Fizycy doszli do wniosku, że czas nie istnieje

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Czas dla każdego człowieka, jest z pewnością czymś realnym. Budzimy się rano, funkcjonujemy w ciągu dnia, a potem idziemy spać i większość z nas uważa, że we śnie czas również biegnie. Okazuje się jednak, że według ustaleń naukowców - czas jaki nam się wydaje, że znamy, po prostu nie istnieje.

 

Stare powiedzenie o czasie, który ucieka, wydaje się dobrze opisywać jego właściwość. Jednak, gdy powstała ogólna teoria względności Einsteina, która opisuje prawa fizyki, na dużą skalę, nagle okazało się, że to, co nam się wydaje może być dalekie od prawdy.

 

Fizyka kwantowa próbuje opisać zależności najmniejszych nawet cząstek we wszechświecie, a jej osiągnięciem jest miedzy innymi teoria dualizmu korpuskularno –falowego, stwierdzająca, że ​​światło jest zarówno falą jak i cząstką. Przez wiele lat fizycy próbowali łączyć ze sobą obowiązujące ustalenia naukowe poszukując teorii wszystkiego, która bez względu na skalę układu opisuje wszystko we wszechświecie, jako ze sobą powiązane - od cząsteczek do galaktyk.

 

Już ponad 40 lat temu, wyprowadzono równanie Wheelera-DeWitta, z którego wynikało, że czasu jako takiego nie ma. Jednak ich odkrycie przez długi czas wydawało się zbyt kontrowersyjne, bo nikt nie mógł tego pojąć jak to możliwe, że czas nie istnieje na poziomie materii.

 

Nasz przywiązany do „szkiełka i oka” sposób postrzegania świata jest też podstawowym problemem w zrozumieniu koncepcji świata bez czasu. To co obserwujemy i to, co subiektywnie postrzegamy jako "czas" jest w rzeczywistości efektem wymiernych globalnych zmian w świecie wokół nas.  Im bardziej zagłębimy się w świat atomów, protonów i fotonów, zrozumiemy, że pojęcie czasu staje się coraz mniej.

 

Według naukowców zegary, które towarzyszą nam na co dzień, z fizycznego punktu widzenia nie mierzą jego upływu, tylko pomagają nam w organizacji naszego życia. Teoria o nieistniejącym czasie jest nieco szokująca i trzeba sobie umieć to jakoś uporządkować, ponieważ w przeciwnym wypadku zadziała typowy psychologiczny mechanizm wypierania.

 

Gdy jednak zdamy sobie sprawę z istnienia takich zjawisk jak superpozycja kwantowa, czy splątanie kwantowe, to zrozumiem, że bez nas czas nie ma prawa istnieć i upływać, bo dopiero fakt świadomej obserwacji tego jak staje się wszechświat powoduje, że odczuwamy coś takiego jak upływający czas.

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Przemysław Złotowski

Patrzę, że wypisujecie różne

Patrzę, że wypisujecie różne bzdury pod wpływem chwilowego olśnienia czy błysku inteligencji. Nie powiem, ciekawie się to czyta, ale to jest raczej gdybanie niż potwierdzone wersje rzeczywistości. Macie prawdziwą wiedzę czy tylko naczytaliście się ciekawostek i na tej podstawie wyrażacie własne zdanie? To, jak naprawdę Świat wygląda, można dowiedzieć się ze specjalistycznych źródeł, nie wystarczy wejść na kilka portali czy poczytać tam komentarze. Reasumując: zbierzcie wiedzę z wiarygodnych źródeł zanim poczytacie ciekawostki i potem pierdo**cie 3po3...

Portret użytkownika Paul

Czas to czwarty wymiar

Czas to czwarty wymiar przestrzeni, zależny od grawitacji jak każdy inny. Tak, jak obserwujemy ruch przedmiotów w trójwymiarze, tak grawitacja działa i na czwarty wymiar, stąd możemy obserwować zmienny upływ czasu w zależności od grawitacji. Nie widzimy go, bo jesteśmy w tym samym układzie odniesienia, tak jak nie widzimy, że samolot leci, gdy siedzimy w fotelu na jego pokładzie. Wszechświat istnieje od początku do końca i nie liczy sekund. Końcem wszechświata jest nieskończenie duża grawitacja a możemy zaobserwować go niż dziś - zjawisko czarnych dziur.

Portret użytkownika obiekt-ywny

Oczywiście że czas nie

Oczywiście że czas nie istnieje. Czs jest iluzją którą postrzegamy. Jest czymś , w czym określamy  pewien tok zmian w naturze oraz otaczającym nam świecie. Przyjąć, że jeżeli nie byłoby we wszechświecie cząstek ani atomów ktore wyznaczają ruch, to gdzie i kiedy moglibyśmy , okiem obserwatora pojąć zjawisko iluzji czasu? Można zatem przyjąć , że czas to nasza iluzja która nie ma materialnej podstawy. Kto nie wierzy niech pomyśli Wink

Portret użytkownika gupek

Hmmm, to że nie możemy

Hmmm, to że nie możemy obserwować nie znaczy że coś się nie dzieje. Fizyka kwantowa to bzdura a ci fizycy to zwykli idioci.
Czas to tak naprawdę ruch, jedynie się pokręciło wszystkim że czas istnieje osobno, jako "coś". Kolejna bzdura

Portret użytkownika zegarmistrz

Czas jest układem, w którym

Czas jest układem, w którym zamykamy pewne ciągi przyczynowo-skutkowe.  Jest pojęciem abstrakcyjnym, stworzinym dla naszej wygody i orientacji podobnie jak układy współrzędnych, liczby itd. Nie istnieje realnie coś takiego jak południki czy równoleżniki, ale dzięki powszechnemu stosowaniu tego abstrakcyjnego tworu możemy na ich podstawie opisać istniejącą rzeczywistość np. nsze własne położenie. Układy współrzędnych są względne, pozory obiektywności uyskujemy dopiero przy zastosowaniu skali na tyle dużej, że obejmuje większość przedmiotów. Podobnie czas służy nam po to, by sensownie opisać następujące po sobie zjawiska np. teoretycznie wiemy, że najpierw jest błysk, a potem jest grzmot, ponieważ światło jest szybsze od dżwięku, w związku z czym zjawisko burzy postrzegamy w określony sposób. Z drugiej strony wyobraźny sobie, że w tym samym momencie takie zamo zdarzenie ma miejsce na dwóch przeciwległych półkulach. Stosuje się tam różne systemy czasowe, więc powiedzymy, że w jednym układzie coś miało miejsce jeszcze w czoraj, a w drugim dziś, ale gdy mamy możliwość obiektywnego zmierzenia,, ile godzin upłynęło od zdarzenia np. tak, jak robi się to w kryminalistyce (gdzie czas mierzy się właśnie na podstawie zmian jakie zaszły na miejscu zbrodni, okaże się, że tu i tu upłynęło np. 8 godzin, niezależnie od tego, co wskazuje nasz zegarek czy kalendarz.

Portret użytkownika Popiół z feniksa

Wreszcie ktoś,podszedł do

Wreszcie ktoś,podszedł do tego ze sztywną logiką.Czas jako twór nie istnieje,gdyż jest pojęciem określającym trwanie.Mówimy o czasie bezwzględnym.Na światch gdzie nie jest tak ciemno,dzieci uczyą się takiej zasady logiki:"Jedynym paradoksem logiki jest to, że czas choć jest ,to nie istnieje"Są tzw.czasy ,ale nie sę one także tworem lecz funkcją progresji faktów(zdarzeń).Te czasy mając nad nimi kontrolę można spowalniać ,przyspieszać a nawet przerywać.Ale wkroczyliśmy na teren prerogatyw Boga.

Portret użytkownika innyswiat

Ja tez uwazam ze CZAS NIE

Ja tez uwazam ze CZAS NIE ISTNIEJE.
Czas to inaczej istniejace przemiany, lub poprostu zmiany.
Gdyby caly swiat tzn wszystkieatomy i czastki staly w miejscu, nie przemieszczaly sie w przestrzeni i nieoddzialywaly na siebie, to nie bylo by odczuwajacego czasu, bo czas mierzy sie gdy nastepuja zmiany w przestrzeni czastek. Tak wiec pojecie czasu oznacza to ze swiat zmienia sie ciagle w przestrzeni... a zmian tych nie da sie cofnac i przezyc jeszcze raz. Patrzac na slonce i podruzujac z predkoscia swiatla nie cofniemy sie w czasie, mozemy tylko w drodze powrotnej ze slonca przegonic swiatlo czyli energie ktora slonce emituje...
Czas w calym wszechswiecie jest zawsze taki sam, jest przemianami...
To moja teoria...
[email protected]

Portret użytkownika Wojtek

Nie jestem pewien czy dobrze

Nie jestem pewien czy dobrze rozumuję, ale analogicznie można powiedzieć, że taka wielkość fizyczna jak prędkość nie istnieje, bo dopiero świadoma jej obserwacja (zmierzenie) sprawia, że uświadamiamy sobie fakt przemieszczania jednego ciała względem innych. Tak jak prędkość pozwala nam orientować się w zmianach położenia ciał względem siebie, tak czas pozwala nam orientować się w szerzej rozumianych zmianach zachodzących w otaczającym nas środowisku, Możemy przyjąć, że czas nie istnieje, ale zmiany na świecie wciąż będą zachodzić więc nic się nie zmieni. Jest więc to pusta debata, jedynie nad definicjami, ale nie wnosi nic do naszego życia.

Strony

Skomentuj