Kosmici mogą zniszczyć całą ludzkość za pomocą "wiadomości powitalnej"

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Scenariusze ataków obcych cywilizacji, są dziś dobrze znanym obrazem w hollywoodzkich filmach. Inwazja obcych, niszczenie miast i chaos wśród porywanych ludzi znalazły stałe miejsce w naszej wyobraźni. Oczywiście, szansa aby taki atak miał miejsce w pokazanej w filmach formie, jest bardzo mała. Gdyby kosmici byli naprawdę wrogo nastawieni, ich sposób inwazji byłby zupełnie inny i o wiele bardziej dotkliwy dla mieszkańców XXI wieku.

Astrofizycy Michael Hippke i John G. Leach w jednym ze swoich artykułów naukowych, wysunęli teorię, że atak obcych byłby znacznie skuteczniejszy i mniej kosztowny niż zdają się sugerować Hollywódzkie produkcje. Ich zdaniem Wszechświat jest bardzo duży, odległości są zbyt duże nawet na podróże z dużą prędkością, a budowanie gigantycznej floty statków kosmicznych jest wyjątkowo nieopłacalne. Dlatego obcy mogą zorganizować atak przy użyciu złośliwego kodu ukrytego w pozornej wiadomości powitalnej.

 

Ten kod będzie zawierał niezwykle zaawansowaną sztuczną inteligencję, która natychmiast rozprzestrzeni się w Internecie i przeniknie do wszystkich sieci komputerowych na świecie. W efekcie, przejmie ona kontrolę nad wszystkim, poczynając od sektora bankowego i sieci energetycznych, a kończąc na instalacjach wojskowych itp. Ludzkość może zapobiec takim atakom, ponieważ aby to zrobić, należy powstrzymać sie od czytania jakichkolwiek wiadomości wysyłanych z kosmosu.

Michael Hippke twierdzi, że ludzie nie są w stanie oszacować wszystkich zagrożeń z góry, więc jedynym sposobem, aby się zabezpieczyć, jest jej zniszczenie. Przykładowo, nawet gdyby taka wiadomość została odczytana w tajnej bazie wojskowej odseparowanej od światowej sieci, pozostaje ryzyko zainfekowania telefonów pracowników, którzy mogą przenieść ją niczym chorobę do światowej sieci. 

 

Taki scenariusz, zakłada jednak, że obca cywilizacja chciałaby podbić naszą planetę. Naukowcy twierdzą, że prawdopodobieństwo takiej inwazji jest wciąż bardzo małe, a jeśli potencjalna wiadomość od obcej cywilizacji zostanie odebrana przez ziemskie teleskopy, naszym obowiązkiem jest ją przeczytać. Pomimo istniejącego ryzyka, potencjalne korzyści takiego kontaktu będą ogromne.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika realista

artykuł ciekawy, ale jaka

artykuł ciekawy, ale jaka jest szansa na to że kosmici bedą celowali akurat w nas? tzn że to tylko my będziemy celem ich ataku? Przeciez możemy być tylko "przyłowem" w ich galaktycznej ekspansji, dodatkową zdobyczą podczas prawdziwej wojny z innymi kosmitami. Wtedy raczej nie bedzie to "zwykły email" z wirusem (który musiałby być napisany w języku zrpzumiałym przez nasze komputery. A jak łątwo dziś znaleźć kogoś kto zna tak programowanie starych komputerów na tyle dobrze aby pisać wirusy? Dla nich nasz kod binarny może być takim przeżytkiem jak dla nas antyczne hieroglify...) tylko zaatakują nas tym co akurat będą mieli pod ręką... i będzie to otwarty konflikt zbrojny (choć słowo konflikt sygeruje w miarę wyrównane szanse, a na takie nie liczę...) 

Portret użytkownika Ojciec Pijok

Jak ja uwielbiam te naiwne

Jak ja uwielbiam te naiwne rozkminy o kosmitach… Wy serio myślicie, że przybysze z jakiejś odległej galaktyki będą się komunikować w jakikolwiek zrozumiały dla człowieka sopsób? Bądźmy poważni, przeciętny Ziemianin ma problem żeby się z obcokrajowcem dogadać, a co dopiero z przedstawicielem pozaziemskiej cywilizacji.

Portret użytkownika r.abin

"należy powstrzymać się od

"należy powstrzymać się od czytania jakichkolwiek wiadomości wysyłanych z kosmosu"? Toż to jakaś "Inkwizycja". U nas (na uczelni), kierownik Dziekanatu - odłączył komputery, od internetu - i wystarczyło. Tylko studenci, są mniej inteligentni - od złośliwych Kosmitów (ci mogą stosować procesy posthipnotyczne)

Portret użytkownika wRG

Nie bierzecie pod uwagę, że

Nie bierzecie pod uwagę, że systemy komputerowe innych cywilizacji mogły wyewoluować w zupełnie innym, niekompatybilnym z naszymi kierunku. Np zamiast systemu binarnego, używają ternarnego. I już nie ma szans żeby cokolwiek napisane pod system ternarny, w ogólnie zidentyfikowało nasze systemy jako komputery.

Skomentuj