Elektryczna stymulacja mózgu nowym sposobem na hipnozę

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Hipnoza od dawna jest uznawana za skuteczną metodę leczenia różnych schorzeń psychicznych. Jednak nie każdy jest podatny na hipnozę. Ostatnie badania przeprowadzone przez dr. Afika Faermana i Davida Spiegela z Uniwersytetu Stanforda mogą zmienić to postrzeganie, oferując nową metodę zwiększania podatności na hipnozę poprzez elektryczną stymulację mózgu.

 

Powszechnie uważa się, że tylko około 15% dorosłych jest wysoce podatnych na hipnotyzację. Faerman i Spiegel postanowili zbadać, czy można zwiększyć tę podatność. W swoim badaniu skupili się na osobach zwykle odporne na hipnozę, wykluczając osoby naturalnie podatne na tę technikę.

 

W badaniu wzięło udział 80 osób cierpiących na fibromialgię. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna grupa przeszła krótką sesję przezczaszkowej stymulacji magnetycznej (TMS), podczas której otrzymywali impulsy elektryczne kierowane na lewą grzbietowo-boczną korę przedczołową. Sesja trwała tylko 92 sekundy. Druga grupa otrzymała fikcyjną procedurę, która nie generowała prądu.

 

Uczestnicy, którzy otrzymali elektryczną stymulację mózgu, wykazali znaczny wzrost podatności na hipnotyzację. Wyniki te są przełomowe, ponieważ wskazują na możliwość zmiany cechy, którą wcześniej uważano za stałą i niezmienną. Naukowcy byli zaskoczeni, że w ciągu tak krótkiego czasu udało się zmienić podatność na hipnozę.

 

Te odkrycia otwierają nowe perspektywy w leczeniu różnych zaburzeń psychicznych za pomocą hipnozy. Dzięki możliwości zwiększania podatności na hipnozę poprzez łagodną elektryczną stymulację mózgu, więcej osób może skorzystać z tej metody leczenia. Badanie to może również przyczynić się do lepszego zrozumienia mechanizmów działania mózgu i hipnozy.

 

Odkrycie to jest obiecujące dla przyszłości terapii opartych na hipnozie, otwierając drzwi do nowych metod leczenia oraz zwiększając dostępność hipnozy dla szerszej grupy pacjentów. Stymulacja mózgu jako metoda zwiększania podatności na hipnotyzację może stanowić przełom w leczeniu wielu schorzeń, oferując nadzieję tym, którzy wcześniej nie mogli skorzystać z tej metody leczenia.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj