Geoglify Steppe | Kazachska zagadka sprzed 8 tysięcy lat

Kategorie: 

Źródło: InneMedium

Wyobraź sobie, że stoisz pośród rozległych i suchych krajobrazów północnego Kazachstanu. Teren wydaje się jałowy, z wyjątkiem serii kolosalnych figur wyrytych w ziemi. Te ogromne geoglify, znane jako geoglify Steppe, są jednymi z najbardziej enigmatycznych i mniej znanych cudów starożytnego świata.

Podobnie jak słynne Linie Nazca w Peru, geoglify Steppe są ogromne, tajemnicze i mocno enigmatyczne. Te kolosalne figury, mierzą setki metrów długości i ukrywały się przed światem przez tysiące lat. Ich odkrycie było stosunkowo niedawnym osiągnięciem archeologicznym. Świat dowiedział się o nich dopiero w XXI wieku. Odkrycie to nastąpiło przez przypadek, gdy  podczas korzystania z aplikacji Google Earth rzuciły się one w oczy kazachski archeologa Dmitriy'a Dey.

Geoglify zostały wyryte w suchej ziemi w regionie Turgai w północnym Kazachstanie. Te masywne geoglify, datowane na około 8000 lat, stały się przedmiotem badań i spekulacji archeologów i historyków na całym świecie. W jaki sposób powstały i co miały symbolizować? Czy starożytni Kazachowie podobnie jak tajemniczy lud Nazca posiadali balony na rozgrzane powietrze czy inne tajemnicze techniki do koordynowania swojej budowy?

Oto niektóre z najbardziej znanych i intrygujących geoglifów z tego obszaru:

  • Swastyka: Najbardziej rzucający się w oczy, jest masywny wzór przypominający swastykę. Warto przypomnieć, że symbol ten ma starożytne i różnorodne znaczenia w dawnych kulturach. Szczególnie na terenie Azji.
  • "Wilk i antylopa": Ta imponująca figura przedstawia wilka w pogoni za antylopą saiga. Motywacja stojąca za taką sceną pozostaje tematem interpretacji.
  • "Jeździec": Ten geoglif przedstawia ludzką postać jadącą na niezidentyfikowanym stworzeniu, prawdopodobnie koniu. Ubiór i wyposażenie jeźdźca zaintrygowały badaczy i mogą zaoferować wgląd w kulturę i historię która stała za powstaniem tej architektonicznej enigmy.
  • "Łoś": Skomplikowane przedstawienie łosia, stworzenia ważnego w sztuce i mitach euroazjatyckich kultur koczowniczych.
  • "Słońce i półksiężyc": Inny geoglif przypomina słońce i półksiężyc, sugerując możliwe znaczenie astronomiczne lub religijne.

Geoglify Steppe wzbudziły wiele teorii i spekulacji. Niektórzy badacze sugerują, że reprezentują one formę świętego krajobrazu. Inni sugerują, że figury te mogły być używane jako forma prymitywnego kalendarza lub obserwatorium astronomicznego. Orientacja niektórych geoglifów mogła odpowiadać wydarzeniom na niebie. Znaleźli się również i zwolennicy koncepcji, że geoglify te mogą być przede wszystkim wyrazem artystycznym, reprezentującym twórczego ducha starożytnych społeczeństw.


Niektóre teorie sugerują, że te geoglify były wczesną formą komunikacji lub oznakowania, prawdopodobnie kierując podróżnikami lub wskazując zasoby w trudnym krajobrazie. Obecność geoglifów zwierząt, takich jak antylopa saiga, sugeruje związek z wzorcami migracyjnymi tych stworzeń. Niektórzy eksperci uważają, że była to metoda na przekazanie wiedzy ekologicznej dla myśliwych lub pasterzy z kolejnych pokoleń.

Określenie kultur odpowiedzialnych za geoglify Steppe jest trudnym zadaniem. Region ten był historycznie zamieszkiwany przez szereg ludów koczowniczych i półkoczowniczych, w tym Sarmatów, Scytów, Hunów i grupy tureckie. Płynność i dynamikę tych społeczeństw w czasie czyni to zadanie bardzo trudnym. Jakby tego było mało, ponieważ te kolosalne dzieła sztuki są wyryte w ziemi, są również podatne na czynniki naturalne, rolnictwo i działalność człowieka. Ich położenie, z dala od ośrodków miejskich i nowoczesnych udogodnień, komplikuje wysiłki badaczy i konserwatorów.


Podczas gdy rośnie międzynarodowe zainteresowanie badaniem i ochroną tych starożytnych dzieł, należy uznać delikatną naturę tego przedsięwzięcia. Badania i konserwacja muszą być prowadzone w sposób odpowiedzialny, aby uniknąć naruszania tych świętych i historycznie znaczących krajobrazów. W miarę jak badacze i archeolodzy zagłębiają się w sekrety tych kolosalnych robót ziemnych, ich pochodzenie, znaczenie i powiązania kulturowe staną się, (miejmy nadzieję), jaśniejsze.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj