Intuicja, to udowodniona naukowo "supermoc"

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Wielu ludzi kieruje się w swoim życiu tajemniczym "szóstym" zmysłem zwanym potocznie intuicją. Natura intuicji wynika z tego, że jest ona procesem podświadomym, którego nie można kontrolować, można jedynie dopuszczać lub odrzucać podawane rozwiązania. Wielokrotnie okazuje się zresztą, że są one również najbardziej korzystne.

 

 

W przeciwieństwie do logiki, która wyciąga wnioski na podstawie znanych faktów, intuicja to umiejętność odbierania informacji na poziomie doznań, bez użycia jakichkolwiek danych analitycznych. Zagadnienie to, zostało zresztą poddane badaniom naukowym, przez zespół naukowców z Office of Naval Research (ONR).

 

Badania nad intuicją, zostały ujawnione w 2017 roku, kiedy magazyn Time opublikował artykuł zatytułowany „Wojsko USA wierzy, że ludzie mają szósty zmysł”. Peter Squire, kierownik programu, tłumaczył, że ludzie często określają sferę intuicji jako irracjonalną. Jego zdaniem, jest to nadal proces psychologiczny, który można wytłumaczyć z naukowego punktu widzenia.

Zrozumienie tych mechanizmów, może pozwolić na zastosowanie go do celów praktycznych. Dr Judith Orloff, profesor nadzwyczajny psychiatrii na Uniwersytecie Kalifornijskim, twierdzi że mechanizm „szóstego zmysłu” obejmuje całą prawą półkulę naszego mózgu, hipokamp i układ pokarmowy. To właśnie dzięki pracy tzw. neuroprzekaźników w naszych jelitach pojawiają się „motyle w brzuchu” czy uczucie mdłości.

 

W czasopiśmie Frontiers in Human Neuroscience, opublikowano równie ciekawą analizę serii eksperymentów analizujących to niezwykłe uczucie. Wykazano w nim, że ludzki mózg i ciało mogą reagować na losowe bodźce, które pojawiają się 1-10 sekund przed stresującym wydarzeniem. Reagujemy na to zmianami fizjologicznymi w układzie sercowo-płucnym, skórnym i nerwowym.

 

Dyrektor Instytutu Rozwoju Człowieka Maxa Plancka, Gerd Gigerenzer, uważa że ​​decyzje, które podejmujemy za pomocą intuicji, wiążą się z instynktownym zrozumieniem, które informacje są zupełnie zbędne. Nie da się ukryć, że w natłoku informacji docierających do nas zewsząd, umiejętność wycięcia zbędnego szumu i podjęcia natychmiastowej decyzji, może pełnić rolę prawdziwej supermocy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj