Humbaki mogą uczyć się piosenek od krewnych

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Humbaki są w stanie szybko nauczyć się złożonych wzorców śpiewu innych populacji wielorybów, odkryli naukowcy z University of Queensland i opublikowali w czasopiśmie Nature.

 

Naukowcy dokładnie zbadali wzorce śpiewu samców humbaka z Nowej Kaledonii i Australii w latach 2009-2015, aby śledzić poziom transmisji kulturowej między populacjami. Okazało się, że humbaki z Nowej Kaledonii mogą z niezwykłą dokładnością uczyć się pieśni swoich odpowiedników ze wschodniego wybrzeża Australii. 

 

Każdego roku wieloryby bezbłędnie uczyły się pieśni innych populacji, niezależnie od ich złożoności. Naukowcy powiedzieli, że złożoność pieśni wielorybów została określona poprzez pomiar zarówno liczby wydawanych dźwięków, jak i długości wzorców dźwiękowych.

 

Uzyskane wyniki sugerują, że wieloryby mają najwyższy poziom wymiany kulturowej wśród wszystkich zwierząt. Popiera również ideę, że wieloryby uczą się śpiewać wzdłuż wspólnych szlaków migracyjnych, takich jak Nowa Zelandia lub wspólnych żerowisk, takich jak Antarktyda.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj