Koniec aktywności wulkanicznej na Marsie miał miejsce w tym samym czasie co wymarcie dinozaurów

Kategorie: 

Źródło:

Zdaniem ekspertów z NASA ostatnia odnotowana aktywność wulkaniczna na Marsie oraz Wielkie Wymieranie z okresu kredy, którego rezultatem była śmierć 3/4 gatunków żyjących na Ziemi, oba miały miejsce mniej więcej w tym samym okresie. Badanie zostało opublikowane na łamach czasopisma naukowego Earth and Planetary Science Letters.

Zgodnie z nowymi danymi uzyskanymi przez NASA, podczas ostatniego szczytu aktywności, ogromnego marsjańskiego wulkanu nazywanego Arsia Mons, wytwarzał on na swoim szczycie co najmniej 1 ścieżkę lawy co około milion lat. Eksperci twierdzą, że ostatnia aktywność wulkaniczna na Marsie miała miejsce około 50 milionów lat temu, dokładnie na przełomie Kredy i Paleogenu.

Owalny nasyp skalny w lewym górnym rogu zdjęcia to Arsia Mons

Zgodnie z wypowiedzią eksperta z NASA, dr. Jacoba Richardsona, pracownika Centrum Lotów Kosmicznych NASD Goddard w Greenbelt.

"Szacujemy, że szczyt aktywności wulkanicznej Arsia Mons prawdopodobnie miał miejsce około 150 milionów lat temu - w późnej epoce Jury - a potem została zakończona w tym samym czasie co wymarcie dinozaurów na Ziemi"

W celu zebrania wymaganych danych, eksperci wykorzystali technikę liczenia kraterów. Mówiąc najprościej, obliczając całkowitą liczbę kraterów o średnicy co najmniej 100 metrów naukowcy określali wiek napływów. Po tym, eksperci mapowali granice przepływu lawy zidentyfikowanej w każdym z 29 otworów wulkanicznych. Jak wyjaśniono, modelowanie dało również możliwość oszacowania objętości strumienia dla każdego koryta lawy. Na szczycie około 150 milionów lat temu otwory wentylacyjne w kalderze Arsia Mons prawdopodobnie łącznie wyprodukowały około miliona metrów sześciennych magmy co milion lat.

Dokładniejsze zdjęcie Arsia Mons

Bez wątpienia, jest to bardzo interesujące odkrycie, które stawia przed nami pewne pytanie. Jeżeli zdarzenia na Marsie oraz na Ziemi miały miejsce mniej więcej w tym samym okresie, (co nie kryjmy się, z perspektywy naukowców może oznaczać setki a nawet miliony lat odstępu) to czy oba te zjawiska mogły by być ze sobą związane? Czy ten sam czynnik, który stał za wyciszeniem aktywności wulkanicznej na Marsie na ponad 50 milionów lat, stał za ogromną katastrofą naturalną, która wybiła w pień większość istot żyjących na Ziemi? Nie wykluczone, że zbliżamy się do odpowiedzi na to pytanie.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
loading...

Komentarze

Skomentuj