"Hiszpańskie Stonehenge" wynurzyło się spod wody po raz pierwszy od 50 lat

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Po ponad 50 latach nieprzerwanego przebywania pod wodą, budowla megalityczna sprzed około 7 tysięcy lat, znana w Hiszpanii jako Dolmen of Guadalperal, wynurzyła się na suchy ląd. Naukowcy często określają formację skalną mianem "hiszpańskiego Stonehenge".

Wynurzenie się starożytnej budowli zawdzięczamy bardzo niskiemu poziomowi wody w hiszpańskim zbiorniku Valdecañas, spowodowanemu przez rekordową suszę w całej Europie. Dolmen of Guadalperal jest dużym kręgiem, złożonym z około 150 kamieni, ulokowanych wokół otwartego, pustego w środku owalu.

 

Archeolodzy spekulują, że "hiszpańskie Stonehenge" zostało zbudowane w IV lub V tysiącleciu p.n.e., co może czynić strukturę starszą od swojego brytyjskiego odpowiednika. Tajemnicze megality prawdopodobnie miały pełnić funkcję ochronną dla rytuałów, odbywających się wewnątrz owalu. 

Jeden szczególnie duży kamień, nazywany menhirem, prawdopodobnie zaznaczał wejście do rytualnej strefy. Na jednej stronie menhira wygrawerowano ludzką figurę, natomiast na drugiej widoczny jest rysunek biegu pobliskiej rzeki, Tag. Naukowcy sugerują, że kamień może zawierać jedną z najstarszych map, kiedykolwiek odkrytych na terenie Europy. 

 

W 1963 roku generał Franco zarządził szeroko zakrojony program inżynierii lądowej, który obejmował zalanie doliny, w której stało "hiszpańskie Stonehenge". W wyniku podjętych działań Dolmen osiadł na dnie zbiornika Valdecañas, czyli sztucznego jeziora, przylegającego do zapory, wytwarzającej energię elektyczną. 

Od czasu powstania zbiornika, czubki kamieni czasami wynurzały się ponad powierzchnię wody, ale nigdy nie doszło do ujawnienia całego terenu. Dopiero po przeszło 50 latach możemy zobaczyć "hiszpańskie Stonehenge" w pełnej krasie, dzięki rekordowej suszy, która nawiedziła Europę. Prawdopodobnie kamienie niebawem wrócą na dno zbiornika, wraz z przyjściem jesienno-zimowych opadów.

 

Lokalni historycy wystosowali apel o przeniesienie całej budowli na wyższy teren, tak aby megality mogły zostać spokojnie zbadane i odwiedzane przez turystów. Niektórzy archeolodzy obawiają się jednak, że przeniesienie dolmenu może przyspieszyć jego rozpad.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Skomentuj