Joe Navarro – ekspert od komunikacji niewerbalnej

Kategorie: 

Źródło: wikimedia commons

W dzisiejszych czasach dezinformacji i fałszywych doniesień, kiedy ujawnienie faktów nie zawsze leży w intencji rządów państw, koncernów i innych instytucji, dochodzenie do prawdy to kwestia niezwykle istotna. Nieważne czy mówimy tutaj o jakiejś większej intrydze czy o odczytaniu rzeczywistych intencji lokalnego działacza w ważnej dla nas sprawie. Informacja zawsze jest w cenie.

 

Przydatną umiejętnością w związku z tym będzie umiejętność rozpoznawania sygnałów w komunikacji niewerbalnej. Wiedzą to rozmaite służby wywiadowcze i agencje specjalne. Opanować ją może każdy w mniejszym lub większym stopniu, natomiast dojście do perfekcji wymaga wielu lat doskonalenia i oczywiście naturalnych predyspozycji. Osobą, która spełnia te kryteria w zupełności jest Joe Navarro, były pracownik amerykańskiego FBI (Federalnego Biura Śledczego), zwerbowany przez organizację w bardzo młodym wieku. Urodził się na Kubie w 1953 roku i przez 25 lat pracował jako specjalny agent i nadzorca z zakresu kontrwywiadu i oceny behawioralnej, będąc jednym z założycieli specjalnego programu behawioralnej analizy w FBI. Przez ten okres dał się poznać jako świetny specjalista i uważny obserwator ludzkiego zachowania.  

 

Po skończeniu służby, pozostał w pewien sposób związany z instytucjami państwowymi, pracując m.in. jako konsultant dla Departamentu Stanu, niemniej jednak rozgłos zdobył jako autor i mówca. Wykorzystując swoją rozległą wiedzę i bogate doświadczenie, chętnie dzielił się nimi na łamach magazynu Psychology Today, gdzie regularnie publikuje artykuły, podczas organizowanych przez siebie licznych seminariach i warsztatach, czy na spotkaniach autorskich i specjalnych wydarzeniach. W 2005 roku zaangażował się w World Series of Poker Academy, gdzie uczył profesjonalnych pokerzystów rozpoznawania tak zwanych „telli”, czyli elementów zachowania zdradzających prawdziwe intencje graczy. Od tego czasu aktywnie udziela się w tym aspekcie, oferując swoje spostrzeżenia, które zawodnicy mogą wykorzystać do zapisywania nietypowych zachowań zawodników, co jest niezbędnym elementem strategii czytania przeciwnika. Poza tym Navarro wspiera inne inicjatywy edukacyjne, stawiając sobie za cel dotarcie do szerszej grupy odbiorców, w szczególności tych, którzy nie mają możliwości wzięcia udziału w jego seminariach. Stąd też seria programów z dziedziny samodoskonalenia się pod tytułem „The Power of Body Language” („Siła mowy ciała”) oraz kursy internetowe, gdzie podpowiada jak skutecznie obserwować, rozszyfrować i wykorzystać niewerbalne komunikaty, zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym.

 

Navarro popełnił kilka książek przetłumaczonych na wiele języków. Jedną z bardziej znanych pozycji jest „Mowa ciała” („What Every Body is Saying”). Autor odkrywa przed czytelnikiem tajniki trudnej sztuki komunikacji niewerbalnej, skupiając się na komunikatach jakie nieświadomie wysyła, jego zdaniem, każdy. Zwraca uwagę nawet na niewielkie niuanse, jak gesty, pozycję i drobne ruchy ciała, postawę, odruchy, mimowolne dotykanie, czy utrzymywanie odległości w kontaktach z innymi. „Louder Than Words: Take Your Career from Average to Exceptional with the Hidden Power of Nonverbal Intelligence” to z kolei wskazówki z tej dziedziny dla sektora biznesowego, a „Read ‘Em and Reap” - pokłosie pokerowych zainteresowań. Ostatnia propozycja, z kwietnia 2017 roku („Three Minutes to Doomsday”), stanowi opis prawdziwych wydarzeń z życia Joe Navarro – młodego współpracownika FBI, mającego okazję pokazać pełnię swoich talentów w rozczytywaniu ludzkich emocji podczas długich i skomplikowanych przesłuchań świadków. To także ciekawa pozycja dla wszystkich tych, którzy lubią czytać o ważnych wydarzeniach w historii ludzkości niejako od kuchni, zyskując lepszy pogląd na sytuację od tego, jaki odbiera się bazując tylko na oficjalnych przekazach.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj