Fioletowa planeta - nowa nadzieja w poszukiwaniach życia pozaziemskiego

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Dotychczas zielony kolor planety był powszechnie kojarzony z obecnością życia, podobnie jak na Ziemi. Jednak najnowsze odkrycia naukowców z USA mogą całkowicie zmienić nasze postrzeganie tego, jak może wyglądać nadająca się do zamieszkania egzoplaneta.

 

 

Według badań opublikowanych w Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, fioletowy odcień planety może być sygnałem obecności życia organicznego. Naukowcy z Cornell University i University of Minnesota doszli do wniosku, że egzoplanety orbitujące wokół innych gwiazd niż Słońce, mogą być pokryte fioletowymi bakteriami wykorzystującymi promieniowanie podczerwone do fotosyntezy.

 

Fioletowe bakterie mogą przetrwać i rozwijać się w tak różnorodnych środowiskach, że łatwo sobie wyobrazić, jak w wielu różnych światach fiolet może być po prostu nową zielenią. Naukowcy stworzyli modele planet podobnych do Ziemi w różnych warunkach, w tym z obecnością fioletowych bakterii na powierzchni. Okazało się, że te mikroorganizmy emitują intensywne sygnały biologiczne, które mogłyby zostać wykryte przez najnowsze teleskopy.

 

Kluczem do identyfikacji życia na egzoplanetach jest analiza polaryzacji odbitego światła. Różnica w polaryzacji promieniowania widzialnego i podczerwonego może wskazywać na obecność organizmów fotosyntetycznych. Naukowcy tworzą bazę danych sygnatur chemicznych i kolorów, które mogłyby zdradzać istnienie życia na innych światach.

 

Odkrycie, że fioletowy kolor może być oznaką nadającej się do zamieszkania planety, otwiera nowe perspektywy w poszukiwaniach pozaziemskiego życia. Być może już wkrótce uda się namierzyć pierwszą "fioletową" egzoplanetę, dając nadzieję na znalezienie pozaziemskich form życia.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj