Jaskinia Royston skrywa setki tajemnic! Kto ją zbudował?

Kategorie: 

Źródło: roystoncave.co.uk/

Historia brytyjskiej jaskini Royston (Katherine's Yard, Melbourn Street, Royston) sięga 1742 roku, kiedy to została odkryta przez przypadek podczas budowy ławki dla lokalnego kościoła. Jaskinia była pokryta rzeźbionymi symbolami, obrazami i postaciami, które nadal wymykają się naukowemu zrozumieniu.

 

Rzeźby wewnątrz jaskini rzucają światło na różnorodność kultury i tradycji, które istniały ponad 700 lat temu. Istnieje wiele teorii dotyczących tego miejsca, jedna z nich sugeruje nawet, że jaskinia została zbudowana przez templariuszy około 1349 roku. Zgodnie z tą interpretacją jaskinia była drewnianym kościołem, który miał chronić rycerzy podczas epidemii Czarnej Śmierci.


Źródło: Wikipedia

Teoria ta została poparta przez sposób, w jaki rzeźby i projekt architektoniczny jaskini są jednoznacznie chrześcijańskie w naturze, takie jak scena Ukrzyżowania. Z drugiej jednak strony taka symbolika mogła zostać z łatwością nałożona na wcześniejsze symbole. Niektórzy proponują nawet koncepcję, wedle której jaskinia była miejscem kultu dla przedchrześcijańskich grup pogańskich. Widoczne tam rzeźby mają rzekomo przedstawiać pogańskich bogów i boginie, które były czczone podczas przesileń. Z oczywistych względów tylko jedna z tych opcji może być prawdziwa.


Źródło: roystoncave.co.uk/

Dokładny cel wykorzystania jaskini Royston wciąż pozostaje tajemnicą. Na przestrzeni lat sugerowano już, iż był to składzik na przyprawy, miejsce kultu czy nawet kryjówka bandytów. Identyfikację tego miejsca komplikuje fakt iż znajduje się tam szereg symboli reprezentujących chrześcijaństwo, islam, judaizm i pogaństwo. Kto tworzyłby coś takiego we wczesnym średniowieczu?

Konstrukcja Royston Cave nie przypomina niczego, co można by zobaczyć we współczesnej architekturze. Ściany jaskini zostały wyrzeźbione w blokach kredowych, tworząc serię tajemniczych i zawiłych wzorów. Przy konstrukcji jaskini zastosowano technikę podobną do rzymskiej inżynierii. Wyraźnie widać tam ślady drobiazgowej pracy murarzy, z widocznymi na ścianach śladami cięcia.


​​​​​​​Źródło: roystoncave.co.uk/

Być może właśnie dlatego nadal przyciąga ona turystów z całego świata, którzy chcą dowiedzieć się więcej o przeszłości tego niesamowitego miejsca. Studia nad jaskinią Royston doprowadziły badaczy do odnalezienia wielu artefaktów i rozszyfrowania części z symboly na ścianach jaskini. Jednak pomimo wszelkich starań, zagadka jaskini Royston pozostaje nierozwiązana.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj