Hipoteza naukowa na temat transportu posągów z Wyspy Wielkanocnej

Kategorie: 

Próba transportu Moai

Od czasu odkrycia Wyspy Wielkanocnej zadajemy sobie pytanie, co przedstawiają liczne posągi zwrócone w stronę morza. Majestatyczne rzeźby są nazywane Moai i niektóre z nich ważą nawet 50 ton. Wielka zagadką pozostaje też to jak prymitywny lud mógł zbudować tak dużo posągów. Teraz naukowcy zaproponowali nową teorię, co do możliwej metody transportu bloków kamienia.

 

Pierwsze, co rzuca się w oczy to wielkość Moai, które kroczyło za pośrednictwem dwóch zestawów lin. Posągi są znacznie wyższe a to tylko powoduje, że taka operacja byłaby po prostu trudniejsza.

Poza tym skąd założenie, że wszędzie będą utwardzone drogi zdolne do zniesienia pochodów wielotonowych głazów. Gdyby uznać taką metodę transportu należałoby założyć, że do wszystkich Moai prowadzą utwardzone rzymskie trakty, tak jednak nie jest.

Zdumiewające jest to, że nie tylko nie wiemy jak transportowano wielotonowe bloki bez nowoczesnej techniki i wielokrążków, ale też nie wiemy, kto je tak na prawdę wyrzeźbił ani po co. Wszystko, co ustalono to, że przybył tam kiedyś wódź, Hotu Matu'a, który władał wyspą a po jego śmierci władzę podzielono między sześciu jego synów.

 

Moai mogły być rodzajem kultu zmarłych i być może jest ich tak dużo gdyż synowie rywalizowali między sobą o to, kto przechwyci więcej nadnaturalnych mocy wodza. Antropologiczna perełka.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika bol

kupiłem kiedys, wazącą około

kupiłem kiedys, wazącą około 12 ton prasę o parszywym do transportu kształcie ( opływowa , zakończona półokragło długa gilza z dwoma potężnymi koronami połączonymi 4 kolumnami, całośc wysoka na około 5 metrów), horror do transportu.  U mnie teren gesto zabudowany, wąsko i zero manewru co spowodowało, że dźwig się mało nie wywrócił, nie dał rady i zostawił mnie z tym klocem na ulicy . Sąsiad, taki chłopek roztropek wzioł dwóch chłopaków, 3 rórki metalowe , ucioł kilka w miarę prostych okrąglaków , kazał mi kupić dużo mocnego sznura i we trzech do wieczora zaciągneli ten złom na miejsce( około 100-120metrów) i wstawili na wybetonowany wcześniej postument z dziurą na tą potężną gilzę. Nie obeszło się bez strat - popękał cały chodnik, połamał się beton na podieździe, utrącili kawał rogu domu a przy stawianiu utracili belke pod sufitem. Ale w sumie 3 ludzi, używając w zasadzie tylko własnego doświadczenia i strasznie prymitywnych narzędzi dokonało rzeczy niemożliwej.Przyzwyczajeni do techniki nie doceniamy prostych rozwiązań a przedewszystkim nie doceniamy ludzkiego umysłu.

Portret użytkownika Wojtek

Wszystko ok, teorie teoriami,

Wszystko ok, teorie teoriami, ale u autora artykułu widzę rażący brak wiedzy merytorycznej na temat Wyspy Wielkanocnej i stojących na niej posągów. Wśród ok. 900 zachowanych monumentów tylko 7 z nich jest zwrócona w kierunku morza, reszta w stronę lądu. Wynika to z faktu iż wyspa jest niejako "samotna", zdala od jakiegokolwiek terenu n.p.m. więc bezcelowym byłoby stawianie ich w kierunku oceanu. Wspomnianych 7 będącym wyjątkiem pełni rolę "zwiadowców". A co do wagi to największy z monolitów waży ok. 75 ton, nie licząc jednego niedokończonego o nominalnej wadze aż 270 ton!Pozdrawiam odwiedzających stronę;)Wojtek T.

Portret użytkownika Prc

No i słusznie prawisz. Co

No i słusznie prawisz. Co jedno mnie i irytuje i śmieszy to "naukowcy"- "archeolodzy": nie mogą odpuścić, że pewne zagadkinie daja się rozwiazać, więc oni na siłę starają się znaleźć jakieś "wyjaśnienia'. Żałosne to i smieszne, ta pycha tych "naukowców" i ich obłędne pragneinie "naukowego sukcesu".

Portret użytkownika Patosik

Jakim trzeba być głupim

Jakim trzeba być głupim ignorantem żeby wierzyć że Jesteśmy najbardziej rozwiniętą cywilizacją która żyła na tej ziemi Smile . Ziemia ma pare mld. lat i przeżyła pewnie nie tylko takich "naukowców" jakich mamy ale i o wiele lepszych. Jesteśmy jedną z ras która teraz ekspoloatyuje bogactwo ziemi ,które powoli się kończy i też ziemia zaczyna coraz bardziej się buntować (ona też ma świadomość).

Portret użytkownika normalny?!

AMEN !!! :P P.S. Trzeba być

AMEN !!! Blum 3P.S. Trzeba być ignorantem,który jest opłacany z budżetu danego państwa - chodzi więc o pracę,którą w tym wypadku staje się manipulowanie i ogłupianie kolejnych pokoleń tzw.lemingów dla dobra rządzących elit  Wink Wyobraźcie sobie,że niezależny naukowiec z grupą otwartych na wszystko osób jest w stanie udowodnić,że owe bloki skalne były przenoszone siłą woli  -  czy jesteście teraz w stanie wyobrazić sobie konsekwencje takiego odkrycia ?! Ja też nie,ale nie tracę wiary !!!  WinkPozdrawiam myślących LOGICZNIE !!! Smile

Strony

Skomentuj