dwie potencjalnie nadające się do zamieszkania planety znalezione wokół gwiazdy TOI-700

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Centrum Lotów Kosmicznych Goddard NASA ogłosiło odkrycie nowej planety wielkości Ziemi, znajdującej się w strefie zamieszkiwalnej gwiazdy o nazwie TOI-700. To już druga planeta w tym systemie, którą naukowcy uważają za potencjalnie nadającą się do zamieszkania.

 

Artykuł został opublikowany na portalu Phys.org. Naukowcy zwracają uwagę, że system gwiezdny TOI-700 zawiera obecnie cztery odkryte planety. Możliwe, że przyszłe badania odkryją jeszcze więcej nieznanych światów. Co najmniej dwie planety tego układu znajdują się w tzw. ekosferze, czyli strefie, w której woda w stanie ciekłym może istnieć na powierzchni skalistego świata.

 

Nowo odkryta planeta nosi oznaczenie TOI-700e i znajduje się nieco ponad 100 lat świetlnych od Ziemi. Mimo że w skali kosmicznej jest to stosunkowo blisko, odległość ta jest zbyt duża, aby ludzie mogli ją odwiedzić. Badanie wykazało, że TOI-700e ma wielkość zbliżoną do Ziemi, prawdopodobnie składa się z kamienia i może potencjalnie wspierać życie na swojej powierzchni.

Współautorzy artykułu piszą, że naukowcy koncentrują się obecnie na poszukiwaniu i badaniu systemów, które mogą dostarczyć odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące powstawania planet, ich ewolucji oraz możliwości istnienia życia we Wszechświecie. TOI-700e wyróżnia się na tle innych odkrytych planet, ponieważ nadaje się do przyszłych badań, które mogą pomóc znaleźć odpowiedź na pytanie o możliwość życia poza Układem Słonecznym.

 

Warto przypomnieć, że pierwszą egzoplanetę krążącą wokół gwiazdy podobnej do Słońca odkryto w 1995 roku. Od tamtej pory odkryto ponad 5000 egzoplanet – od gazowych olbrzymów po małe, skaliste światy. Jednak tylko niewielka liczba z nich to skaliste planety wielkości Ziemi, krążące w strefach zamieszkiwalnych swoich gwiazd.

 

W tym kontekście system TOI-700 jest wyjątkowy, z dwiema potencjalnie zamieszkiwalnymi planetami na swoim koncie. Drugą taką egzoplanetą jest TOI-700d, która również krąży w ekosferze swojej gwiazdy, gdzie temperatury pozwalają na istnienie wody w stanie ciekłym.

 

TOI-700e ma średnicę stanowiącą 95% średnicy Ziemi i znajduje się na wewnętrznej krawędzi ekosfery swojej gwiazdy, pomiędzy planetami TOI-700c i TOI-700d. „Nasze odkrycie czyni TOI-700 jednym z nielicznych znanych układów z dwiema planetami wielkości Ziemi krążącymi w ekosferze swojej gwiazdy” – podsumowują autorzy pracy naukowej.

 

Odkrycie TOI-700e oraz TOI-700d otwiera nowe możliwości dla badań naukowych, które mogą przyczynić się do poszerzenia naszej wiedzy na temat warunków życia poza Układem Słonecznym. W przyszłości planowane są obserwacje za pomocą zaawansowanych teleskopów, które mogą dostarczyć więcej informacji na temat atmosfery tych planet, ich składu chemicznego oraz potencjalnego występowania wody na ich powierzchni. Wszystkie te badania mają na celu lepsze zrozumienie, jak życie może ewoluować na innych planetach, a także określenie, czy w naszym Wszechświecie istnieją inne, potencjalnie zamieszkiwalne światy.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj