„Kosmiczna meduza” widziana nad południowymi Stanami Zjednoczonymi

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Facebook

Wczesnym rankiem w czwartek (5 maja) kamera w Waycross w stanie Georgia nagrała dziwne smugi tajemniczego obiektu poruszającego się na niebie. Jasny, szybki, ze świecącą, wydłużoną aureolą, obiekt wyglądał jak kosmiczna meduza.

 

Oczywiście ta kosmiczna meduza nie była niezidentyfikowanym obiektem latającym UFO – najprawdopodobniej była to rakieta SpaceX typu Falcon 9 wystrzelona z Kennedy Space Center na Florydzie, około 400 km na południe od kamery. Każdego roku dziesiątki rakiet opuszczają tę wyrzutnię, ale niewiele z nich można słusznie pomylić z bioluminescencyjnym bezkręgowcem na niebie. Więc co się tutaj stało?

 

Zdaniem ekspertów to połączenie fizyki i doskonałego wyczucia czasu. Po pierwsze, długie, kuliste „ciało” meduzy to po prostu wydech wychodzący z dyszy silnika rakietowego Falcon 9. Powodem, dla którego spaliny przyjmują ten bulwiasty kształt, jest różnica ciśnień wewnątrz i na zewnątrz dyszy. W tym przypadku spaliny wychodzące z dyszy są „niedostatecznie rozprężone” - co oznacza, że ​​gaz ma wyższe ciśnienie niż otaczające powietrze, gdy spaliny opuszczają dyszę silnika.

 

Aby dopasować ciśnienie atmosferyczne w tle, wydech rakiety zmniejsza swoje własne ciśnienie, rozszerzając się, gdy opuszcza dyszę. W niedostatecznie rozciągniętym wydechu na wylocie dyszy wentylatory pracują nad zmniejszeniem ciśnienia i dostosowaniem go do ciśnienia tła. To wyjaśnia kształt, ale co z blaskiem? Ponieważ start rakiety miał miejsce we wczesnych godzinach porannych w czwartek (około 5:45 czasu lokalnego (09:45 UTC)), światło słoneczne padało nad horyzont, oświetlając pióropusz wydechowy, powodując, że świeci jasno na tle ciemnego nieba.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.3 (3 votes)
loading...

Skomentuj