Epos o Gilgameszu, niesamowity tekst skrywający tajemnice Sumeru

Kategorie: 

Źródło: Public Domain

Mity starożytnego Sumeru opowiadają o wielu niesamowitych zdarzeniach i mitycznych bogach. Niestety po upadku tej cywilizacji, wiele z jej legend przepadło bezpowrotnie, a te historie które znamy pochodzą często nie od samych Sumerów a Akadyjczyków, którzy przyszli na ich tereny. To właśnie za ich sprawą dane nam jest poznać jedną z najciekawszych postaci tej kultury czyli niejakiego Gilgamesza. Bohatera najstarszego eposu w historii ludzkości i najstarszego herosa w całej literaturze.

Zgodnie z legendami o jego życiu Gilgamesz między innymi obalił rządy króla Aggi z Kisz zbudował mury miasta Uruk aby ochronić jego mieszkańców, razem ze swoim towarzyszem Enkidu zwyciężył w walce z demonem Huwawa, niebiańskim Bykiem zesłanym przez boginię Isztar, a nawet o jego śmierci i podróżach po podziemnym świecie. Postać Gilgamesza jest więc koronnym przykładem mitycznego herosa, którego genealogia łączy się z bóstwami. Zgodnie z sumeryjską Listą Królów, sam Gilgamesz był bowiem dzieckiem bogini Nunsun i kapłana o imieniu Lillah. Jest to o tyle ciekawe, że sama Ninsun była córką bóstw Anu i Uras czyli dwóch z czołowych postaci w sumeryjskim panteonie.

Fragment reliefu przedstawiającego boginię Ninsun

Epos miał zostać spisany w okolicach 2500 roku p.n.e. na serii glinianych tabliczek. Co ciekawe opisują one nie tylko heroiczny okres w życiu Gilgamesza ale również przypisuje mu liczne wady takie jak okrucieństwo względem swoich wrogów oraz pożądanie zamężnych kobiet. Co w pewnym sensie różni się od dwuwymiarowych postaci znanych między innymi z odległej o 1500 lat Iliady i Odysei.

Dodatkowo, epos zawiera w sobie inną bardzo ciekawą przypowieść, której to głównym tematem jest historia o Potopie. Jej bohaterem nie jest jednak sam Gilgamesz a niejaki Utnapisztim. Wybraniec boga Ea(czyli odpowiednika sumeryjskiego Enkiego) który dostał zadanie w postaci zbudowania czegoś na kształt biblijnej Arki oraz przechowania na niej swojej rodziny, dobytku oraz roślin i zwierząt wszystkich gatunków. Co ciekawe zgodnie z wersją mitu zawartą w eposie, przyczyną do wywołania Potopu miało być przeludnienie świata, które cyt. "zagrażało spokojowi bogów" co zdecydowanie odbiega od chrześcijańskiej wersji tego mitu.

Niedługo po zalaniu Ziemi, arka zatrzymała się na górze Nisir, a po siedmiu dniach Utnapisztim wypuścił gołębia aby ten odnalazł ląd. Tutaj epos znowu różni się od Biblii ponieważ w odróżnieniu do znanej nam wersji historii gołąb nie podołał zadaniu i dopiero po wysłaniu kruka, ląd został ostatecznie odnaleziony. Na koniec po przybiciu do lądu Utnapisztim uwolnił wszystkie zwierzęta, zasadziło rośliny i złożył ofiarę bogom w wyniku czego wraz z żoną zostali oni nagrodzeni nieśmiertelnością.

 

Cała treść eposu jest przesiąknięta wieloma symbolami i opisami, które przy odpowiedniej interpretacji mogą brzmieć znajomo. Jednym z lepszych przykładów jest zbudowany z gliny i wody włochaty towarzysz Gilgamesza, Enkidu. Niezwykła istota, której to opis w dużej mierze przypomina stworzenie człowieka w Biblii. Enkidu pomógł Gilgameszowi w pokonaniu wspomnianego wcześniej demona oraz towarzyszył mu przez wiele lat aż w końcu umarł co zmotywowało Gilgamesza do poszukiwania nieśmiertelności.

To jednak nie wszystko ponieważ opis pokonanego przez nich demona, w pewnym sensie przypomina opowieści o rasie gigantów.

To wojownik – jego zęby są zębami smoka,
jego twarz – twarzą lwa,
jego ryk jest jak nacierająca woda potopu!

Zgodnie z opisem Enkidu, był on ogromnym humanoidem o strasznej twarzy i długich włosach. Jego dłonie miały być również uzbrojone w pazury a sam demon pełnił funkcję strażnika. Podobno był on również chroniony przez siedem magicznych cedrów, które zostały jednak zniszczone przez Gilgamesza, a sam Huwawa został zabity po stoczeniu walki z Gilgameszem. Dodając do tego historie o długożytności poszczególnych "ludzkich" postaci w eposie oraz ich niezwykłe koneksje rodzinne trudno nie dojść do wniosku że pod warstwą mitów i symboliki kryje się drugie dno. Nie wykluczone, że jego poznanie mogłoby udzielić nam wiele odpowiedzi na temat historii rodzaju ludzkiego, ale na ten moment są to jedynie niepoparte przez nic spekulacje.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika mirjam

Czytając te posty stwierdzam

Czytając te posty stwierdzam gdyby zrobić scalaka z tego to by wyszła niezwykła opowieść . wszyscy bazujecie na jakiś opisach , nie wiedomo jakich skoro już naukowcy kryją głowy w piach to oczym tutaj piszecie . Z całym szacunkiem do waszej wiedzy która jest tylko domysłem , nie wierze w każde tutaj napisane słowo . Bo jak bylo ,to będzie można stwierdzić  będąc w tym czasie kiedy to wszystko się działo  . a nie kazdy co pisze ma swoją teorię Brednie i tyle.

Portret użytkownika zdzichu

Bzdury klamcy Enkiego, ktory

Bzdury klamcy Enkiego, ktory wraz ze swoim braciszkiem po ciezkich bojach o zarcie, wplywy na ziemi i dupeczki, zaorali piekna planete. Teraz znalazl sobie jakiegos Szitina, co chcial zablysnac na salonach, nagadal mu glupot w berecik, a ten to wszystko spisal. I tak sie porobilo.
Niech sie Enki lepiej przyzna co nawyczynial ze swoim braciszkiem..... bedzie ciekawie....

Co do innej cywilizacji to byla, ale nie bylo wowoczas ziemi tylko Atlantyda, ale zostala zniszczona i z jej fragmentow powstala ziemia. Uwieziona z wieloma duszami atlantyckimi w 3 wymiarze pod rzadami Jehovy. Sytuacja ogolna jest patowa i klatwa Jahve robi swoje.

Zebysmy sie dobrze rozumieli to na ziemie nie docieraja zadne statki ufa itd. Na zeimie przechodzi sie poprzez portale czasu zwane Gwiezdne Wrota. Eteryczna energia po przejsciu w dany wymiar dopasowuje forme  czy strukture energii do panujacych warunkow. czyli przyjmuje sobie cialo. Takie opetanie w pozytywnej formie.

Na ziemi wsrod uwiezionych dusz nalezalo stworzyc warunki do zycia i zarcia. Dlatego powstali tzw Bogowie stworcy, biblie i inne historyjki dla ciemnych ludzi, ktorzy i tak ziemi nei opuszcza, bo im nie wolno, spala sie po przjsciu przez Gwiezdne Wrota.

Przestancie wierzyc w te pierdy Enkiego-Weza ktory potrzebuje zrec tutaj na ziemi, zrobil sobie folwark ze zwierzetami. Ryje berety i ssie energie, zapyla samice i swietnie sie bawi. Bo to jego Swiat. A jak mu braciszek przeszkadzal to kazal go zabic i zrobil z niego meczennika Jezusa.

Bajka sie kreci juz milion lat...... i nei przestanie........
A dusze atlantyckie z resztkami boskiej swiadomosci tworza tzw pojazdy ewakuacyjne-kapsuly czasu czyli dwie polowki jablka. Przejaw boga i bogini w siwtym zwiazku, tylko tak moga dostapic aktywacji i przejsc przez Gwiezdne Wrota.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex2

oCZYWIŚCIE TEN EPOS ZOSTAŁ

oCZYWIŚCIE TEN EPOS ZOSTAŁ SPISANY NA GLINIANYCH TABLICZKACH PO pOTOPIE, KIEDY ŚRODKI TECHNICZNE ZOSTAŁY ZNISZCZONE. wIĘC URATOWANI Z KATAKLIZMU SPISALI TO WSZYSTKO, NA CZYM MIELI...  PRZED POTOPEM ODNALEŹLIBYSMY DYSKI CYFROWE I OBRAZY HOLOGRAFICZNE ICH CYWILIZACJIPUSTYNNE PLEMIĘ PARCHÓW NAJECHAŁO ICH ODRADZAJĄCĄ SIĘ KULTURĘ 1000 LAT PO POTOPIE I ZERŻNĘLI EPOSY DO SWOJEJ ZASRANEJ RELIGII..., ZE SWOIMI AKTORAMI...

...Angelus Maximus Rex

Portret użytkownika b@ron

przed potopem ludzie nie

przed potopem ludzie nie mogli mieć dysków cyfrowych ani obrazów holograficznych, bo nic z tamtych czasów nie zostało odnalezione, a napewno coś by się znalazło w wykopaliskach... natomiast wspomniane przez ciebie technologie a nawet dużo bardziej zaawansowane, posiadała ta cywilizacja która zwiała stąd przed potopem

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika SAJANIN

ale gilgamesz tez byl

ale gilgamesz tez byl gigantem(9m) i ponoc naukowcy na calym swiecie szukali jego i jego krwi by znow przywrocic gigantow do zycia i nawet sie pojawil artykul w bbc ze znalezli go i moze juz niedlugo zobaczymy ich na wlasne oczy. polecam obejrzec The Hollow earth chronicles ep. 1

Portret użytkownika Perymetr

 Akadyjczycy nie przyszli na

 Akadyjczycy nie przyszli na tereny zamieszkane przez Sumerów; odwrotnie - Sumer jako państwo podbił Akad i przyswoił sobie jego pismo, ceremoniał pałacowy i mitologię.Tak więc mówimy tutaj o mitologii akadyjskiej sensu stricto.Tego wszystkiego można dowiedzieć się z książek.

Portret użytkownika baca

bardzo ciekawy ten wątek z

bardzo ciekawy ten wątek z potopem spowodowanym przez bogów z powodu przeludnienia...

hmm... gdzieś już słyszałem że zupełnie tacy sami brodacze obecnie też chcą zdepopulować ludzkość z powodu przeludnienia... i kurde co za przypadek  - uny też uważają się za bogów....

ciekawe również że uny też przyadoptowały tę historyjkę z arką i w nowszej wersji wypełnili ją nawet swoimi aktorami...

nie zdziwie się jeśli po odczytaniu kolejnych tabliczek okaże się że Sumer upadł po rewolucji bolszewickiej, która jak cień idzie przez historię za "boskimi" brodaczami - Starożytny Egipt runął właśnie z powodu komunistycznej rewolucji, która rozłożyła tamtą cywilizację

Skomentuj