Kamienna głowa z Gwatemali tajemnica czekająca na rozwiązanie

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Odkrycie gigantycznej kamiennej głowy, które miało miejsce ponad pół wieku temu w dżungli Gwatemali, wciąż stanowi tajemnicę zastanawiającą badaczy na całym świecie. Zaskakująca twarz typu kaukaskiego, nieodpowiadająca żadnej znanej przedhiszpańskiej rasie Ameryki, stała się tematem licznych kontrowersji i teorii.

 

Prawnik i notariusz, Oscar Rafael Padilla Lara, otrzymał zdjęcie tajemniczej głowy w 1987 roku. Zdjęcie, które wykonał właściciel terenu z monolitem w latach 50. XX wieku, ukazywało fascynujący obiekt „gdzieś w dżungli Gwatemali”. Padilla podzielił się tym niezwykłym odkryciem, publikując artykuł w biuletynie Ancient Skies.

 

Mimo pierwotnego zainteresowania odkryciem, tajemnicza głowa szybko zniknęła z pola widzenia opinii publicznej, by powrócić na ekrany w filmie Mayan Revelations of 2012 and Beyond. W filmie, zdjęcie głowy posłużyło jako dowód sugerujący kontakty obcych cywilizacji ze starożytnymi ludźmi.

 

Kilka lat po publikacji artykułu Padilli, reżyser filmu odwołał się do artykułu gwatemalskiego archeologa, Hectora I. Maggii. Archeolog potwierdził, że monumentalna głowa nie jest dziełem żadnej znanej, przedhiszpańskiej cywilizacji, twierdząc, że jest to twór „nieznanej, wyższej od ludzkiej cywilizacji”.

Mimo to, wielu sceptyków uważa, że to tylko chwyt marketingowy, a nawet autentyczność fotografii była kwestionowana. Niemniej jednak, nie ma dowodów na to, że zdjęcie miałoby być sfałszowane.

 

Wiele pytań pozostaje otwartych - kto i dlaczego stworzył tę gigantyczną głowę, jeśli faktycznie istniała? Czy była to tylko głowa, czy może, podobnie jak posągi z Wyspy Wielkanocnej, pod ziemią kryje się ciało? Czy znajduje to jakieś powiązanie z innymi starożytnymi konstrukcjami w regionie? Odpowiedzi na te pytania mogą przynieść jedynie dalsze badania i wykopaliska archeologiczne.

 

Interesujące jest również to, że na terenie, na którym odkryto tajemniczą głowę, wcześniej znaleziono kamienne głowy Olmeków - starożytnej cywilizacji, która rozkwitała między 1400 a 400 pne. Jednak odkryta głowa nie wydaje się być dziełem Olmeków. To skłoniło belgijskiego autora i badacza historii alternatywnej, Philippe'a Coppensa, do postawienia pytania, czy głowa „jest anomalią okresu Olmeków, czy też jest artefaktem innej, nieznanej kultury, która poprzedzała Olmeków lub istniała po nich”.

 

Tajemnica gigantycznej kamiennej głowy z Gwatemali nadal fascynuje naukowców i badaczy z całego świata. Stanowi ona zagadkę do rozwikłania i może kiedyś rzucić światło na nieznane jeszcze aspekty starożytnej historii ludzkości.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj