Filmy postapokaliptyczne lepiej przygotowały ludzi na pandemię COVID-19

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W dzisiejszych czasach, filmy postapokaliptyczne cieszą się większą popularnością niż kiedykolwiek. Upadek asteroidy, wojna nuklearna, apokalipsa zombie – wszystkie scenariusze przedstawiające nowy postapokaliptyczny świat i ludzi zmuszonych do walki o przetrwanie w niebezpiecznym środowisku rozwijają naszą wyobraźnię i w pewnym sensie przygotowują nas na najgorsze. Zdaniem naukowców, to właśnie te filmy przygotowały nas na pandemię COVID-19.

 

John Johnson, profesor psychologii na Uniwersytecie Stanu Pensylwania we współpracy z innymi naukowcami, w tym ze specjalistami w dziedzinie horrorów, przeprowadził badanie z udziałem 310 ochotników, którzy mieli wypełnić specjalnie przygotowaną ankietę, oceniającą rezyliencję (odporność psychiczną) każdego z nich oraz przygotowanie na pandemię. Następnie opisali swój stopień fascynacji różnymi gatunkami filmów, takich jak horrory, thrillery psychologiczne, filmy katastroficzne i postapokaliptyczne, science fiction oraz komedie.

 

Uczestnicy tego badania mieli również opisać między innymi swoje przeszłe i obecne doświadczenia związane z filmami, które ewidentnie dotyczyły pandemii, a także stopień zainteresowania nimi. Naukowcy następnie przeanalizowali dostępne dane i po uwzględnieniu wpływów osobowości doszli do pewnego wniosku.

 

Okazało się, że osoby, które oglądały więcej filmów postapokaliptycznych, filmów o pandemiach, atakach zombie i inwazjach obcych, były bardziej pomocne i lepiej przygotowane na nadejście pandemii COVID-19. Naukowcy uznali, że wspomniane filmy mogą stanowić mentalną próbę.

 

Oczywiście nie tylko filmy pomagają lepiej przygotować się do takich zdarzeń. Książki w jeszcze większym stopniu rozwijają wyobraźnię, natomiast gry komputerowe o konkretnej tematyce mogą również rozwinąć umiejętności poznawczo-decyzyjne. Według Johna Johnsona, historie zawarte w filmach, książkach, sztuce i grach są nie tylko dobrą rozrywką, ale mogą też przygotować do życia.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Skomentuj