Inskrypcje znalezione w Sudanie mogą zmienić historię

Kategorie: 

© D. F. Wieczorek/PCMA UW

Polska misja archeologiczna pracująca w Sudanie odkryła starożytne kamienne bloki z wyrytymi hieroglifami. Datowanie tych artefaktów i rozszyfrowanie tekstów może przepisać historię miasta Stara Dongola i potężnego królestwa Makurii, które zastąpiło władców starożytnego Egiptu.

 

 

Bloki piaskowca pokryte hieroglifami odkryto podczas wykopalisk w Old Dongol, starożytnym mieście w Sudanie. Już wstępne datowanie wykazało, że powstały one w pierwszej połowie pierwszego tysiąclecia pne. Oznacza to, że historię samego miasta można automatycznie cofnąć o całe tysiąclecie. Faktem jest, że do tej pory najstarsze ruiny znalezione na terenie tego stanowiska archeologicznego były konstrukcjami z V wieku naszej ery. 

 

Stara Dongola była stolicą potężnego królestwa Makurii, które od V do XIV wieku kontrolowało rozległe terytorium w delcie Nilu. W rzeczywistości to królestwo zastąpiło władców starożytnego Egiptu. Tym bardziej interesujące jest nowe znalezisko. Faktem jest, że w średniowiecznej cytadeli odkryto kamienne bloki mające ponad 2000 lat. Były prawdopodobnie częścią zniszczonej lub rozebranej starożytnej budowli, najprawdopodobniej świątyni. Bloki zostały ponownie wykorzystane do budowy twierdzy w średniowieczu.

 

Naukowcy ustalili już, że inskrypcje hieroglificzne znalezione na blokach pochodzą ze starożytnego Egiptu. Dodatkowo kamienie zdobią wizerunki postaci, charakterystyczne również dla kultury starożytnego Egiptu. Bloki te były prawdopodobnie elementami świątyni faraona. Jej budowa datuje się na pierwszą połowę I ​​tysiąclecia p.n.e., czyli na okres panowania XXV dynastii starożytnego Egiptu. Rządziła wtedy rozległymi obszarami północno-wschodniej Afryki i Bliskiego Wschodu.

 

Do tej pory archeolodzy odkryli już około 100 bloków wykonanych z białego piaskowca. Prawie wszystkie z nich są ozdobione napisami i rysunkami. Wiele bloków znaleziono nie w cytadeli, ale w ruinach średniowiecznych domów. Z nich wzniesiono nie tylko ściany, ale także podłogi. Dotychczas uważano, że miasto Stara Dongola zostało założone w V wieku naszej ery. Jednak w świetle nowych znalezisk naukowcy planują zrewidować historię osadnictwa tego miejsca. Po zakończeniu badań starożytne miasto można „postarzyć” o kolejne tysiąc lat.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj