Fragmenty meteorytowego metalu są odnajdywane wśród starożytnych kultur

Image

Źródło:

W 1945 roku archeolodzy badający przeszło 2000-letni grobowiec w Hawanie w amerykańskim stanie Illinois, natrafili na dość osobliwe odkrycie. Znaleźli oni 22 metalowe koraliki wykonane z kawałków meteorytu. Od tego czasu naukowcy zastanawiali się nad pochodzeniem kosmicznej skały, która stanowiła ich budulec.

Dzięki nowym badaniom, odnaleziono silne dowody, które łączą artefakty z meteorytem Anoka, który spadł na Ziemię w odległości ponad 700 kilometrów od miejsca znalezisk archeologicznych. Zdaniem ekspertów, skomplikowane metalowe koraliki należały do ​​elitarnej kultury Hopewella, znanej ze swoich masywnych ziemnych kopców i korzystania z materiałów pozaziemskich.

Image

Aby dojść do tego wniosku, naukowcy wykorzystali badanie zwane spektrometrią masową. Z założenia, jonizuje ona składniki chemiczne obiektu i sortuje jony w oparciu o stosunek ich masy do ładunku. Naukowcy odkryli, że zarówno fragment meteorytu, jak i koraliki naszyjnika miały jednakową kompozycje. Na przykład, zawierały małe kawałki żelaza wzbogacone niklem.

 

Meteoryt analizowany przez ekspertów zawierał również śladowe ilość schreibersytu, delikatnego minerału, który mógłby rozbijać się na małe kawałki metalu. Próby sprecyzowania procesu produkcji koralików w laboratorium, wspierają tę hipotezę. Eksperci uważają, że żelazo używane do rzemiosła koralików najprawdopodobniej zostało zebrane przez mieszkańców i było wymieniane w centrum Hawany Hopewell, gdzie były produkowane.

Image

Co ciekawe, podobne praktyki miały miejsce również w tysiące kilometrów dalej, w Afryce. Starożytni Egipcjanie wykorzystywali przecież fragmenty meteorytów, a nawet tworzyli z nich broń dla rządzącej elity. Egipcjanie wiedzieli o "nieziemskim" pochodzeniu tych metali ale wiązali ich istnienie z siłami boskimi. Najprawdopodobniej to samo można powiedzieć również o ludach z Hawany.

Image

Ich fascynacja niebem objawiająca się w różnych sferach życia zdaniem naukowców wynika jedynie z przyczyn religijnych. Niebo a zarazem wszystko co z niego pochodziło, miało być dla nich śladem po bożej interwencji. Zdaniem niektórych, to zainteresowanie było nie tyle rezultatem bogobojności co rzeczywistej wiedzy starożytnych ludów Afryki i Mezoameryki na temat istot które odwiedzały ich w przeszłości. Nie zależnie od tego w co zdecydujemy się wierzyć, nie trudno jest sobie wyobrazić, że posiadanie fragmentu metalu pochodzącego z nieba w pewnym stopniu przybliżało ich do idealizowanych przez nich istot.

 

 

Ocena:
Brak ocen

Ano, bogowie zesłali "gwiezdny metal" z wielkim hukiem i ogniem, to potem każdy szanujący się lokalny hipster musiał mieć jakiś bajer z tego ekskluzywnego tworzywa...

 

0
0

Dodaj komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.
loading...