Efekt Mandeli - czyli dlaczego ludzie pamiętają to, co się nie wydarzyło?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Niektórzy są przekonani, że pamiętają, jak przywódca praw obywatelskich RPA, Nelson Mandela, zmarł w więzieniu w 1985 roku. Ludzie opłakiwali go, jego żona wygłosiła pamiątkową mowę. Wszystko było w wiadomościach. Wiele osób pamięta, że to się stało. Ale okazuje się, że w rzeczywistości Mandela został zwolniony z więzienia w 1990 roku, a nawet przewodził krajowi w latach 1994-1999, a zmarł stosunkowo niedawno, bo w 2013 roku. To dziwne przeczucie przeżycia zdarzeń, których formalnie nigdy nie było, nazywamy efektem Mandeli.

Odkrycie i nazwę efektu temporalnego zawdzięczamy Fionie Broome, która w 2010 roku odkryła, że ​​jej fałszywe wspomnienia o śmierci Mandeli podzielała duża liczba osób. Broome wyjaśniała tak radykalną rozbieżność między wspomnieniami a rzeczywistością za pomocą teorii Multiwersu - hipotetycznego zestawu wszystkich możliwych rzeczywistych wszechświatów równoległych, wierząc, że zbiorowe wspomnienia nie są naprawdę fałszywe i że ona i inni ludzie pamiętający przeszłość znajdowali się w rzeczywistości w równoległym wszechświecie z inną linią czasu, która w niesamowity sposób przecinała się z naszą. Ale jak naukowcy wyjaśniają efekt Mandeli?

 

Po tym, jak Fiona Broome odkryła w 2010 roku, że ogromna liczba ludzi pamięta nieistniejący pogrzeb Nelsona Mandeli, na świecie wiele się zmieniło. Sklepy nagle zaczęły nazywać się inaczej. Logotypy niektórych korporacji nagle zaczęły wyglądać inaczej. Nazwy znanych potraw i słodyczy, takich jak guma do żucia, zapisywano inaczej. Ulubione postacie w filmach wypowiadały się inaczej, a piosenki kończyły się w nowy sposób, nie tak jak kiedyś. Dzieje się tak, ponieważ Internet, dzięki swojej wyjątkowej zdolności do zbliżania ludzi, szybko wprowadził Efekt Mandeli jako trend kulturowy.

Jedna z popularnych teoria zakłada, że te wszystkie dziwactwa nastąpiły po uruchomieniu Wielkiego Zderzacza Hadronów w 2008 roku w CERN, Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych w Szwajcarii pod Genewą. Jest to największe na świecie laboratorium fizyki wysokich energii, a jego uruchomienie mogło spowodować podział w linii czasu. Oczywiście zwolennicy tej teorii nie mają absolutnie żadnych dowodów, ale niektórzy uważają, że istnieją nieskończone wszechświaty ściśle związane z naszym i przenosimy się z jednego wszechświata do drugiego, ponieważ nasza oś czasu jest w stanie ciągłego przepływu.

 

Podczas gdy podróżowanie między wszechświatami wygląda atrakcyjnie i jest szczególnie lubiane przez filmowców i pisarzy science-fiction, to Efekt Mandeli trudno jest wyjaśnić w kategoriach mechaniki kwantowej. W rzeczywistości, jak zauważa wielu naukowców, odpowiedzi należy szukać w złożonej strukturze i działaniu ludzkiej pamięci.

 

W latach 70 tych na Uniwersytecie Kalifornijskim przeprowadzono szeroko zakrojone badania nad fałszywymi wspomnieniami i skutkami dezinformacji. Fałszywe wspomnienia to wspomnienia rzeczy, których tak naprawdę nigdy nie doświadczyliśmy.  Wyniki uzyskane w trakcie kilku badań z różnych krajów pokazały, że sugestia w czasie psychoanalizy była skuteczna w przypadku połowy badanych. Ale kto w takim razie i jak implementuje te fałszywe wspomnienia?

Siłą napędową Efektu Mandeli może być sugestywność lub skłonność do wierzenia w to, co inni uważają za prawdę. To zaskakujące, ale sam fakt postrzegania przez człowieka fałszywych informacji może zdyskredytować autentyczność pamięci już „zapisanej” w mózgu. Zatem zdaniem ekspertów większość efektów Mandeli wiąże się z błędami pamięci i dezinformacją społeczną. Fakt, że wiele nieścisłości jest banalnych, sugeruje, że są one wynikiem selektywnej uwagi lub błędnych wniosków. 

 

Należy zauważyć, że wszystkie powyższe wyjaśnienia nie oznaczają, że efektu Mandeli nie można wyjaśnić za pomocą teorii Multiwersu. W istocie koncepcja wszechświatów równoległych jest zgodna z pracami fizyków kwantowych. Ale dopóki ponad wszelką wątpliwość nie zostanie ustalone istnienie alternatywnych rzeczywistości, któe mogą zakłócać naszą linię czasu, teorie psychologiczne wydają się znacznie bardziej wiarygodne.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika ARTUR5

Prosty przykład . Nie znam

Prosty przykład . Nie znam angielskiego a zwłaszcza gwary żółnierskiej . W filmie " Byliśmy żołnierzami " , w krytycznym momencie walki Gibson wzywa telegrafistę aby przekazał do sztabu hasło " złamana strzała " , oczywiście gdyby nie tłumaczenie lektora to bym nie wiedział , w następnej wersji filmu nie ma tłumaczenia lektora , w ostatniej wersji jest tłumaczenie lecz nie jest to " złamana strzała " , byłem tak zaskoczony że nie zapamiętałem hasła . Z tego co czytałem hasło to nigdy nie powinno zostać zmienione i znają je wszyscy żołnierze jak numer 112 .

Portret użytkownika vv vv

... wszystko, przeszłość i

... wszystko, przeszłość i przyszłość dzieje sie jednocześnie w terażniejszości,..inaczej, zawś i wieś przeszłość i przyszłośc jest uzgadniana na bieżaco z terażnieszością,.. taką wsio i zawś  uzgadniającą naturę ma, bo musi mieć boski eter, ... efekt boskiego daru " bezgranicznego tworzenia" dany człekon przez ich stwórcę, u ich zarania.. w którym rozgrywa się "gra świateł" , którą zwyczajowo wraz z eterem  zwiemy rzeczywistością .. "najtrudniej" jest uzgodnić,... efekt boskiego daru "wolnej woli" dany  człekom, przez ich stwórcę,. grę świateł zaklętą we wnetrzu "umysłów i serc" człeków... stąd te efekty, przezwane mandelowymi..  

Portret użytkownika jaa

Mandela był więziony i w tv

Mandela był więziony i w tv wciąż wtedy o nim było, że może w więzieniu umrzeć. Zdaje się, że ktoś wtedy albo trochę później w tym więzieniu umarł. Wtedy też, jak się zdaje, zaczęto bardziej dbać o Mandelę. Też dlatego, że była taka akcja w mediach, że Mandelę też to spotka. Potem trochę o nim ucichło, a, jeszcze później, tak jak w artykule jest napisane, wyszedł, a, właściwie go uwolnili i został wybrany. Nigdy nie było akcji, że Mandela zmarł w więzieniu. Rzeczywistość wciąż jest jedna i ta sama. Tyle, że mózg różne rzeczy różne zapamiętuje, w zależności od nastawienia do czegoś i i od innych czynników. Co innego się zapamiętuje gdy jest się młodym, a, co innego gdy jest się już starszym. Inaczej zapamiętuje się coś, do czego mamy osobiste nastawienie, a, inaczej coś, co słyszymy mimowolnie. Poza tym. Temat jest już chyba trzeci raz poruszany. Widać nie ma za bardzo nowych.

Portret użytkownika oln

Zderzacz hadronów nie ma z

Zderzacz hadronów nie ma z tym nic wspólnego. Moja matka przerobiła efekt Mandeli, kiedy w latach 90tych słuchała o nim w radiu i z całą rodziną byli przekonani że on przecież umarł. Były to wczesne lata 90te ...

"Poznajcie prawdę, a prawda was wyzwoli" (z domu niewoli, o której sami tak dbacie, by się nie nawrócić) Jezus Chrystus

Portret użytkownika Robert R.

Jak z szkoły pamiętacie hymn?

Jak z szkoły pamiętacie hymn? "póki my żyjemy" czy "kiedy my żyjemy"? (Sprawdźcie aktualną wersję w google.)

Fenom jest i zwykłe tłumaczenie, iż to fałszywe wspomnienia jest jedynie dla sceptyków, którzy go nie doświadczyli. Bo należy wspomnieć, iż dotkniętych Efektem Mandeli jest kilka procent społeczeństwa. Co najciekawsze, że każdy zaczął widzieć zmiany w innym czasie. Jedni w roku 2008, a inni dopiero w 2016; co wskazywałoby na hipotezę "quantum immortality"oraz "multiverse". Gdy nasze ciało umiera na świecie A, wtedy nasz nieśmiertelny umysł łączy się z umysłem z świata B. Przykładowo zabiera wspomnienia z świata równoległego, gdzie amerykanie dokonali JEDNEGO lądowania na księżycu i trafia na świat gdzie tych lądowań było 6. Taka drobnostka, którą łatwo zapomnieć -:)

Sceptykom, którzy mówią o fałszywych wspomnieniach. Pokazuję to zdjęcie. Niech powiedzą tym dzieciom, że źle pamiętają pomnik myśliciela. (Przykładają pięść do czoła, nie do brody)

https://farm3.static.flickr.com/2475/3600893227_eaa9c15599.jpg

Strony

Skomentuj