Jeśli Wszechświat powstał z niczego kto stworzył NIC?

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Jeśli wszechświat powstał z niczego kto stworzył NIC? To pytanie jest często zadawane jako argument przeciwko teorii Wielkiego Wybuchu i teorii ewolucji, ale jest to błędne rozumowanie. Wszechświat nie powstał "z niczego" w sensie dosłownym. Według teorii Wielkiego Wybuchu, wszechświat powstał z bardzo gęstego i gorącego punktu, który z czasem rozszerzał się, a materia w nim zawarta ulegała stopniowemu schłodzeniu i kondensacji w galaktyki, gwiazdy, planety i inne obiekty.

 

Nauka nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, co było przed wszechświatem, ponieważ granice czasoprzestrzeni i fizyki, które obowiązują wewnątrz wszechświata, nie istniały przed Wielkim Wybuchem. W związku z tym, nie możemy w sposób naukowy zbadać, co było przed tym wydarzeniem. Natomiast pytanie "kto stworzył NIC?" jest źle postawione, ponieważ sugeruje, że NIC byłby czymś, co może zostać stworzone. NIC jest po prostu brakiem rzeczy, a nie czymś, co można stworzyć.

 

Jedna z teorii sugeruje, że przed Wielkim Wybuchem istniał stan nieskończenie gęstej i gorącej materii, zwanej osobliwością, która z czasem zaczęła się rozszerzać i schładzać, tworząc wszechświat. Jednakże, co dokładnie spowodowało ten proces i czy istniał coś przed tym stanem, pozostaje nieznane.

 

Warto zauważyć, że pytanie o to, co było przed wszechświatem, jest poza zakresem nauki, ponieważ nauka opiera się na badaniach empirycznych i opisach zjawisk w obrębie wszechświata, które podlegają obserwacjom i eksperymentom. Pytania dotyczące natury rzeczy, które są poza naszą obserwowalną rzeczywistością, to kwestie filozoficzne i metafizyczne.

Zresztą teoria Wielkiego Wybuchu została ostatnio zakwestionowana przez obserwacje teleskopu kosmicznego JWST ( James Webb Space Telescope). Obserwatorium to ujawniło sześć masywnych galaktyk, które istniały od 500 do 700 milionów lat po Wielkim Wybuchu, który rzekomo stworzył wszechświat. Według nowego badania opublikowanego w czasopiśmie Nature , odkrycie całkowicie obala istniejące teorie dotyczące pochodzenia galaktyk, a skoro tak obala też nasze zrozumienie tego jak przebiegał Wielki Wybuch, o ile w ogóle miał miejsce.

 

Te obiekty są znacznie masywniejsze niż ktokolwiek się spodziewał. Sądzono, że w tym momencie istnienia Wszechświata znajdziemy tylko małe, młode galaktyki, ale odkryliśmy galaktyki tak dojrzałe jak nasza w czasie, który wcześniej uważano za świt wszechświata.

 

Skłania to do konkluzji, że obecne modele kosmologiczne mogą się wkrótce zdezaktualizować. Jedyne co pozostanie to pytanie o to co było przed Wszechświatem i jak się w ogóle rozpoczął.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Jann

W stanie hipotetycznego

W stanie hipotetycznego wielkiego wybuchu nie można mówić o materii przy takich parametrach jakie mogły występować. To była kumulacja energii, ale materia mogła powstać znacznie później. Dopiero, gdy wszechświat się rozwinął, Bóg mógł malować na nim swój obraz i tworzyć dzieła.

 

Portret użytkownika piotrek

Wokół ambony w Starym Sączu

Wokół ambony w Starym Sączu "u Klarysek" jest ogromna rzeźba, która powstała w 1647 roku ! Na dole leży On który wyrzucił z siebie naszą Galaktykę (jak energię ze Splotu Słonecznego) przez co powstała , której zakończeniem jest na pólnocy Gwiazda Polarna czyli ONA w tym 5 tyś leciu Matka Boża (jedna z siemiu medrców), poprzednio był Thuban 5 tyś lat temu Kriszna, Jahwe , Amon,ShangDi zawsze ten sam ) którzy obejmuja duchową pieczę w czasie co 26 tyś lat precesji nad naszym światem naszą Galaktyką! Żeby odpowiedzieć kim ON jest trzeba jechać i zobaczyć !   

Portret użytkownika Roman

Ja rozumiem, że trzeźwo

Ja rozumiem, że trzeźwo myślącym naukowcom trudno pojąc zjawisko nieskończoności ale ja uważam, że Wszechświat niemiał żadnego początku (istniał od zawsze) i nie będzie miał końca. Nawet matemetyka, która jest niezbędna do opisania Wszechświata używa pojęcia nieskończoności.

Skomentuj