Fizycy doszli do wniosku, że czas nie istnieje

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Czas dla każdego człowieka, jest z pewnością czymś realnym. Budzimy się rano, funkcjonujemy w ciągu dnia, a potem idziemy spać i większość z nas uważa, że we śnie czas również biegnie. Okazuje się jednak, że według ustaleń naukowców - czas jaki nam się wydaje, że znamy, po prostu nie istnieje.

 

Stare powiedzenie o czasie, który ucieka, wydaje się dobrze opisywać jego właściwość. Jednak, gdy powstała ogólna teoria względności Einsteina, która opisuje prawa fizyki, na dużą skalę, nagle okazało się, że to, co nam się wydaje może być dalekie od prawdy.

 

Fizyka kwantowa próbuje opisać zależności najmniejszych nawet cząstek we wszechświecie, a jej osiągnięciem jest miedzy innymi teoria dualizmu korpuskularno –falowego, stwierdzająca, że ​​światło jest zarówno falą jak i cząstką. Przez wiele lat fizycy próbowali łączyć ze sobą obowiązujące ustalenia naukowe poszukując teorii wszystkiego, która bez względu na skalę układu opisuje wszystko we wszechświecie, jako ze sobą powiązane - od cząsteczek do galaktyk.

 

Już ponad 40 lat temu, wyprowadzono równanie Wheelera-DeWitta, z którego wynikało, że czasu jako takiego nie ma. Jednak ich odkrycie przez długi czas wydawało się zbyt kontrowersyjne, bo nikt nie mógł tego pojąć jak to możliwe, że czas nie istnieje na poziomie materii.

 

Nasz przywiązany do „szkiełka i oka” sposób postrzegania świata jest też podstawowym problemem w zrozumieniu koncepcji świata bez czasu. To co obserwujemy i to, co subiektywnie postrzegamy jako "czas" jest w rzeczywistości efektem wymiernych globalnych zmian w świecie wokół nas.  Im bardziej zagłębimy się w świat atomów, protonów i fotonów, zrozumiemy, że pojęcie czasu staje się coraz mniej.

 

Według naukowców zegary, które towarzyszą nam na co dzień, z fizycznego punktu widzenia nie mierzą jego upływu, tylko pomagają nam w organizacji naszego życia. Teoria o nieistniejącym czasie jest nieco szokująca i trzeba sobie umieć to jakoś uporządkować, ponieważ w przeciwnym wypadku zadziała typowy psychologiczny mechanizm wypierania.

 

Gdy jednak zdamy sobie sprawę z istnienia takich zjawisk jak superpozycja kwantowa, czy splątanie kwantowe, to zrozumiem, że bez nas czas nie ma prawa istnieć i upływać, bo dopiero fakt świadomej obserwacji tego jak staje się wszechświat powoduje, że odczuwamy coś takiego jak upływający czas.

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Przemysław Złotowski

Patrzę, że wypisujecie różne

Patrzę, że wypisujecie różne bzdury pod wpływem chwilowego olśnienia czy błysku inteligencji. Nie powiem, ciekawie się to czyta, ale to jest raczej gdybanie niż potwierdzone wersje rzeczywistości. Macie prawdziwą wiedzę czy tylko naczytaliście się ciekawostek i na tej podstawie wyrażacie własne zdanie? To, jak naprawdę Świat wygląda, można dowiedzieć się ze specjalistycznych źródeł, nie wystarczy wejść na kilka portali czy poczytać tam komentarze. Reasumując: zbierzcie wiedzę z wiarygodnych źródeł zanim poczytacie ciekawostki i potem pierdo**cie 3po3...

Portret użytkownika Paul

Czas to czwarty wymiar

Czas to czwarty wymiar przestrzeni, zależny od grawitacji jak każdy inny. Tak, jak obserwujemy ruch przedmiotów w trójwymiarze, tak grawitacja działa i na czwarty wymiar, stąd możemy obserwować zmienny upływ czasu w zależności od grawitacji. Nie widzimy go, bo jesteśmy w tym samym układzie odniesienia, tak jak nie widzimy, że samolot leci, gdy siedzimy w fotelu na jego pokładzie. Wszechświat istnieje od początku do końca i nie liczy sekund. Końcem wszechświata jest nieskończenie duża grawitacja a możemy zaobserwować go niż dziś - zjawisko czarnych dziur.

Portret użytkownika obiekt-ywny

Oczywiście że czas nie

Oczywiście że czas nie istnieje. Czs jest iluzją którą postrzegamy. Jest czymś , w czym określamy  pewien tok zmian w naturze oraz otaczającym nam świecie. Przyjąć, że jeżeli nie byłoby we wszechświecie cząstek ani atomów ktore wyznaczają ruch, to gdzie i kiedy moglibyśmy , okiem obserwatora pojąć zjawisko iluzji czasu? Można zatem przyjąć , że czas to nasza iluzja która nie ma materialnej podstawy. Kto nie wierzy niech pomyśli Wink

Portret użytkownika gupek

Hmmm, to że nie możemy

Hmmm, to że nie możemy obserwować nie znaczy że coś się nie dzieje. Fizyka kwantowa to bzdura a ci fizycy to zwykli idioci.
Czas to tak naprawdę ruch, jedynie się pokręciło wszystkim że czas istnieje osobno, jako "coś". Kolejna bzdura

Portret użytkownika zegarmistrz

Czas jest układem, w którym

Czas jest układem, w którym zamykamy pewne ciągi przyczynowo-skutkowe.  Jest pojęciem abstrakcyjnym, stworzinym dla naszej wygody i orientacji podobnie jak układy współrzędnych, liczby itd. Nie istnieje realnie coś takiego jak południki czy równoleżniki, ale dzięki powszechnemu stosowaniu tego abstrakcyjnego tworu możemy na ich podstawie opisać istniejącą rzeczywistość np. nsze własne położenie. Układy współrzędnych są względne, pozory obiektywności uyskujemy dopiero przy zastosowaniu skali na tyle dużej, że obejmuje większość przedmiotów. Podobnie czas służy nam po to, by sensownie opisać następujące po sobie zjawiska np. teoretycznie wiemy, że najpierw jest błysk, a potem jest grzmot, ponieważ światło jest szybsze od dżwięku, w związku z czym zjawisko burzy postrzegamy w określony sposób. Z drugiej strony wyobraźny sobie, że w tym samym momencie takie zamo zdarzenie ma miejsce na dwóch przeciwległych półkulach. Stosuje się tam różne systemy czasowe, więc powiedzymy, że w jednym układzie coś miało miejsce jeszcze w czoraj, a w drugim dziś, ale gdy mamy możliwość obiektywnego zmierzenia,, ile godzin upłynęło od zdarzenia np. tak, jak robi się to w kryminalistyce (gdzie czas mierzy się właśnie na podstawie zmian jakie zaszły na miejscu zbrodni, okaże się, że tu i tu upłynęło np. 8 godzin, niezależnie od tego, co wskazuje nasz zegarek czy kalendarz.

Portret użytkownika Popiół z feniksa

Wreszcie ktoś,podszedł do

Wreszcie ktoś,podszedł do tego ze sztywną logiką.Czas jako twór nie istnieje,gdyż jest pojęciem określającym trwanie.Mówimy o czasie bezwzględnym.Na światch gdzie nie jest tak ciemno,dzieci uczyą się takiej zasady logiki:"Jedynym paradoksem logiki jest to, że czas choć jest ,to nie istnieje"Są tzw.czasy ,ale nie sę one także tworem lecz funkcją progresji faktów(zdarzeń).Te czasy mając nad nimi kontrolę można spowalniać ,przyspieszać a nawet przerywać.Ale wkroczyliśmy na teren prerogatyw Boga.

Portret użytkownika innyswiat

Ja tez uwazam ze CZAS NIE

Ja tez uwazam ze CZAS NIE ISTNIEJE.
Czas to inaczej istniejace przemiany, lub poprostu zmiany.
Gdyby caly swiat tzn wszystkieatomy i czastki staly w miejscu, nie przemieszczaly sie w przestrzeni i nieoddzialywaly na siebie, to nie bylo by odczuwajacego czasu, bo czas mierzy sie gdy nastepuja zmiany w przestrzeni czastek. Tak wiec pojecie czasu oznacza to ze swiat zmienia sie ciagle w przestrzeni... a zmian tych nie da sie cofnac i przezyc jeszcze raz. Patrzac na slonce i podruzujac z predkoscia swiatla nie cofniemy sie w czasie, mozemy tylko w drodze powrotnej ze slonca przegonic swiatlo czyli energie ktora slonce emituje...
Czas w calym wszechswiecie jest zawsze taki sam, jest przemianami...
To moja teoria...
[email protected]

Portret użytkownika Wojtek

Nie jestem pewien czy dobrze

Nie jestem pewien czy dobrze rozumuję, ale analogicznie można powiedzieć, że taka wielkość fizyczna jak prędkość nie istnieje, bo dopiero świadoma jej obserwacja (zmierzenie) sprawia, że uświadamiamy sobie fakt przemieszczania jednego ciała względem innych. Tak jak prędkość pozwala nam orientować się w zmianach położenia ciał względem siebie, tak czas pozwala nam orientować się w szerzej rozumianych zmianach zachodzących w otaczającym nas środowisku, Możemy przyjąć, że czas nie istnieje, ale zmiany na świecie wciąż będą zachodzić więc nic się nie zmieni. Jest więc to pusta debata, jedynie nad definicjami, ale nie wnosi nic do naszego życia.

Portret użytkownika deva

„Jeśli zaczniemy UWAŻNIE

„Jeśli zaczniemy UWAŻNIE szukać najmniejszych bodaj śladów czasu, nasze wysiłki okażą się BEZOWOCNE. Przeszłość to NIC INNEGO tylko wspomnienia, a przyszłość NIC INNEGO jak oczekiwania, a zarówno wspomnienia, jak i oczekiwania to AKT TERAŹNIEJSZY! Pomyślcie o przeszłości – to jest AKT TERAŹNIEJSZY. Pomyślcie o tym, co może się wydarzyć w przyszłości – to też jest AKT TERAŹNIEJSZY. Wszelkie dowody istnienia przeszłości istnieją TYLKO w Teraźniejszości, a wszelkie powody, aby wierzyć w istnienie jakiejś przyszłości, także istnieją TYLKO w Teraźniejszości. Kiedy wydarzała się PRAWDZIWA przeszłość, NIE była przeszłością, tylko TERAŹNIEJSZOŚCIĄ, a kiedy nadejdzie PRAWDZIWA przyszłość, NIE będzie przyszłością, tylko TERAŹNIEJSZOŚCIĄ. Tak więc JEDYNYM czasem, jakiego KIEDYKOLWIEK jesteśmy ŚWIADOMI, jakiego KIEDYKOLWIEK DOŚWIADCZAMY, jest CHWILA TERAŹNIEJSZA (!!), która OBEJMUJE TEŻ przeszłość złożoną ze wspomnień i przyszłość złożoną z oczekiwań.
 
TA CHWILA – ponieważ zawiera lub obejmuje cały czas – sama jest PONAD czasem lub BEZCZASOWA, a to jest ISTOTA WIECZNOŚCI. Czy powiemy, że cały czas to 'TERAZ', czy że nie ma żadnego czasu poza 'TERAZ', sprowadza się to do tego samego: CZAS to PRZEMOŻNA ILUZJA (!!), a ta BEZCZASOWA CHWILA jest samą WIECZNOŚCIĄ. Wieczność NIE JEST więc nieskończonym czasem, lecz RZECZYWISTĄ, NIEPRZEMIJAJĄCĄ, NIEZNISZCZALNĄ i BEZCZASOWĄ Teraźniejszością, albowiem, jak ujął to Schrödinger*, Teraźniejszość jako JEDYNA nie ma końca.”
 
~ Ken Wilber ~ jeden z twórców psychologii transpersonalnej,
„Spektrum Świadomości”
 
*Erwin Schrödinger – jeden z twórców mechaniki kwantowej, laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizyki w roku 1933.

Portret użytkownika pasjonat

Zakładajac ze CAPS LOCK to

Zakładajac ze CAPS LOCK to podniesiony ton/krzyk sprobuj przeczytac na glos swoj post podnoszac glos kiedy piszesz capsem. Wyglada mi to na zepsuty potencjometr Wink
ILUZJA (!!) <-- to ciekawe negacja negacji zawsze daje pierwotna wartosc wejsciowa.

Myślę, więc jestem...

Portret użytkownika ocb

Być może pojęcie czasu jako

Być może pojęcie czasu jako takiego nie istnieje w fizyce kwantowej, ale przekonanie o jego całkowitym barku jest bzdurą. Postrzegamy czas jako okres, w którym następuje zmiana stanu. Od wschodu do zachodu Słońca, od narodzin do śmierci, od początku do końca. Upływ czasu jest wyznaczany poprzez położenie Ziemi względem naszej gwiazdy i dlatego jego istnienie jest niezaprzeczalne i tym jest dla ludzi. Sami stworzyliśmy i ustaliliśmy, że jest on czymś ciągłym (bez początku i końca). Czy jeśli nie byłoby ludzi to czas by nie istniał?? Nie. Istniałby tylko nie miał by go kto odmierzyć i sklasyfikować w sposób jaki my to robimy. W innych cywilizacjach czas być może jest inaczej postrzegany, ale jestem pewna, że tam nie zaprzecza się jego istnieniu. Myślę iż bardziej prawdopodobne jest to, że odkryto jakieś nowe niewytłumaczalne zjawisko (zresztą jak większość w fizyce kwantowej), niż potwierdzono spekulacje, iż coś takiego jak "czas" nie ma.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex2

Niestey opowiadasz bzdury...

Niestey opowiadasz bzdury... Powstawanie zmarszczek, starzenie się i inne objawy tzw. "upływu czasu" to nic innego jak zmiany materii jej fluktuacje i przegrupowania bez upływu czasu. To są zmiany związane z ruchem w materii, niezaleznie od tzw. "czasu"  Jego wzgledność można okreslic np " ile obrotów Ziemi wokół słońca potrzeba by dotrzec do Syriusza"
 Problem pojawia sie wtedy, gdy zastanawiamy sie z jaką prędkością i tu odpowiedź jest też podana bez parametru czasu: "z prędkością 2x większą niż obrót Ziemi dookoła swojej osi. Gdzie tu jest czas? No nie ma go przecież...
 Czas to ludzki wymysł...tylko po to by okreslić jednostki ruchu dla własnej potrzeby intelektualnej.
 Czy można jaśniej to udowodnic?
 Stąd pojęcie "czasoprzestrzeni" jest idiotyczne, gdyż nie można połaczyć zjawiska fizycznego jakim jest przestrzeń ze zjaiwskiem spekulacyjnym jakim jest czas...

...Angelus Maximus Rex

Portret użytkownika deva

„Czas jest UROJENIEM. Jest

„Czas jest UROJENIEM. Jest tylko TERAŹNIEJSZOŚĆ – NIC oprócz niej NIE istnieje. Wieczne TERAZ to jedyny stały czynnik – przestrzeń, w której toczy się całe twoje życie. Życie trwa właśnie TERAZ. Nigdy jeszcze się nie zdarzyło, żeby twoje życie toczyło się kiedy indziej niż TERAZ i nigdy tak się nie zdarzy.
 
Czy zdarzyło ci się coś przeżyć, zrobić, pomyśleć albo poczuć kiedy indziej niż w TERAŹNIEJSZOŚCI? Czy sądzisz, że kiedykolwiek ci się zdarzy? Czy cokolwiek może się zdarzyć lub istnieć poza TERAŹNIEJSZOŚCIĄ? Odpowiedź jest chyba OCZYWISTA??
 
Nic nigdy nie zdarzyło się w przeszłości; wszystko zdarzyło się TERAZ.
Nic nigdy nie zdarzy się w przyszłości; wszystko zdarzać się będzie TERAZ.
 
To, co uważasz za przeszłość, jest zachowanym w umyśle, PAMIĘCIOWYM ŚLADEM minionej TERAŹNIEJSZOŚCI. Ilekroć wspominasz przeszłość, wskrzeszasz ten ślad – i wskrzeszasz go TERAZ. Przyszłość to wyimaginowane Teraz, UMYSŁOWA PROJEKCJA. Kiedy przyszłość nadchodzi, pojawia się jako TERAŹNIEJSZOŚĆ. Kiedy myślisz o przyszłości, myślisz o niej TERAZ. To JASNE, że przeszłość i przyszłość same przez się NIE SĄ RZECZYWISTE.
 
Kiedy mówię: 'czas jest złudzeniem', nie wygłaszam stwierdzenia filozoficznego, tylko przypominam o pewnym PROSTYM FAKCIE. Jest on tak OCZYWISTY, że może trudno ci go pojąć, może nawet wydać się nieistotny, lecz gdy już raz w pełni do ciebie dotrze, ta nagła świadomość potrafi przeciąć jak miecz wszystkie warstwy zawiłości i 'problemów', stworzone przez umysł. Powtarzam: ZAWSZE masz JEDYNIE OBECNĄ CHWILĘ. Twoje życie nigdy nie toczy się poza 'TĄ OTO CHWILĄ'. Czyż nie tak?”
 
~ Eckhart Tolle ~ „Potęga Teraźniejszości”

Portret użytkownika Dudek

Czas.. może czas jest czymś

Czas.. może czas jest czymś zależnym od grawitacji, czytałem kiedyś coś że czas płynie wolniej w przestrzeni około ziemskiej, więc być może tam gdzie tej grawitacji nie ma świat zachowuje się zupełnie inaczej, hehe, Jesteśmy tylko ludźmi ale ważne że mamy marzenia Blum 3

Portret użytkownika Devilman

A nie chce mi się tego

A nie chce mi się tego czytać, bo mnie łeb boli, ale tak ogólnie to mogę powiedzieć że wszystko się jakoś zmienia w czasie właśnie, z piwa ucieka gaz, z coli, konserwa gnije, komórki się starzeją, chleb twardnieje i pleśnieje - ameryki nie odkrywam, no ale wszystko się po prostu zmienia nie ubłaganie i "czasem" się to mierzy. Może i czas nie istnieje, ale no kurna łeb mnie boli coraz bardziej, a nie tak samo:P

Zakładając jednak że czas nie istnieje, no to nie można się przenieść w czasie - co jest dobijające:( A może to tylko kwestia nazewnistwa? Jak oglądałem K-PAX to chyba tam ten "kosmita" powiedział że ten wszechswiat się skończy i będzie następny taki sam i każdy znowu się narodzi i popełni te same błędy - to jest dopiero dobijające:( Oby to kurna nie była prawda, sam nie wiem już w co wierzyć, ciągle czytam byle co i mam mętlik w głowie - dlatego pewnie boli mnie ten choelrny łeb!

Może mógłbym wstrawić sobie ten łeb do zamrażarki - takiej co to reklamują że za 500 lat obudzą (cięzko w to uwierzyć), ale jak mnie obudzą to znowu dalej będzie mnie ten łeb nap***alać. Czas by się zatrzymał, tylko po za tym, co to za życie w zamrażarce? Nic tam, czas czy nei czas, wszsytko się pie...przy nieustannie hehehehe:)

Portret użytkownika ARTUR5

Już dawno pisałem o czsie

Już dawno pisałem o czsie który nie istnieje i jest jedynie wirtualnym określeniem służącym zniewoleniu ludzi . Jednak zastąpienie czasu przestrzenią spowodowało by rozpad cywilizacji gdyż całą fantastykę naukowców na której żerują można by zlikwidować .

Portret użytkownika benet

 tak Bb tylko wielu z tych

 tak Bb tylko wielu z tych fizyków już nie żyje ,zabił ich upływ czasu Wink  hmm...ale jak się teraz tak bardzo skupiłem tak jak radziłe(a)ś Bb,to doszedłem do wniosku "tak na sucho", ze faktycznie dla nich juz czas nie istnieje ,no skubańce mieli rację Wink

Portret użytkownika Juszka

co beret nie wytrzymałeś a

co beret nie wytrzymałeś a tak się zarzekałaś że nie będziesz o mnie pisała? Kłamstwo jak zwykle ma krótkie nogi. Ty nie wiesz co to przyjemność bo ciebie stworzono do roboty, a jak wiemy roboty nie myślą, nie "robią przyjemności".
szukaj szukaj nos w ziemie i niuchaj.

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika pasjonat

Cos tu jest

Cos tu jest pomieszane...
Czas ucieka ? tak mowili ludzie nie umiejacy okreslic dawno temu tego ze jakis czas minał ( czas ucieka - zostaje coraz mniej czasu..)
 
Czas płynie - od pierwszego "zegara" mierzacego upływ czasu przez uplyw wody. Był to zbiornik z woda w ktorym oznaczano najpierw pelne doby pozniej juz godziny, minuty i sekundy. To wlasnie od uplywajacej wody powstaly powiedzenia: czas plynie, czas uplywa. Czas ucieka to jakie samo stwierdzenie jak kupYwać czy pojsc z tatEm czy poszłem.
Babol lingwistyczny.
 
Zeby istnial uplyw czasu musi istniec czas. Tyle z sylogiki.
Mam jeszcze jedno pytanie zegar pokazuje czas, godzinę, czy odstepy miedzy pelnymi miarami czasu? (godziny)
"Im bardziej zagłębimy się w świat atomów, protonów i fotonów, zrozumiemy, że pojęcie czasu staje się coraz mniej." <--mniej co? mniej jaki?
Rozklad np plutonu faktycznie ma malo wspolnego z czasem. Wink Zwlaszcza ze idac w strone atomow mamy coraz dokladniejsze miary tego UPŁYWAJACEGO czasu.
Zgodze sie ze terazniejszosc nie istnieje.

Myślę, więc jestem...

Portret użytkownika Mel

"...ponieważ w przeciwnym

"...ponieważ w przeciwnym wypadku zadziała typowy psychologiczny mechanizm wypierania."
Oczywiście, że czas istnieje. W naszych umysłach. Jesteśmy w stanie zauważyć, że płynie/ucieka. Ale jest on tylko iluzją wykreowaną przez właśnie nasze umysły, które po prostu mają ograniczenia, ponieważ ludzie są egoistami i ciężko im wyjrzeć poza czubek własnego nosa, więc ciężko pojąć niektóre rzeczy. Kiedyś ludzie długo zaprzeczali, jakoby to Ziemia miała obracać się wokół Słońca, a nie na odwrót jak byli święcie przekonani (z tego samego powodu, co są przekonani o istnieniu czasu - bo, najzwyczajniej w świecie to właśnie chcą widzieć). Smile

Portret użytkownika pasjonat

gdyby czas nie istnial nie

gdyby czas nie istnial nie dalo by sie wyjasnic paradoksu blizniat i kilku innych zagadnien.
niezaleznie od tego jak go nazwano istnieje - starzenie sie materii jest tego najlepszym dowodem.

Myślę, więc jestem...

Skomentuj