Grobowiec pełen wydłużonych czaszek został odkryty w Boliwii

Kategorie: 

Źródło: Luis Gandarillas

Minister kultury Boliwii Wilma Alanoca ogłosił w zeszłym tygodniu odkrycie cmentarza w pobliżu miasta Viacha w boliwijskim Altiplano. Mowa tu o wysokich równinach Andów położonych 20 km od La Paz. Agencja prasowa Reuters donosi, że znalezisko było trzymane w ścisłej tajemnicy, dopóki miejsce pochówku nie zostało odpowiednio zabezpieczone.

 

Odnalezienie tego grobowca zawdzięczamy firmie wydobywczej, które natknęła się na nie czystym przypadkiem. Po dotarciu do grobowca wykutego w skałach podczas przeprowadzania rutynowych prac, górnicy powiadomili miejscowe władze, które wysłały zespół archeologów, z zamiarem ustalenia tego co tak naprawdę odkryto.

Źródło: Luis Gandarillas

Sam cmentarz należał niegdyś do kultury Pacajes, która była częścią plemienia Ajmara. Są to rdzenni mieszkańcy regionów Andów i Altiplano, których potomkowie wciąż mieszkają w Boliwii. Wygląda na to, że cztery grobowce zawierały pozostałości ponad 100 osób wraz z naczyniami, biżuterią i wiązkami pogrzebowymi. Pozostawione po nich artefakty sugerują, że ​​grobowiec był używany przez rodziny o mieszanym statusie społecznym.

Źródło: Luis Gandarillas

Najciekawszym z naszego punktu widzenia aspektem całego tego znaleziska, są jednak wydłużone czaszki odnalezione na miejscu pochówku. Obecność czaszek oznacza najpewniej tyle, że przybyli na te tereny w późniejszym okresie ​​Inkowie również korzystali z tego grobowca po zdobyciu Aymaras.

Co ciekawe, archeolodzy nie są szczególnie zainteresowani nienaturalnymi wydłużonymi czaszkami ponieważ wiążą ich istnienie z kultem tego typu czaszek propagowanym przez Inków. O wiele bardziej interesują ich pozostałości po kulturze Amarasa, która do tej pory nie była dobrze znana przez środowisko naukowe. Nie wykluczone, że po przeprowadzeniu odpowiednich badań już wkrótce dowiemy się więcej na ich temat.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Kmieciu

Kolega nowy? To poszukaj arta

Kolega nowy? To poszukaj arta, gdzie stoi, że Ziemia jest płaska i ma 6000 lat od stworzenia, bo tak stoi w Biblii, a naukę to diabeł wymyślił (ewolucję to już sam Lucyper), i daj plusa to będziesz "swój" Blum 3 . Ew. pojedź po Bacy czy po mnie, to już będziesz całkiem "oświecony" [Illuminati Blum 3 ], "wyrwany z Matrixa systemu i manipulacji nauki", itd. Budda normalnie, z Nirvaną i Chrystusem zjednoczon Blum 3 . Tudzież możesz którymś z w/w dać plusa, ale odradzam serdecznie 3:)

 

Skomentuj