Kategorie:
Ponad dziesięć lat temu, japoński naukowiec Toshuki Nakagaki przeprowadził ciekawy eksperyment. W jego laboratorium na Uniwersytecie Hokkaido, zbudował mały labirynt, na podobieństwo tych, w jakie wpuszcza się gryzonie. Zamiast zwierzęcia uczony umieścił przy wejściu do labiryntu zarodniki grzyba, a na wyjściu kostkę cukru. W naturze grzyby rosną symetryczne w sieci pajęczyn, ale grzyb Physarum polycephalum zachowywał się bardzo dziwnie.
Zapach cukru działał z daleka i grzyb postanowił zjeść swoją ofiarę jak najprędzej przechodząc przez labirynt. Na każdym skrzyżowaniu grzyb wstęgami wypełniał korytarz labiryntu. Czasami natrafiał na ślepy zaułek, wracał i szukał drogi w innym kierunku. W ciągu kilku godzin w jednym z kilku labiryntów grzyb znalazł sposób na odnalezienie cukru. W drugim etapie eksperymentu naukowiec ściął mały kawałek grzybiej pajęczyny, która brała udział w poprzednim eksperymencie, i umieścił ją na początku podobnego labiryntu z kostką cukru. Natychmiast potem zaczęły się dziać dziwne rzeczy.
Grzyb podzielił się dwa oddziały, które zaczęły szybko rosnąć. Gdy dotarł do celu reszta zaczęła obumierać i pozostała jedynie najbardziej efektywna nitka. Eksperyment powtórzono wiele razy, stosowano różne labirynty, ale wynik był zawsze ten sam. Wygląda na to, że grzyby są w stanie nie tylko zapamiętać najkrótszą drogę do osiągnięcia celu na poziomie instynktu, ale dokonują też świadomych wyborów, stosując czasami zdecydowanie niebanalne sposoby na rozwiązanie postawionych im zadań.
Eksperyment wywołał wiele szumu w świecie naukowym. Jego wyniki zostały opublikowane w renomowanych czasopismach, w tym w czasopiśmie "Nature". Profesor Toshuki kontynuuje swoją pracę. Około rok temu, udowodnił on, że grzyby są w stanie planować drogę i trasy transportu i to znacznie bardziej skutecznie od profesjonalnych inżynierów. Być może zostaną kiedyś wykorzystane do planowania efektywnych sieci kolejowych lub komputerowych.
Profesor nie przestaje wychwalać grzybiego intelektu, nadal pracuje z grzybami i odkrywa ich niesamowitą inteligencję. W swoim laboratorium, Hokkaido University, stara się przenieść niesamowite zdolności grzybów na model komputerowy. Naukowiec uważa, że wyniki kolejnego eksperymentu pozwolą w przyszłości budować na bazie tych prac wydajne i szybkie sieci informatyczne.
Komentarze
W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!
W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!
Strony
Skomentuj