Gołąb Archytasa z silnikiem parowym - pierwszy robot i latająca maszyna starożytności

Kategorie: 

Źródło: Wikipedia

Archytas był starożytnym greckim filozofem, który urodził się w 428 pne. w Tarentum, Magna Grazia, obecnie w południowych Włoszech. Oprócz tego, że był filozofem, Archytas był także matematykiem, astronomem, mężem stanu i strategiem, i jest najlepiej pamiętany z wynalezienia czegoś, co uważa się za pierwsze w historii samobieżne urządzenie latające, znane jako „latający gołąb”.

 

 

Kiedy Archytas był młody, uczył go Filolaos. Z czasem stał się pitagorejczykiem, wierząc, że tylko arytmetyka może służyć jako podstawa zadowalających dowodów i że nie da się tego osiągnąć za pomocą geometrii. Uczył nawet matematyki Eudoksosa z Knidos i Menechmosa. Dla Archytasa wszystko kręciło się wokół matematyki i dzięki niej można było to wyjaśnić. 

 

Postrzegał matematykę jako cztery gałęzie: geometrię, arytmetykę, astronomię i muzykę. W przedmowie do jednej ze swoich prac Architas napisał:

Wydaje mi się, że matematycy mają doskonały wgląd i wcale nie jest dziwne, że prawidłowo myślą o tych szczegółach; ponieważ skoro są dobrze zorientowani w fizyce wszechświata, to najprawdopodobniej mają również doskonałą perspektywę na te szczegóły, które są. Rzeczywiście, dały nam dogłębne zrozumienie prędkości gwiazd, ich wschodów i zachodów, a także geometrii, arytmetyki, astronomii i wreszcie muzyki. Nauki te wydają się być pokrewne, ponieważ dotyczą dwóch pierwszych pokrewnych form bytu [liczby i wielkości].

Archytas zajmował dobre stanowiska kierownicze. W pewnym momencie Pitagorejczycy zostali zaatakowani i wypędzeni z Grecji, a jedynym względnym schronieniem dla nich było miasto Tarent. Archytas został przywódcą pitagorejczyków w Tarencie i próbował zjednoczyć greckie miasta na swoim terenie w celu stworzenia sojuszu przeciwko nie-greckim sąsiadom.

 

Chociaż zgodnie z prawami Tarentu jedna osoba mogła sprawować stanowisko naczelnego wodza tylko przez rok, Archytas był wybierany na to stanowisko przez siedem kolejnych lat. W tym czasie był bliskim przyjacielem Platona i uważa się, że kiedyś uratował mu życie.

Mówi się, że najważniejszym wkładem Architasa było to, że został twórcą mechaniki matematycznej. Był wynalazcą tak zwanej pierwszej autonomicznej maszyny latającej starożytności – innymi słowy sztucznego gołębia.

 

Parowy latający gołąb Archytasa był jak na swoje czasy bardzo zaawansowanym wynalazkiem. Został nazwany latającym gołębiem, ponieważ jego konstrukcja przypominała ptaka w locie. Został zbudowany z drewna i był jedną z pierwszych prób zrozumienia, w jaki sposób ptaki potrafią latać.

 

Lekkie ciało latającej gołębicy było puste i miało cylindryczny kształt. Skrzydła wystawały z obu stron, z mniejszymi skrzydłami z tyłu. Przód obiektu był spiczasty jak ptasi dziób. Kształt konstrukcji był wysoce aerodynamiczny, pozwalając na maksymalny zasięg i prędkość.

W grzbiecie latającego gołębia znajdowała się dziura, która prowadziła do wewnętrznego pęcherza. Ten otwór był podłączony do ogrzewanego kotła ciśnieniowego. Ponieważ w kotle wytwarzało się coraz więcej pary, ciśnienie pary w końcu przekroczyło opór mechaniczny połączenia i latający gołąb wystartował. Lot trwał jeszcze kilkaset metrów.

 

Latający gołąb napędzany parą, wynaleziony przez Archytasa między 400 a 350 rokiem p.n.e., jest czasami nazywany pierwszym robotem na świecie. Jest to również pierwsze zarejestrowane badanie latania ptaków. Muzeum Techniki Starożytnej Grecji w Kotsanas stworzyło rekonstrukcję tego, jak powinien wyglądać latający gołąb.

 

Uważa się, że Archytas zginął we wraku statku w 347 r p.n.e. u wybrzeży Mattinata. Jego ciało leżało niepochowane, dopóki żeglarz nie rzucił na nie garści piasku, aby Archytas nie musiał wędrować po tej stronie Styksu przez sto lat. Nawet po jego śmierci dzieła Archytasa nadal żyją a o sam jest uważany za twórcę mechaniki. 

 

Jego znaczący wkład w matematykę i mechanikę pozostaje przydatny do dziś. Chociaż zakres jego powiązań filozoficznych jest nieznany, mówi się, że Archytas wywarł wpływ na twórczość Platona i Arystotelesa. Na jego cześć krater na Księżycu został nazwany Archytas. Oczywiście jego wkład w rozwój współczesnego społeczeństwa, w tym osiągnięcia matematyczne i latający gołąb, był znaczący.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj