Jak zmiany w aktywności mózgu wpływają na postrzeganie czasu

Image

Źródło: innemedium

Tajemnicza natura czasu i jego percepcji przez nasz umysł od dawna jest tematem intensywnych badań i debat filozoficznych. Czasem minutę odczuwamy jako wieczność, innym razem godzina zdaje się przemknąć w ułamku sekundy. Czym to jest spowodowane? Odpowiedź na to pytanie próbują znaleźć naukowcy z University of Oxford, University College London i portugalskiej Fundacji Champalimaud.

 

Według ich najnowszych badań, klucz do zrozumienia zjawiska postrzegania czasu kryje się w części mózgu zwanym prążkowiem. Przeprowadzając eksperymenty na szczurach, naukowcy zmieniali aktywność w prążkowiu tych zwierząt, aby obserwować, jak wpływa to na ich poczucie czasu.

 

Badacze wprowadzili implanty do mózgów szczurów, które chłodziły lub podgrzewały prążkowie, zmieniając jego aktywność. Odkryto, że pod narkozą zwiększenie temperatury przyspieszało aktywność prążkowia, podczas gdy obniżenie jej prowadziło do spowolnienia tej aktywności. Kiedy szczury były przytomne, te zmiany w aktywności mózgu bezpośrednio wpływały na ich postrzeganie czasu.

 

Szybsze i cieplejsze prążkowie sprawiało, że czas płynął wolniej, podczas gdy jego spowolnienie i ochłodzenie skutkowało przyspieszeniem upływu czasu. Co ciekawe, zmiany te nie wpływały na prędkość ruchów szczurów, a jedynie na moment, w którym decydowały się one na podjęcie akcji. Wskazuje to na to, że postrzeganie czasu i kontrola prędkości ruchu są zależne od różnych obszarów mózgu.

Image

Prążkowie odpowiada za decydowanie o momencie rozpoczęcia ruchu, podczas gdy inny obszar mózgu, być może móżdżek, kontroluje prędkość tego ruchu. Chociaż potrzebne są dalsze badania, aby dokładnie zrozumieć te mechanizmy, jest to istotny krok na drodze do odkrywania tajemnic naszego mózgu.

 

Poprzednie badania z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego sugerowały, że zwoje podstawy mózgu mogą również odgrywać rolę w postrzeganiu czasu u ludzi, jednak wymaga to dalszych badań. Ważność zrozumienia mechanizmów postrzegania czasu jest nie do przecenienia, gdyż wpływają one na nasze poruszanie się i interpretację otaczającego nas świata.

 

Na przykład w chorobie Parkinsona, zaburzone poczucie czasu wpływa na ruch i zdolność adaptacji do otoczenia. Wciąż są wiele pytań do zbadania: jakie obwody mózgowe kontrolują pulsowanie aktywności i zmiany w postrzeganiu czasu? Jakie inne funkcje pełnią te struktury mózgu? Jak pomagają nam one przystosować się i inteligentnie reagować na otaczające nas środowisko? W erze, w której mózg dyktuje tempo, te pytania są niezwykle ważne.

Ocena:
Brak ocen

Dodaj komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.
loading...