Kategorie:
Archeolodzy dokonali rzadkiego odkrycia w Hattusie, dawno opuszczonej stolicy królestwa Hetytów. Eksplorując kamienny tunel, odkryli 249 wcześniej nieznanych hieroglifów.
Hattusa znajduje się na terenie współczesnej Turcji. Jego ruiny pochodzą z około 2000 roku p.n.e. Hattusa jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wykopaliska rozpoczęły się w 1907 roku i trwają do dziś.
Zespół kierowany przez Niemiecki Instytut Archeologiczny przeprowadził badania w tunelu Yerkapı. W tłumaczeniu jego nazwa oznacza „brama na ziemi”. Tunel znajduje się wewnątrz sztucznego nasypu w najbardziej wysuniętym na południe punkcie murów miejskich. Został zbudowany z kilku tysięcy kamieni. Wnętrze tunelu jest chronione przed wahaniami temperatury, a także działaniem deszczu, wiatru i światła. Dlatego do dziś jest dobrze zachowany.
Znaki odkryte przez naukowców na ścianie zostały wpisane około 3500 lat temu, ale nadal są wyraźnie widoczne. Eksperci nie mogli ustalić ich dokładnych wartości. Przypuszczalnie oznaczają imiona bogów. Archeolodzy zauważyli, że hieroglify mogą wskazywać na prawdziwy cel tunelu. Uważają, że nie służyła jako zwykła budowla obronna, ale była związana ze świątyniami w północnej części miasta.
Co ciekawe, większość tekstów hetyckich sprowadzona została do nas w formie pisma klinowego. Nowe dowody pokazują, że używali również unikalnego pisma anatolijskiego.
Komentarze
Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.
Skomentuj