Dziwne rzeźby na Kamieniu Ingá: Starożytna zagadka astronomiczna w sercu Amazonii

Kategorie: 

Źródło: wikipedia.org

W środku rzeki Inga, niedaleko brazylijskiego miasta o tej samej nazwie, znajduje się jedno z najbardziej intrygujących odkryć archeologicznych w Brazylii. Zwany również Itacoatiara do Ingá, co w języku Tupi oznacza "kamień na Indze", ten niezwykły obiekt przykuwa uwagę badaczy z całego świata.

 

Kamień Ingá zajmuje powierzchnię dwustu pięćdziesięciu metrów kwadratowych. To pionowa konstrukcja o długości 46 metrów i wysokości dochodzącej do 3,8 metra. Na kamieniu wyrzeźbione są liczne rysunki, których znaczenie wciąż pozostaje zagadką. Naukowcy zidentyfikowali tu wizerunki różnych postaci, owoców, zwierząt, a nawet Drogi Mlecznej oraz konstelacji Oriona.

 

Według badań, to niezwykłe stanowisko archeologiczne w Brazylii ma co najmniej 6000 lat. Jest to jedno z głównych miejsc przyciągających archeologów i antropologów z całego świata. Kamień Ingá jest formacją skalną zbudowaną z gnejsu - powszechnego i szeroko rozpowszechnionego typu skały, powstałej w wyniku wysokotemperaturowej metamorfozy skał pierwotnie magmowych lub osadowych. Gnejsy charakteryzują się warstwową strukturą z naprzemiennie ciemniejszymi i jaśniejszymi pasmami.

 

Zagadkowe rzeźby na Kamieniu Ingá wciąż stanowią przedmiot intensywnych badań. Niektórzy badacze uważają, że mogą mieć one fenickie pochodzenie, ale ta teoria nie została potwierdzona. Brazylijski naukowiec Gabriele Baraldi spędził wiele czasu na studiowaniu zaszyfrowanych wiadomości na Kamieniu Ingá. Według jego teorii, rzeźby na tym obiekcie są dowodem na istnienie nieznanej starożytnej technologii.

Choć Kamień Ingá jest pięknie zaprojektowanym i wykonanym obiektem, nie jest on unikalny - geometryczny styl tych rzeźb występuje w innych brazylijskich rycinach, jednak żadna z nich nie jest tak sławna i intrygująca jak ten zabytek. Archeolodzy stwierdzają, że rzeźby na kamieniu wykonano z niezwykłą precyzją, a szczegóły zdradzają doskonałą technikę bardzo uzdolnionych artystów.

 

Wokół Kamienia Ingá znajduje się wiele innych skał, ale żadna z nich nie przypomina stylu użytego przy tym zabytku, czyniąc go unikalnym wytworem starożytnego rzemiosła. Niestety, jak wiele innych zabytków na świecie, Kamień Ingá ucierpiał z powodu wandalizmu. Wiele innych kamieni w okolicy zostało zniszczonych w latach 50. XX wieku, by wybrukować ulice stolicy stanu Paraíba. Niekorzystne warunki atmosferyczne i inne czynniki również przyczyniły się do utraty wielu oryginalnych symboli. Rzeźby, choć niezwykłe i estetyczne, są dowodem na zastosowanie zaawansowanych technik, skłaniając badaczy do kwestionowania ich pochodzenia.

 

Naukowcy sugerują, że rdzenni Indianie nie dysponowali metalowymi narzędziami, które pozwoliłyby im wykonać te rzeźby. Niektórzy badacze wysunęli hipotezy, że rzeźby Kamienia Ingá mogły zostać wykonane przez Fenicjan lub tubylców z Wyspy Wielkanocnej. Symbole na Kamieniu Ingá wykazują pewne podobieństwa stylistyczne do symboli z Wyspy Wielkanocnej, ale według naukowców jest to jedyne zauważalne powiązanie między tymi obiektami.

 

Choć można znaleźć podobieństwa geometrycznych kształtów między Kamieniem Ingá a innymi starożytnymi kulturami, nie oznacza to koniecznie istnienia bezpośrednich związków między nimi. Niektórzy badacze nawet zaproponowali, że Kamień Ingá może być dowodem na kontakty z istotami pozaziemskimi.

 

Kamień Ingá jest powiązany z zjawiskami niebieskimi, ponieważ na jego powierzchni wyrzeźbiono kilka konstelacji, czyniąc go jednym z najstarszych zapisów astronomicznych znalezionych w Brazylii. Z badań nad tubylczymi plemionami Brazylii wynika, że rdzenni Brazylijczycy generalnie odnosili się do zjawisk nadprzyrodzonych, a przedstawianie gwiazd i konstelacji nie było częstą praktyką. Dla Ticunów z Amazonii Wschodniej zjawiska niebieskie są ściśle związane z "śladami pozostawionymi przez istoty, które teraz zamieszkują niebiosa". Badacze stwierdzają, że przedstawienia gwiazd i obiektów niebieskich mają raczej charakter mitologiczny niż astronomiczny, ale jest to wciąż przedmiot dyskusji.

 

Kamień Ingá pozostaje jednym z najbardziej intrygujących i tajemniczych zabytków archeologicznych Brazylii. Jego niezwykłe rzeźby, geometryczne formy i powiązania z astronomią wciąż fascynują badaczy z całego świata, którzy próbują rozwikłać zagadkę tego starożytnego obiektu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj