Isaac Asimov przewidział naszą rzeczywistość XXI wieku

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Świat przepełniony robotami, automatyzacja zawodów i kolonizacja kosmosu – takie były przewidywania znanego amerykańskiego pisarza Isaaca Asimova. Nieco ponad 35 lat temu, autor książek fantastycznonaukowych oraz popularnonaukowych wygłosił predykcje, które zrealizowały się na naszych oczach – a przynajmniej większość z nich.

 

W ostatni dzień 1983 roku, Isaac Asimov wypowiedział się dla kanadyjskiej gazety Toronto Star i podzielił się swoją opinią na temat dalszego rozwoju naszej cywilizacji. Amerykanin stwierdził, że w 2019 roku, świat będzie skomputeryzowany i zrobotyzowany, a technologia zastąpi ludzkich pracowników i zapoczątkuje powstanie zupełnie nowych miejsc pracy.

 

Asimov nie pomylił się. Wiele współczesnych zawodów wykonuje się przy użyciu komputerów, które zresztą rozpowszechniły się do tego stopnia, że możemy je dziś spotkać w większości domów na całym świecie. Nasze smartfony również sprawują funkcję mobilnych komputerów, które stały się nieodzownym elementem życia wielu osób i doprowadziły nawet do niebezpiecznych uzależnień.

Amerykański pisarz uważał, że właśnie dzięki robotyzacji, ludzie będą mogli cieszyć się znacznie większą ilością wolnego czasu. Tu oczywiście można polemizować. Przekonaliśmy się, że automatyzacja zawodu zwiększa wydajność pracy, ale oznacza również zwolnienia – ewentualnie pracownicy przenoszeni są na inne stanowiska. Niestety współcześni ludzie pracują coraz więcej i żaden futurolog nie przewidziałby (lub nie odważyłby się tego wygłosić), że zapanuje jeszcze większy wyzysk pracowników.

Isaac Asimov miał rację, twierdząc, że komputeryzacja odmieni nasze życie, ale nieco pomylił się w kwestii kolonizacji kosmosu. Amerykanin zakładał, że w 2019 roku, ludzie będą już mogli prowadzić normalne życie poza naszą planetą. Chociaż mamy na orbicie Międzynarodową Stację Kosmiczną, Asimov mówił o stałych ludzkich koloniach, a nawet o kopalniach na Księżycu. Miną jeszcze lata, zanim ludzkość wykona pierwsze istotne kroki ku podboju kosmosu.

 

Ewidentnie widać, że wizje dawnych futurologów prędzej czy później realizują się. Pamiętajmy jednak, że dotyczy to również negatywnych predykcji, choć te zwykle są bagatelizowane.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (2 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Odważniak

Te nowe komputery i systemy

Te nowe komputery i systemy programowe zaprojektowano tak, by kraść ludzki czas i energię. Zmieniają co chwilę miejscami guziki, non stop trzeba klikać durne okna, aktualizować i logować. Dokupować, guglować problemy i nieustannie przeinstalowywać sterowniki. Haczykami kradną uwagę reklamy, twarze, napisy, rozpraszają przekopywanymi non stop tymi samymi ulicami, kradnąc czas i nerwy. Kradną energię.

Portret użytkownika Luca

Ech... Szkoda, że strona

Ech... Szkoda, że strona rozwija się w tym kierunku. Moim zdaniem lepiej byłoby pisać artykuły tworzyć filmy o tym, co naprawdę ludzi interesuje i jest bardziej "przyziemne". Za nieco zaniedbany uważam temat kosmosu-od planet potencjalnie możliwych do zagospodarowanie przez ludzi, poprzez projekty kosmiczne czy życie-od prostych organizmów po UFO. Jest tyle do opowiedzenia... Temat rzeka. Do tego można dodać niewyjaśnione zagadki historii jak np tajemnicze zaginięcia. Dziwię, że się na kanale nie ma ani jednego filmu o zagnięciu Valenticha np.

Portret użytkownika Xavier

Rany!!! Co ty bierzesz

Rany!!! Co ty bierzesz człowieku? Ludzkość i podróże międzygalaktyczne? To już nie jest fantastyka pseudonaukowa, ale zwyczajne delirium. Ludzkości do tego daleko. Nie dysponujemy obecnie technologią w pełni umożliwiającą snucie takich planów! Dajcie spokój... 

Skomentuj