Inteligencja pozaziemska jest najprawdopodobniej mechaniczna

Kategorie: 

Źródło: M@tis

Czy we wszechświecie istnieje inteligentne życie? To pytanie było przedmiotem dyskusji od wieków, jeśli nie tysiącleci. Po wielu latach badań wielu naukowców nie ma złudzeń co do tego, że raczej nie są to mali, zieloni ludzie, a isoty czysto syntetyczne.

Ludzka cywilizacja technologiczna to tylko tysiąclecia (nie więcej) - i może minąć jeszcze wiek lub dwa, zanim ludzie z materiałów organicznych, takich jak węgiel, prześcigną inteligencję nieorganiczną. Moc obliczeniowa komputerów, rośnie w tempie wykładniczym, co oznacza, że ​​sztuczna inteligencja w przyszłości będzie mogła wykorzystywać znacznie więcej danych niż potrafimy to sobie wyobrazić.

 

Ewentualnym rozwiązaniem, byłoby doskonalenie się ludzi poprzez modyfikację genetyczną połączoną z cyborgizacją. Nieuniknione wydaje się jednak przejście do w pełni sztucznej inteligencji. Tylko AI może doświadczyć gwałtownej ewolucji, tworząc coraz lepsze wersje samej siebie w szybszej niż darwinowska skali czasu.

Dlatego właśnie, gdyby obca inteligencja rozwijała się w podobny sposób co ludzie, to szansa na "uchwycenie" jej etapu biologicznego jest stosunkowo niewielkie.  Szacowany czas istnienia cywilizacji organicznej to maksymalnie tysiące lat, podczas gdy jej elektroniczna wersja może istnieć przez miliardy lat. W takim wypadku termin „obce cywilizacje” wymaga jednak  rewizji. „Cywilizacja” wedle definicji oznacza społeczeństwo składające się z jednostek, podczas gdy technologiczni obcy mogą być pojedynczą zintegrowaną inteligencją.

 

Inteligencje postludzkie mogą być również zdolne do budowania komputerów o ogromnej mocy obliczeniowej. Ludzie potrafią modelować niektóre złożone zjawiska, takie jak klimat. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby bardziej inteligentne cywilizacje były w stanie symulować żywe istoty - z prawdziwą świadomością - lub nawet całe światy. Skąd wiemy, że nie żyjemy w takiej symulacji?

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Katarzyna

"doskonalenie się ludzi

"doskonalenie się ludzi poprzez modyfikację genetyczną połączoną z cyborgizacją. Nieuniknione wydaje się jednak przejście do w pełni sztucznej inteligencji. Tylko AI może doświadczyć gwałtownej ewolucji, tworząc coraz lepsze wersje samej siebie w szybszej niż darwinowska skali czasu."

Artykuł pomija zupełnie człowieka jako istotę wielowymiarową i duchową. Spłaszcza do ewolucji umysłu i inteligencji i tylko cielesnego ciała, zapominając że jesteśmy też duszą, która też się rozwija i nie dotyka jej śmierć ciała.

Portret użytkownika jaa

Biorąc pod uwagę jak

Biorąc pod uwagę jak funkcjonuje życie biologiczne też trzeba uznać, że jest to forma mechaniczna. Tylko innego typu. Z punktu widzenia ewentualnych stwórców możemy być sztuczni. W, sumie, biologia może być szytucznym tworem innych, pozabiologicznych form. 

Skomentuj