Instrukcje i nauki mistrza Sun Tzu sprzed 2500 lat

Kategorie: 

http://unarmedcombatindia.tripod.com/id16.html

Gdy czyta się strożytne wytyczne slynnego stratego Sun Tzu odnośnie prowadzenia wojny i polityki na podbijanych terytoriach to można dojść do wniosku, że większość tamtych uniwersalnych porad ludzie rządzący nami wdrażają praktycznie cały czas. Warto sobie je przyswoić i zastanowić się nad konsekwencjami ich stosowania przeciwko nam.

 

Sun Tzu Chiński generał i wielki myśliciel przekazał kodeks następnym pokoleniom jak skutecznie osłabić , uczynić poddanym aż w końcu zniszczyć państwo nad którym chce mieć się władze . Kodeks ten do dziś jest stosowany przez USA , Rosję i inne kraje które prowadzą agresywną politykę w stosunku do innych państw . A teraz trochę o autorze i wreszcie sam kodeks Wink czy to czegoś wam nie przypomina , nie kojarzy się z sytuacją w obecnych czasach ? Miłej lektury życzę Wink

Sun Tzu żył w Chinach w królestwie Wu ok. V w. p.n.e. Był wybitnym generałem, a także jednym z największych myślicieli Dalekiego Wschodu. Przede wszystkim znany jest jako autor dzieła „Sztuka wojny”. Jest to obszerny zbiór zasad taktyki i strategii wojennych – „Sztuka wojny” to chińska doktryna wojskowa.

Pierwsze informacje o „Sztuce wojny” dotarły do Europy krótko przed wybuchem Rewolucji Francuskiej, w postaci streszczenia przetłumaczonego przez francuskiego jezuitę, ojca J. J. M. Amiot. W późniejszych czasach, aż po dziś dzień „Sztuka wojny” doczekała się wielu przekładów, w tym również w odniesieniu do nowoczesnych praktyk konkurencyjnych, ekonomii, zarządzania… W różnych tłumaczeniach Sun Tzu pojawia się jako Sun Wu oraz Sun Tzi.

W Stanach Zjednoczonych „Sztuka wojny” była już szeroko znana w latach 1970, dziś również wykłada się jej zasady na amerykańskich uczelniach wojskowych. Doczekała się odniesienia w stosunku do biznesu, sportu, dyplomacji i życia osobistego. Sun Tzu jest dziś chyba najczęściej cytowaną chińską osobistością na świecie.

Instrukcje i nauki mistrza Sun Tzu sprzed 2500 lat.

1. Niszczcie wszystko, co w kraju wroga najlepsze i zabierajcie surowce i owoce pracy. Czyńcie ludzi biednymi i zostawiajcie ich w poczuciu zadłużenia. Odbierajcie im radość, indywidualność, wartość i celowość ich pracy.

2. Ośmieszajcie jego bogów, wiarę, szargajcie tradycję i obrzędy, umniejszajcie znaczenie świąt państwowych. Łamcie ducha i autorytet przewodników duchowych, nauczycieli i kapłanów, odbierzcie im wiarygodność. Podrywajcie ich dobre imię. I w odpowiednim momencie rzućcie ich na pastwę pogardy rodaków. Zamiast prawdziwym nauczycielom, dawajcie pierwszeństwo fałszywym prorokom i łasym na dobra materialne zręcznym mówcom, którzy zgrabnie użyją wypaczonych nauk, by zwodzić, odwodzić od wiary i ograbiać naród.

3. Pomniejszajcie autorytet sprawujących władzę, wmieszajcie ich w ciemne interesy i sprowadźcie na nich hańbę i odrazę społeczeństwa.

4. Wszczynajcie kłótnie i siejcie niezgodę w narodzie.

5. Buntujcie młodych przeciw starym i starych przeciw młodym. Wmawiajcie im brak poszanowania wartości i doświadczeń starszego / młodszego pokolenia, uczcie powtarzać „za moich czasów”, „a co ty możesz wiedzieć”, „ty się na niczym nie znasz”.

6. Utrudniajcie działalność władz i urzędów. Wprowadźcie jak największą i niesprawiedliwą biurokrację, utrudniającą zrozumienie praw, podkreślającą obowiązki i kary, wprowadźcie opłaty, znaki, pieczęcie, poświadczenia i wszelkich ekspertów, by opóźniać inicjatywy, decyzje i działania ludzi; powtarzajcie, że to dla ich dobra, bezpieczeństwa i po to, by wszystko odbywało się uczciwie i rzetelnie.

7. Miejcie wszędzie swych szpiegów, agentów i zręcznych agitatorów. Podżegajcie do nienawiści. Odbierajcie prawa i znaczenie rodzinie – podważajcie jej status w imię wolności i poprawności politycznej wobec wszystkich grup. Jednocześnie – obiecując prawa mniejszościom – nie nadawajcie ich. To podsyci konflikty, wzajemne oskarżenia i niechęć.

8. Nie odrzucajcie współpracy najgorszych kreatur. Wynoście ich na piedestały i okrzyknijcie zbawcami narodu.

9. Nie szczędźcie też:
- zwodniczych obietnic,
- ofert pieniędzy – rzadko spełnionych i w minimalnym zakresie – tyle, by zyskać wiarygodność,
- pochlebstw i fałszywych pochwał,
- przekupnych podarków, lecz wbrew pozorom mało wartościowych. Nie żałujcie pieniędzy, bo pieniądz w ten sposób wydany, zwróci się stokrotnie.

10. Osłabiajcie, gdzie tylko możliwe rozwój sił zbrojnych przeciwnika. Odbierzcie broń, umiejętność samoobrony i sztuk walki – wmawiając, że ich ochronicie. Jeśli dowódca jest zawzięty i skłonny do gniewu, obrażajcie go i doprowadźcie do wściekłości, aż zirytowany i zmieszany ruszy na was bez planu i lekkomyślnie.

Autor: Sun Tsu
Fragment książki „Sztuka wojny”

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Portret użytkownika A

jak bym o Polsce czytał,

jak bym o Polsce czytał, rozbiory, katastrofa Sikorskiego i Kaczyńskiego, wyzysk w kraju, bezrobocie, umowy śmieciowe, praca do 67roku, służba zdrowia i niby brak pieniedzy na leczenie dzieci, nikt się nie boi dzieci zabijać, kradzież z ofe, Ruch Palikota szargający wiarę, umniejszanie świąt państwowych - dzień niepodległości, degradacja przemysłu - stocznie, kopalnie, ogólne bezrobocie, szczucie obywateli drogówką, fotoradarami, kłamliwy TVN na usługach PO.

Portret użytkownika corrado6743

Sun Tzu również

Sun Tzu również powiedział:
“Mądrzy władcy i przebiegli dowódcy pokonują przeciwników i dokonują wybitnych czynów, ponieważ z wyprzedzeniem zdobywają wiedzę o wrogu. Takiej wiedzy nie uzyskuje się od zjaw ani duchów, ani na podstawie wniosków wypływających z różnych zjawisk, nie z obserwacji Nieba, ale od ludzi, ponieważ jest to wiedza o rzeczywistej sytuacji nieprzyjaciela.”
Zachęcam do lektury Sztuki wojny – Traktaty.
Swoją drogą nie można wykluczyć, że syjoniści:P znani z pasożytowania w różnych cywilizacjach na całym świecie mogli mieć jakiś swój epizod na dalekim wschodzie i inspiracje znaleźli:p;

Portret użytkownika Mir Tzu

Mozecie mowic ze to jest zle,

Mozecie mowic ze to jest zle, chore, niewlasciwe itd. WOJNA NIGDY nie jest dobra - LECZ jesli juz wojujesz i chcesz wygrac do konca, to niestety nie mozesz zrobic inaczej jak tu napisane.

I darujcie sobie teksty o jakims pokoju, dobrych obyczajach, a o honorze to juz w ogole nawet nie wspominajcie Wink - bo kazdy z was (i ja sam) gdy walczy - nie chce przegrac - i w pewnym momencie po ataku silowym, przychodzi atak psychologiczny i ideowy. To sie dzieje nawet w dlugich utarczkach slownych.

Nic nowego.

Smieszy mnie tez mowienie ze zwierzeta sa lepsze od czlowieka bo nie tocza wojen. Akurat szympansy tocza wojny calutkie zycie. Mrowki takze. A i inne zwierzeta rowniez. Kazde stworzenie ma swoje wojny.

Nikt nie chce byc podbitym (wiadomo), ale kazdy chce podbijac.

Prawdziwa szkoda sa ideologie gloszace pokoj bezwzgledny - bo nie dosc ze jest to wbrew naturze, to jeszcze ZAWSZE kryje sie za tym drugie, gorsze dno :).

Pozdrawiam.

Portret użytkownika magi74

   Pasuje, pasuje. Do tego

   Pasuje, pasuje. Do tego taki maly drobiazg. Widze jak obciety jest program nauczania w szkolach. Kiedy porownam czego nas uczyli w latach osiemdziesiatych a czego obecnie ucza sie moje dzieci to tak przyslowiowo mowiac- 100 lat za murzynami. To, ze klamali, to inna bajka. Nigdzie nie ma dzisiaj prawdy. Poziom jednak, o ktorym mowie jest tak niski, ze chyba osly sa madrzejsze. A milionom to na reke. Jabucho, tablecik, sluchaweczki i szafa gra. Po co widziec jak nazywa sie sasiadujacy powiat. Glupim narodem dobrze sie rzadzi. A jesli chodzi o ta skomplikowana biurokracje- potwierdzam. Potrafi wykonczyc psychicznie.
  Baca- zmien juz plyte co? Pojawiasz sie ni z gruchy ni z pietruchy i ciagle to samo. Zmienisz swiat przez to? Zaleziesz za skore nie jednemu. Nie zapomnij, ze kto mieczem wojuje... Oby sie to kiedys przeciw Tobie nie zwrocilo. Przypominasz mi tego swistaka z reklamy Milki jak to siedzial i zawijal.
  Jesli masz jakis poziom i chcesz dyskutowac to rob to wlasnie na poziomie.

Portret użytkownika magi74

  Jakosc mialam na

  Jakosc mialam na mysli.Dyrektorka mojej szkoly byla komunistka i latami trzymala sie stolka, nauczyciel historii wyznawal teorie Darwina- sam wygladal jak malpa. Fakty historyczne- do dzis przeciez zmieniane i wielu to wiedzialo ale bylismy zmuszani. A cudny, wschodni jezyk? Natomiast biologia, geografia bardzo przydaly mi sie w pozniejszych latach. Chodzilo mi o ogolne orzniecie materialu. Kiedys czytalismy ksiazki, rozwijaly wyobraznie, wrazliwosc.  Kto jednak byl myslacy, glupote traktowal jak tymczasowa koniecznosc a to co wartosciowe zostawial dla siebie i brnal do wlasnych celow. Nie wiem Jacek ile masz lat ale moje pokolenie zylo w innej epoce. A skoro swiat az tak poszedl z postepem, szkoda, ze nie mozna tego wykorzystac w rozsadny sposob

Strony

Skomentuj