Dwóch amerykańskich myśliwych padło ofiarą "choroby zombie"

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Dwie osoby zmarły w wyniku rzadkiej, śmiertelnej choroby prionowej, którą prawdopodobnie zaraziły się po zjedzeniu mięsa z jeleni zakażonych przewlekłą chorobą wyniszczającą (CWD). Badacze ostrzegają, że może to być pierwszy znany przypadek przeniesienia tej choroby ze zwierząt na ludzi.

 

Tragedia rozegrała się w 2022 roku w Stanach Zjednoczonych, kiedy 72-letni mężczyzna nagle zaczął doświadczać dezorientacji i agresywnych zachowań. Okazało się, że on i jego przyjaciel jedli mięso z populacji jeleniowatych zakażonych CWD, zwaną również "chorobą jeleni zombie". 

 

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Texas Health Science Center w San Antonio, u obu pacjentów rozwinęła się sporadyczna choroba Creutzfeldta-Jakoba (sCJD) - najczęściej występująca u ludzi choroba prionowa. Niestety, obaj mężczyźni zmarli.

"Wywiad pacjenta, obejmujący podobne zdarzenia w jego grupie społecznej, wskazuje na możliwość nowego przeniesienia CWD ze zwierzęcia na człowieka. Na podstawie modeli naczelnych innych niż ludzie i myszy prawdopodobne jest międzygatunkowe przenoszenie choroby Creutzfeldta-Jakoba" - piszą autorzy badania opublikowanego w czasopiśmie "Neurology".

Choroby prionowe to bardzo rzadkie i przerażające schorzenia. Są one przenoszone, nieuleczalne i zawsze kończą się śmiercią pacjenta. Ich przyczyną jest nieprawidłowe fałdowanie się białek prionowych, które naturalnie występują w zdrowych komórkach organizmu, głównie w mózgu.

 

W chorobach prionowych nieszkodliwe białko zaczyna się nienormalnie fałdować, co powoduje powstanie wrogiej i zakaźnej postaci. To nieprawidłowe białko może następnie przekształcać inne normalne białka w nieprawidłową formę, gromadząc się w mózgu i powodując jego uszkodzenie.

 

U osób dotkniętych chorobami prionowymi mogą wystąpić szybkie objawy fizyczne i psychiczne, takie jak ciężka depresja, halucynacje, niewyraźna mowa, drętwienie, utrata koordynacji, utrata pamięci, agresja i głębokie zmiany w zachowaniu. W przeciwieństwie do większości innych czynników zakaźnych, priony nie są inaktywowane przez ciepło, światło ultrafioletowe ani żadne inne standardowe procedury sterylizacji, co czyni je niezwykle trudnymi do kontrolowania i niemożliwymi do leczenia.

 

Choroby prionowe, takie jak gąbczasta encefalopatia bydła (BSE), znana również jako "choroba szalonych krów", od lat budzą niepokój wśród naukowców i opinii publicznej. Według najnowszych statystyk amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków na całym świecie 232 osoby zmarły z powodu odmiany choroby Creutzfeldta-Jakoba powiązanej z chorobą szalonych krów. Większość przypadków odnotowano w Wielkiej Brytanii, gdzie epidemia była najbardziej znacząca.

 

Jeśli chodzi o jelenie i CWD, nadal nie jest jasne, czy priony mogą przeskakiwać ze zwierząt na ludzi. Jednak najnowsze badania przeprowadzone w gipsie wskazują, że społeczeństwo, lekarze i władze sanitarne powinni rozważyć taką możliwość.

 

Tragiczna historia dwóch amerykańskich myśliwych jest ostrzeżeniem dla wszystkich, którzy spożywają mięso z dzikich zwierząt. Choroby prionowe, choć rzadkie, mogą mieć katastrofalne skutki. Eksperci apelują o wzmożoną czujność i ścisłą kontrolę nad populacjami zwierząt, aby zapobiec kolejnym tragediom.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj