Fascynujące odkrycie dotyczące supermasywnej czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej

Kategorie: 

Źródło: EHT

Astronomowie dokonali przełomowego odkrycia w sercu naszej galaktyki. Przy użyciu Teleskopu Horyzontu Zdarzeń (EHT) zaobserwowali silne, spiralne pola magnetyczne w pobliżu supermasywnej czarnej dziury - Sagittariusa A* (Sgr A*). To zaskakujące odkrycie, które rzuca nowe światło na procesy zachodzące w najbliższym otoczeniu tych tajemniczych obiektów.

 

Obserwacje te są niezwykle istotne, ponieważ wcześniej udało się uzyskać podobne informacje jedynie w odniesieniu do innej supermasywnej czarnej dziury, znajdującej się w galaktyce Messier 87 (M87). Teraz naukowcy mają możliwość dokonywania porównań i poszukiwania wspólnych cech tych potężnych obiektów.

 

Kluczową rolę w tych badaniach odegrała analiza światła spolaryzowanego, docierającego z okolic Sgr A*. Polaryzacja fal elektromagnetycznych dostarcza wielu informacji na temat pól magnetycznych panujących w danym miejscu. Okazało się, że struktura polaryzacji światła wokół czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej jest zaskakująco podobna do tej zaobserwowanej wcześniej w M87.

Obserwacje wykazały, że w obu przypadkach występują silne, zorganizowane i spiralnie biegnące pola magnetyczne, sięgające samego brzegu czarnych dziur. To fascynujące odkrycie, które pozwala lepiej zrozumieć procesy zachodzące w najbliższym otoczeniu tych kosmicznych potworów.

 

Warto podkreślić, że w badaniach tych uczestniczyli również polscy astronomowie - Monika Mościbrodzka i Maciek Wielgus. Ich zaangażowanie w międzynarodowy projekt Teleskopu Horyzontu Zdarzeń jest cennym wkładem polskiej nauki w poznawanie tajemnic Wszechświata.

 

Odkrycie spiralnych pól magnetycznych w pobliżu Sgr A* otwiera nowy rozdział w badaniach czarnych dziur. Naukowcy będą mogli teraz porównywać procesy zachodzące w różnych galaktykach, poszukując uniwersalnych cech tych niezwykłych obiektów. Być może uda się również lepiej zrozumieć rolę pól magnetycznych w procesach akrecji materii oraz emisji promieniowania przez czarne dziury.

 

Bez wątpienia, to fascynujące odkrycie stanowi istotny krok naprzód w naszym poznawaniu tajemnic Wszechświata. Obserwacje Sagittariusa A* przy użyciu Teleskopu Horyzontu Zdarzeń dostarczają nowych, bezcennych informacji, które z pewnością będą inspiracją do dalszych, pogłębionych badań.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj