Na Islandii powstanie pierwsza od 1000 lat świątynia poświęconą nordyckim bogom

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Neopogaństwo staje się coraz bardziej popularne nie tylko w Europie Wschodniej, ale również na Islandii. Odradzają się tam pierwotne religie sprowadzone na tą wyspę jeszcze przez Wikingów. Zapowiedziano właśnie, że w Reykjaviku powstanie wkrótce pierwsza neopogańska świątynia. 

 

Islandczycy, którzy chcieliby pomodlić się do Tora albo Odyna, wkrótce będą mogli to uczynić w świątyni, której budowę właśnie rozpoczęto. Za osobliwą inicjatywą stoi stowarzyszenie Asatruarfelagid, którego celem działania jest promocja nordyckich bóstw. W Skandynawii ciągle rośnie liczba osób zainteresowanych zgłębianiem wiary przodków.

 

Liderzy Asatruarfelagid twierdzą, że nikt znany im nich nie wierzy w jednookiego boga, który jeździ na koniu o ośmiu stopach i opowieści z mitów nordyckich traktowane są metaforycznie jako manifestacja sił przyrody i ludzkiej psychologii. Do stowarzyszenia Asatruarfelagid zapisało się w ostatnich latach bardzo wiele osób.

 

Obecnie jest w nim około 2400 Islandczyków co na 330 tysięcy obywateli tego kraju wydaje się liczbą całkiem sporą. Budowana świątynia zostanie wybudowana na wzgórzu z którego będzie się rozciągał widok na Reykjavik. Planowane miejsce kultu, będzie miało okrągły kształt i dach w formie kopuły, który ma przepuszczać światło Słońca, uważanego za jedno z bóstw centralnych.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Portret użytkownika H.R.

Fajnie się eksajtujecie na

Fajnie się eksajtujecie na temat Nordyków i Islandczyków, ale czy znacie historię chrystianizacji Islandii? Zapewne nie. W skrócie było to tak. Gdy Islandczycy otrzymali od już chrześcijańskiego Króla Norwegii ultimatum - albo przyjmuja nową wiarę, albo spotka ich to, co wszystkich, którzy się temu oparli w Norwegii, czyli śmierć, zebrali się na wielkim thingu (czyli wiecu, sejmie). Nie mogli znaleźć dobrego rozwiazania, ponieważ czcili swoich odwiecznych bogów - patronów, więc główny z Sęziów, zwanych też Strażnikami Prawa udał sie po radę do bogów. Przez trzy dni i trzy noce przebywał sam na Świętej Górze siedząc przy ognisku i poszcząc. Usilonie prosił bogów o radę i ratunek dla Islandczyków. Trzeciego dznia otrzymał odpowiedź. Bogowie zdecydowali, że Islandczycy muszą ocalić swoje życie. Nowa wiara nie jest warta ich życia. Zalecili więc, że oficjalnie mają ja przyjąć i kultywować, ale nie wolno im zapomnieć o ich prawdziwych, starych bogach. I Islandczycy dali się ochrzcić, ale w kręgu nordyckim nie zapomniano o naszych bogach. Na dowód wypełnienia polecenia danego ludziom na Islandii, pozostawiono wiele elementów odnoszących się bezpośrednio do naszych bogów. Głównym dowodem wykonania tamtego polecenia są nazwy dni tygodnia w dzisiejszych językach Zach. Europy. Poza tym utrzymano wiele zwyczajów związanych z naszą wiarą, choćby choinka  - Święty Cis Igdasil na którym ze swego życia Odin złożył ofiarę dla ludzi, wisząc na nim i ociekając krwią z wyłupionym okiem przez dziewięć dni i nocy, aż pojął sens wszystkich run i umarł od ciosu włucznią, zstąpił do otchłani, powrócił z niej na ziemię żywy i udał się do Asgardu. Te wszystkie elementy naszej wiary ukradli Żydzi dla swojego, rzekomego Joszue. Ukradli nawet symbol Swiętej Włuczni, robiąc z niego swoją, najświętszą, rzekomą relikwię. Jaki skutek przyniosło nie sprzeniewierzenie się woli Bogów przez Nordyków z Zach. Europy i ciche czczenie ich? To chyba widać gołym okiem, Ta część Europy zawsze była dużo, dużo zamożniejsza niż neofici egzaltujący się jakimś Żydem Joszue do tego stopnia, że Dzień Thora zastąpili czwartkiem, a dzień Słońca niedzielą.

Portret użytkownika TXAKI_XIII

Wszystko fajnie, tylko jedna

Wszystko fajnie, tylko jedna sprawa: WŁÓCZNIA ;). Piszemy przez o z kreseczką. Tak w ogóle zgadzam sie w zupełności, tak naprawdę wszyscy "wielcy" tego ziemskiego padołu czczą starożytne bóstwa, niektórzy dobre, inni te bardziej "niegrzeczne", a zwykłych ludzi karmi się chrześcijańską, a raczej katolicką, papką... Hmmm, ciekawe, na przykład, czemu na wiekszości wizerunków jezusa, wykonuje on dłonią gest starożytnego kultu saturna??? A filmik z pierwszego wyjscia miłościwie nam "panujacego" franciszka, na sławny balkonik? Nalezy zwrócić uwagę na na biskupka znikającego w tle,  za kotarą z prawej strony, a konkretniej na jego uniesioną dwa razy, w tryumfalnym, ogulnie wszystkim znanym, geście... Nic dodać, nic ujać...  Pozdrawiam wszystkie "ślepe owieczki"...
 

Portret użytkownika Wolchw

Chciałbym żeby i w Polsce tak

Chciałbym żeby i w Polsce tak było. Chrześcijaństwo to religia narzucona Słowianom. Wszystie święta są dopasowane do starych świąt pogańskich. Jezus o ile istnial na pewno nie był bogiem i są na to dowody. Już samo to że Chrześcijaństwo uznaje stary testament jest absurdalne bo sam Jezus nazywa żydow synami diabla a jednocześnie karze wyznawać ich religie ? W ks. rodzaju napisane jest że synowie boży obcowali z córkami ludzkimi ?  Cała ta religia nie trzyma się kupy. Judaizm to bujda wymyślona przez żydowskich rabinów a w związku z tym chrześcijaństwo też jest fałszywe. To manipulacja polegająca na tym że dobro identyfikujemy z Jezusem a tak na prawdę dobro leży w nas samych.Ponad to chrześcijaństwo doprowadza do tego że stale dajemy się dymać bo robimy się zbyt naiwni.

Portret użytkownika Kazek12

Nordycy, blondyni o

Nordycy, blondyni o  niebieskich oczach , tworzą własną religię ? Wszystkie religie są zorganizowane po toaby pomóc panowac nad ludźmi, a wszystkie maja dwie doktryny - jedną dla wiernych, a druga wewnętrzną, która nie moze  byc ujawniona wiernym, bo by sie od nie odwrócili.
Tak jest z każdą religia.

Portret użytkownika Jormungand

Pięknie Islandczycy synowie

Pięknie Islandczycy synowie Wikingów i Słowian (tak tak Słowian) Najpierw dokopaliście syjonistycznym bankom ue a teraz wracacie do wierzeń wyrwanych Wam krzyżem jak i nam.  Szacun bracia!

Strony

Skomentuj