Dziwne odkrycia na Saturnie

Kategorie: 

nasa.com - sonda Cassini

Sonda Cassini odkryła ostatnio, że naturalny sygnał radiowy emitowany przez Saturna różni się w zalezności od tego czy mierzy się go w południowej lub północnej hemisferze planety. Odkrycie może wpłynąć na redefinicję długości dnia gazowego giganta. 

Dziwne odkrycie nie jest jednak jedyną zaskakującą naukowców informacją. Wariacje sygnału radiowego na które ma wpływ ruchu obrotowego planety, również dramatycznie zmieniają się w czasie, najwyraźniej w jakiejś korelacji ze zmieniającymi się porami roku.

Dane te pokazują nam tylko jak dziwny jest Saturn. Wydawało nam się, że rozumiemy wzorce tych sygnałów radiowych emitowanych przez gazowe giganty gdyż Jowisz był dość prosty w interpretacji. Bez sondy Cassini naukowcy nie mogli zrozumieć, że emisje radiowe z Saturna są aż tak nietypowe

Powiedział Don Gurnett z University of Iowa, któy dowodzi zespołem odpowiedzialnym za badania radiowe i plazmowe dokonywane za pomoca sondy Cassini.

Saturn emituje naturalne fale radiowe nazywane Radiacją Kilometrową Saturna (Saturn Kilometric Radiation), w skrócie SKR. Fale te są niesłyszalne dla ludzkiego ucha ale Cassini "słyszy" to jako serie sygnałów zbliżonych do syren strażackich o różnej modulacji zależności od cyklu rotacji planety. 

Naukowcy analizujący dane z Cassiniego przekonwertowali te sygnały na takie, które może usłyszeć człowiek. Obserwacje tego typu emisji radiowej Jowisza pozwoliły na dokładne "zmierzenie" planety. Ustalić można parametry takie jak na przykład stopień rotacji. Z Saturnem nie będzie to już jednak takie proste.

Gdy sonda Voyager mijała Saturna w 1980 roku, SKR wskazywał, że dzień ma tam 10,66 godziny. Ale później, europejski Ulysses odkrył, że serie sygnału radiowego różnią się o sekundy a nawet minuty.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Skomentuj