Gigantyczne planety mogą się kryć w obłoku Oorta

Kategorie: 

Źródło: innemedium

W najdalszych rejonach naszego Układu Słonecznego mogą być ukryte gigantyczne planety, które zostały wyrzucone z jego centrum miliardy lat temu. Wnioski takie wysuwają europejscy i amerykańscy planetolodzy, którzy sądzą, że w obłoku Oorta, najbardziej oddalonym obszarze Układu Słonecznego, może istnieć jedna lub więcej takich planet. Ich odległość od Słońca jest od 10 do 100 razy większa niż "Planeta X", hipotetyczny dziewiąty świat naszego układu planetarnego.

Obłok Oorta jest otwartą gromadą materii, która znajduje się w odległości około 150-1,5 tysiąca razy większej od Słońca niż Ziemia. Wewnątrz tej chmury znajduje się ogromna liczba komet i innych lodowych ciał niebieskich, które znalazły się na obrzeżach Układu Słonecznego we wczesnych stadiach jego ewolucji. W ostatnich latach astronomowie intensywnie badają chmurę Oorta w poszukiwaniu tajemniczej "Planety X", której ślady istnienia odkryto w połowie ostatniej dekady.

 

Grupa planetologów z Europy i Ameryki, pod kierownictwem Seana Raymonda z Uniwersytetu w Bordeaux, doszła do wniosku, że bardzo duże planety mogą być ukryte wewnątrz obłoku Oorta. Badając zachowanie obiektów wewnątrz chmury na pierwszych etapach ewolucji naszego układu planetarnego, zasugerowali, że Układ Słoneczny mógł pozbyć się dużej liczby protoplanet i pełnoprawnych planet. Przypuszczalnie zostały one wyrzucone w przestrzeń kosmiczną w wyniku oddziaływań grawitacyjnych z innymi obiektami. Zaczęli się zastanawiać, czy niektóre z tych światów mogą "utknąć" w obłoku Oorta.

 

Ich obliczenia wskazują, że nawet 10% wyrzuconych planet mogło zostać przechwyconych przez obłok Oorta. W obłoku te światy mogły wejść na stabilną orbitę lub istnieć w stanie półstabilnym przez kilka miliardów lat. To sugeruje, że w naszym Układzie Słonecznym, jak i w setkach tysięcy innych układów planetarnych, istnieje jedna lub więcej gigantycznych planet ukrytych w obłoku Oorta lub jego odpowiednikach.

 

Naukowcy zauważyli też, że planety, które powstały wewnątrz chaotycznie ułożonego obłoku Oorta lub wpadły do ​​niego z zzewnętrz, mogą w nim istnieć przez miliardy lat. Jeśli taka planeta istnieje w Układzie Słonecznym, jest ona od hipotetycznej "Planety X" dziesiątki lub setki razy dalej.

 

W naszym Układzie Słonecznym znajduje się nie tylko osiem "prawdziwych" planet, Pluton i kilkadziesiąt światów karłowatych, ale także niezliczona ilość planetoid i komet. Zdecydowana większość znanych nauce planetoid znajduje się w wewnętrznych rejonach Układu Słonecznego, w tzw. głównym pasie planetoid, a komety koncentrują się w Obłoku Oorta na obrzeżach Układu Słonecznego.

 

Badania sugerują, że wewnątrz chmury Oorta mogą znajdować się nie tylko komety i lodowe ciała niebieskie, ale także gigantyczne planety. Otwiera to nowe możliwości badania Układu Słonecznego i jego ewolucji, a także poszukiwania życia na innych planetach.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj