Incydent UFO w Cosford. Co takiego pojawiło się nad brytyjskim miasteczkiem?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Jeden z najczęściej omawianych incydentów masowych obserwacji UFO rozpoczął się 30 marca 1993 roku, nad miasteczkiem Cosford w Anglii. Z jakiejś przyczyny, tej konkretnej nocy, pojawiły się dziesiątki raportów opisujących zupełnie inne niezidentyfikowane obiekty. Jeden ze świadków, widział cylindryczny obiekt, inny dostrzegł trójkątny statek z trzema światłami, a jeszcze inny parę świateł, które wydawały się emitować jasny pióropusz.

Najwcześniejsze z doniesień pochodziło od policjanta, który twierdził, że widział masywny obiekt przypominający „dwa naddźwiękowe samoloty Concordes złączone ze sobą”. Był to wstęp do prawdziwego potoku doniesień, napływających z drugiego końca południowo-zachodniej Anglii, zwłaszcza z okolic Shropshire. Większość z nich, szacowała rozmiar obiektu na okolice 200 metrów. Obserwacje zintensyfikowały się 31 marca, a w godzinach wieczornych obiekty były widziane również w bazach RAF w regionie. Szybko poruszające się czerwone światła były widziane przez personel bazy RAF Cosford i Shawbury. Meteorolog pracujący w tej drugiej bazie zarzekał się, iż widział trójkątny statek o średnicy około 60 metrów. Pojazd powoli zbliżał się do bazy, emitując niski brzęczący dźwięk. Następnie, wystrzelił jasną wiązkę światła w kierunku ziemi, po czym odleciał z niesamowitą prędkością, pozostawiając po sobie świetlistą smugę. Żaden z tych obiektów, nie został wychwycony przez radar w bazie.

Niektóre z raportów pochodziły zresztą z terenu, a jeden z raportów, pochodził od załogi irlandzkiego helikoptera wojskowego przelatującego nad wybrzeżem południowo-zachodniej Walii. Załoga meldowała, że ​​widziała „dwa białe światła w stałej odległości od siebie w płaszczyźnie poziomej”. Ślady pojazdu, były dostrzegalne przez sprzęt noktowizyjny. Co ciekawe, analizą tych doniesień zajmował się słynny brytyjski ufolog Nicholas Pope. Kierował on wówczas specjalnym projektem prowadzonym przez brytyjskie Ministerstwo Obrony, którego celem było analizowanie obserwacji UFO.

 

Pope twierdził, że zebrał kilkaset relacji od naocznych świadków, opisujących dziwaczne niezidentyfikowane zjawiska powietrzne z przełomu 30 i 31 marca. Przypomniał on również, że był to tak poważny i anormalny incydent, że zwrócił nawet uwagę wojskowych w amerykańskim Pentagonie. Notatka na jego temat, znajduje się między innymi w 490-stronicowym tajnym raporcie, sporządzonym w ramach zaawansowanego programu identyfikacji zagrożeń lotniczych. Zgodnie z jego słowami:

Incydent w Cosford był najbardziej głośnym i fascynującym incydentem UFO, który miał miejsce podczas mojej pracy w MON we wczesnych latach dziewięćdziesiątych. Jest to prawdopodobnie jeden z najciekawszych przypadków w całym naszym archiwum, które sięga dziesięcioleci i obejmuje około 12 000 obserwacji.

Jedna z bardzo rozpowszechnionych teorii głosi, że zjawiska powietrzne były spowodowane jakimś rodzajem spadających śmieci kosmicznych, w szczególności ponownym wejściem rosyjskiego satelity o nazwie Kosmos 2238. Jego deorbitacja i wejście w atmosferę Ziemi, miała miejsce wieczorem 31 marca. Powracający satelita, może wyjaśnić niektóre z obserwacji, lecz tak naprawdę nie tłumaczyłoby to faktu, że wiele z raportów opisuje wyraźnie trójkątne obiekty, które zacowywały się w pozornie inteligentny sposób.


Jednym z problemów związanych z próbą dotarcia do sedna Incydentu w Cosford jest to, że sceptycy, a nawet i niektórzy ufolodzy, oskarżają Nicka Pope'a o błędne przeprowadzenie śledztwa. Wielokrotnie oskarżano go o selektywny dobór oraz przekręcanie i przeinaczanie danych, aby dopasować je do swoich potrzeb. Między innymi dlatego, incydent został po cichu zignorowany i rzadko mówi się o nim poza kręgami ufologicznymi. Pomimo zatrważającej ilości świadków, cały incydent pozostał tajemnicą. Czy nad Cosford obserwowano eksperymentalne samoloty, pojazdy pozaziemskie, zjawiska atmosferyczne, czy może wszystko powyższe? Najpewniej nigdy, nie poznamy odpowiedzi na to pytanie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj