Egipski rząd może zniszczyć jedną z piramid z Gizy

Kategorie: 

Źródło: facebook

W ostatnich miesiącach na scenie międzynarodowej wybuchła kontrowersja dotycząca renowacji Piramidy Menkaure w Gizie, jednego z najcenniejszych zabytków Egiptu. W serii filmów opublikowanych na profilu facebookowym Mostafy Waziriego, szefa egipskiej Najwyższej Rady Starożytności, ujawniono prace polegające na ustawianiu bloków granitu u podstawy piramidy. Projekt ten został nazwany przez Waziriego "projektem stulecia" i ma na celu przywrócenie piramidy do jej pierwotnego wyglądu, co wywołało falę krytyki zarówno wśród miłośników starożytności, jak i ekspertów.

 

Piramida Menkaure, będąca częścią kompleksu piramid w Gizie, jest najmniejsza z trzech głównych piramid. Jej renowacja obejmuje odbudowę granitowej okładziny, która pierwotnie pokrywała części struktury. Prace te mają potrwać około trzech lat i są współpracą egipsko-japońską. Pomimo dobrych intencji, projekt spotkał się z ostrą krytyką ze strony konserwatorów i użytkowników mediów społecznościowych, którzy porównali go do "prostowania Krzywej Wieży w Pizie".

 

Krytycy, w tym archeolodzy i egiptolodzy, zarzucają, że projekt jest "całkowicie nienaukowy" i że prace rozpoczęły się zbyt szybko, pomijając kluczowe fazy badawcze i dokumentacyjne. Podkreślają, że każda interwencja może zakłócić autentyczność piramidy, ponieważ nie można dokończyć pracy, którą rozpoczęli starożytni Egipcjanie. Dodatkowo, istnieje obawa, że użyte bloki granitu nigdy nie były częścią pierwotnej struktury, lecz zostały przywiezione z Asuanu i pozostawione u podstawy piramidy, oczekując na umieszczenie, które zostało przerwane prawdopodobnie z powodu śmierci faraona.

Z kolei zwolennicy projektu, w tym Waziri, bronią inicjatywy jako niezbędnej dla trwałości i zachowania piramidy. Podkreślają, że nowoczesne materiały i metody są konieczne do zwalczania przyspieszonego pogorszenia stanu spowodowanego czynnikami środowiskowymi. Niektórzy eksperci, jak Egyptologistka Salima Ikram, sugerują, że projekt może odnieść sukces, pod warunkiem użycia kamieni znalezionych wokół piramidy, bez dodawania nowych, które nie należą do struktury.

 

Renowacja Piramidy Menkaure jest tylko jednym z elementów wielowymiarowej inicjatywy mającej na celu odnowienie kompleksu piramid w Gizie. Wśród oburzonych i zaniepokojonych obywateli pojawiają się głosy krytykujące priorytety rządu, który wydaje miliony dolarów na projekt, podczas gdy kraj zmaga się z trudną sytuacją ekonomiczną. Inni wyrażają obawy, że dodawanie "bloków" zniszczy piękno i zachwyt nad starożytnym budowlem.

Kontrowersje wokół renowacji Piramidy Menkaure podkreślają złożoność działań konserwatorskich i różnorodność opinii na temat ochrony dziedzictwa kulturowego. Dyskusja ta jest odbiciem szerszego dylematu dotyczącego konserwacji versus restauracji oraz pytania o to, jak najlepiej chronić i zachować nasze wspólne dziedzictwo dla przyszłych pokoleń.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Homo sapiens

To są działania Amerykanów,

To są działania Amerykanów, to oni tam rządzą jeśli chodzi o piramidy ! Możliwe że coś kombinują..., albo chcą coś odkryć potajemnie... skomplikowana sprawa, zresztą przeróbek zabytków masonerii jest tam bardzo dużo..., uważają się za spadkobierców piramidalnej cywilizacji przedpotopowej... za wcielenia istot sprzed potopu.

Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.

Skomentuj