Fragmenty czaszek tajemniczych Denisowian zostały odnalezione w Chinach

Kategorie: 

Źródło: http://science.sciencemag.org/content/355/6328/969

Tak zwani, Denisowianie to tajemniczy gatunek ludzi, którzy kiedyś, żyli na terenie Syberii i Wschodniej Azji. Niestety, znamy ich jedynie z nielicznych fragmentów ich kości i DNA, ale do tej pory brakowało jakichkolwiek większych śladów po tej kulturze. Szczęśliwie, odkrycie w Chinach dwóch starożytnych czaszek może to zmienić.

 

W 2007 roku naukowcy odkryli cały zestaw krzemiennych narzędzi datowanych na okres pomiędzy 105 a 125 tysiącami lat. To właśnie wtedy odnaleziono położone w tej samej warstwie osadów, fragmenty czaszek. Teraz, nowe badanie opublikowane na łamach czasopisma Science, sugeruje, że nie pasuje to do żadnej z obecnie znanych skamieniałości archaicznych gatunków ludzkich z tego regionu.Zdaniem autora pracy, odpowiedzią na tę zagadkę mogą być Denisowianie.

 

Nie da się ukryć, że jest to dość niespodziewana sugestia, ponieważ po raz pierwszy, nazwa tego tajemniczego ludu pojawiła się dopiero w 2010 roku i badanie ich przeszłości zdawało się być czymś niemożliwym. Sama sugestia ich istnienia wstrząsnęła środowiskiem archeologicznym, choćby i tylko dlatego, że mimo iż mamy ich DNA, nie mamy fizycznych dowodów istnienia ich szczątków, większych niż kawałek kości palca. W związku z tym, odnalezione w Chinach fragmenty czaszki wydają się być pierwszym udokumentowanym przypadkiem dla tego gatunku.

Źródło: Praca naukowa pt. Late Pleistocene archaic human crania from Xuchang, China

Zresztą, odnalezione fragmenty prezentują pewne podobieństwo do innej niezidentyfikowanej czaszki, która została odkryta 850 kilometrów na północ od najnowszego znaleziska. Również i w jej przypadku ocenia się, że pochodziła ona z około 100 tysięcy lat temu. To prowadzi nas do sugestii, że wszystkie wspomniane czaszki pochodzą od członków regionalnego gatunku ludzkiego, po którym nie ma praktycznie żadnych śladów. Wiadomo na pewno, że Denisowianie żyli w Azji Wschodniej pomiędzy 100 i 50 tysiącami lat temu, i że obcowali oni zarówno z ludźmi jak i neandertalczykami żyjącymi w tym okresie. Jednak niestety do tej pory, (jak zdążyłem już wspomnieć) mamy niewielką ilość fizycznych dowodów ich istnienie, składającą się na zaledwie kilku małych kości dłoni.

Autorzy wspomnianej pracy oczywiście chcą uważać na wszelkie mocne słowa, ponieważ narazie, nadal czekają na dalsze testy DNA. Ich znalezisko wyraźnie różni się od czaszek neandertalczyków znalezionych w Europie Zachodniej i na Bliskim Wschodzie, co oczywiście nie wyklucza że różnice te są poprostu przykładem różnicy regionalnej znanego już gatunku. Ich zdaniem jest to przynajmniej tak samo prawdopodobne jak zakładanie, że mamy doczynienia z Denisowianami. Cóż pozostaje jeszcze opcja zakładająca, że odnalezieono kolejny nieznany gatunek archaicznego człowieka, który kiedyś żył na terenie Azji.

 

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Pacal

Denisowianie - "tajemniczy

Denisowianie - "tajemniczy lud"? Myślę /i chyba nie tylko ja/ ze toz a wczesny wiek: wiiecej niz 100 tysiećy lat temu - aby te grupy himninidów, uznawać za jakiś "lud". Q istocie, oznaczają określony pod-gatunek człowieka sapiens. Zresztą, w właściwej im literaturze przedmiotu, tak właśnie się ich określa.

Skomentuj