Dziwna anomalia Jowisza, albo nadinterpretacja laików astronomicznych

Kategorie: 

Źródło: YouTube

Niedawno w świecie wiadomości paranormalnych pojawiło się nagranie sugerujące, że udało się zaobserwować jakąś anomalię Jowisza. Gazowy gigant miał nagle zacząć zmieniać kształt. Wszystko to wydarzyło się 6 kwietnia 2014 roku a autorem nagrania jest Chris Fortuna. Od czasu gdy opublikował go w serwisie YouTube sprawa stała się znana i zainteresowało się tym wielu badaczy.

 

Wspomniana anomalia polegała na tym, że kulisty kształt Jowisza nagle stał się nieregularny. Przypominało to wielki bąbel jaki powstał z jednej strony najbliższego Ziemi czerwonego giganta, Betelgezy. Z tym, że ta gwiazda jest w stanie terminalnym i lada moment może do nas dotrzeć światło z jej eksplozji w formie supernowej, a Jowisz nie jest nawet gwiazdą.

 

Aby jednak wyrokować na temat tego, co mogło wywołać ten efekt trzeba najpierw ustalić, czy to był naprawdę Jowisz. Autor nagrania, wykonanego w Nowej Zelandii zaklina się, że tak, ale nie widać galileuszowskich księżyców, a każdy kto widział Jowisza przez nawet mały teleskop wie, że otaczają potężną planetę i nawet jako niewielkie kropki powinno być je widać.

 

Samo zniekształcenie wygląda interesująco, ale podobny efekt można uzyskać obserwując każdy jaśniejszy obiekt astronomiczny, a kamerka, którą to zarejestrowano, może sama wywoływać takie zakłócenia. Wystarczy aby następowała automatyczna adaptacja ekspozycji i takie same "anomalie" z łatwością można nagrać obserwując Wenus czy Saturna.

 

Zatem albo mamy w tym przypadku do czynienia z niewyjaśnionym zjawiskiem, którego nie zauważył cały astronomiczny świat, albo z nadinterpretacją wynikająca z niedostatecznego poziomu wiedzy na temat astronomii.

 

 

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika pasjonat

Ze amerykanie sa glupi jak

Ze amerykanie sa glupi jak but to wiadomo, a anomalia to nic innego jak za duza kompensacja ekspozycji.
https://www.youtube.com/watch?v=1wBoxrLupOU
Jowisz zajmuje tak mala powierzchnie kadru ze przy takim kontrascie + slabszym obiektywie najdrobniejsza zmiana naswietlenia powoduje nawet powstawanie promieni i to jest normalne bo matryca pracuje moze 2-3% powierzchni
 

fotka z przesadzona kompensacja ( pokazuje lepiej ksiezyce) ale sam obiekt moze wygladac jak male slonce

i poprawnie wykonane zdjecie gdzi ekompensacja nie obejmuje juz ksiezycow
 
i po sensacji.

Myślę, więc jestem...

Portret użytkownika toxic

ile Wy macie lat, chłopaki?

ile Wy macie lat, chłopaki? Lubię tu wchodzić dla relaksu przy wieczornym browarku, ale ostatnio Admin zapodaje tu straszne goowno...
pomijam filmiki, które są powieleniem treści artykułu - lubi to robić, więc niech sobie robi, ja nie oglądam - chodzi mi o merytoryczną zawartość publikowanych artykułów.  powoli, ich poziom zaczyna mi ubliżać, niestety.
Myślałem, że "astronomiczni laicy" masturbują się na onecie, a wychodzi mi na to, że pisują i tutaj... dramat. żenada i dramat...
D.R.A.M.A.T.

Dopóki nie skorzys­tałem z In­terne­tu, nie wie­działem, że na świecie jest ty­lu idiotów. Stanisław Lem
 

Portret użytkownika Wojtek

Ziemia drży bo siedzimy teraz

Ziemia drży bo siedzimy teraz na beczce z prochem z powodu pewnych ustawień planet i pobudzenia materii pod skorupą , monitorowanie obiektów z Ziemii powoduje takie rozmazania Księżyca, Jowisza itd...pozdrawiam

Portret użytkownika Homo sapiens

You tube zaczęło nadawać w

You tube zaczęło nadawać w rozdzielczości 4K, oto kosmos w tej rozdzielczości:
Cathedral of Stars (in stunning 4k)
https://www.youtube.com/watch?v=zr6VQDCLdlk
 
Wiele  wskazuje, że na Ziemi istniała cywilizacja dla której kosmos nie stanowił tajemnicy jaką jest dla człowieka zwanego Homo sapiens sapiens...wiedziała o świecie/światach duchowych budując budowle niezrozumiałe dla dzisiejszego człowieka, człowieka wpatrzonego w telewizor i "zdobywającego" sztuczny pokarm w supermarketach....
Najbardziej popularny pogląd głosi, że Układ Słoneczny powstał z wirującego obłoku gazów i pyłów. Jeżeli Słońce, planety i Księżyc powstały z tego samego materiału to powinny być do siebie podobne. Jednak każda planeta jest wyjątkowa. Skoro 85% Słońca to wodór i hel to Ziemia, Mars lub Wenus powinny mieć podobny skład. Tymczasem mniej niż jeden 1% pierwiastków tych planet to wodór lub hel.
Skoro Układ Słoneczny ewoluował, to wszystkie planety powinny obracać się w tym samym kierunku. Jednak Pluton i Wenus obracają się w kierunku przeciwnym, a orbita Uranu jest pochylona na jeden bok i zatacza koło. Wszystkie księżyce powinny okrążać swoje planety w ten sam sposób, lecz przynajmniej 6 z nich krąży odwrotnie, co więcej Neptun, Saturn i Jupiter mają księżyce poruszające się w obydwu kierunkach.
Powiększanie planety przez wiele małych kolizji dałoby w rezultacie prawie nieruchomą planetę, gdyż oddziaływania ciał byłyby samowyrównujące. Ale wszystkie planety obracają się, niektóre szybciej niż inne. Rozrastające się planety gazowe jak Jupiter stanowią dla ewolucjonistów przeszkodę nie do pokonania ponieważ gazy szybko rozpraszają się w przestrzeni, w próżni i nawet młode gwiazdy podobne do naszego Słońca nie mają wystarczającej ilości krążącego wodoru lub helu żeby wytworzyć choć jeden Jupiter.
Naukowcy nie mają odpowiedzi na pytanie dlaczego 4 planety mają obręcze i dlaczego każda z nich jest tak niepowtarzalna.
 

Teorie na temat początków księżyców są także chybione. To, że pierwiastki księżyca są tak różne od pierwiastków Ziemi. A płaszczyzna obrotu księżyca różna od płaszczyzny jej obrotu wokół Słońca i wokół własnej osi dostarcza mocnych dowodów na to, że księżyc od początku poruszał się po własnej orbicie.

 

Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.

Skomentuj