Ksenoboty czyli pierwsze na świecie żywe roboty

Kategorie: 

Źródło: Wikipedia

W laboratoriach Uniwersytetu Harvarda dokonuje się rewolucja w dziedzinie nauki. Tu, na styku robotyki i biologii, biolodzy wraz z programistami kształtują przyszłość poprzez tworzenie ksenobotów - robotów komórkowych, które zaskakują swoją zdolnością do wykonywania różnorodnych zadań. Co ważne, wszystkie te roboty są wytworzone z żywych komórek.

 

Początek tej innowacyjnej podróży datuje się na kilka lat wcześniej, gdy zespół naukowców przeprowadził badania nad komórkami zarodkowymi żab szponiastych. Po umieszczeniu tych komórek w specjalnym roztworze, spontanicznie tworzyły one kształty kuliste, przyspieszając ewolucję tych istot. Zastosowanie komórek mięśnia sercowego i skóry pozwoliło tym kreaturom na ruch i utrzymanie swojego unikalnego kształtu.

 

Jednak prawdziwa magia zaczęła się, gdy do równania wprowadzono sztuczną inteligencję. Pod wpływem zmian w formacji komórkowej, ksenoboty wykazywały zdolności do samoreprodukcji, a także do przenoszenia drobnych cząsteczek w skoordynowany sposób. To odkrycie, opublikowane w prestiżowym czasopiśmie "Biophysics and Computational Biology", pokazuje, że ksenoboty są niesamowitą fuzją biologicznego projektu z robotyką.

 

Potencjalne zastosowania ksenobotów są prawie nieograniczone. Wyobraźmy sobie nanoboty pływające w naszych oceanach, zbierające mikroskopijne zanieczyszczenia, lub miniaturowe roboty dostarczające leki bezpośrednio do docelowych komórek w ciele człowieka. Mimo że obecnie są one w fazie wczesnego rozwoju i ograniczone do kilku pokoleń w szalkach Petriego, skala ich możliwości jest imponująca.

 

Niemniej jednak, jak z każdą nową technologią, pojawiają się pytania dotyczące etyki i bezpieczeństwa. Czy powinniśmy kontynuować badania nad istotami zdolnymi do samoreprodukcji, nawet jeśli są one tworem naszych laboratoriów? Chociaż naukowcy zapewniają, że ksenoboty są obecnie w pełni kontrolowane, warto zastanowić się nad długoterminowymi konsekwencjami ich istnienia.

 

Pomimo tych kontrowersji, nie da się zaprzeczyć, że ksenoboty reprezentują fascynujący kierunek w świecie nauki. Jako hybryda biologii i robotyki, otwierają drzwi do niewyobrażalnych możliwości w medycynie, inżynierii i ekologii. Z niewątpliwą pewnością czekają nas ciekawe czasy w badaniu i rozwoju tych unikalnych mikrorobotów.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Nv 13 cr 78

A to może być ciekawe , ale

A to może być ciekawe , ale znając życie - znając ten parszywy skorumpowany świat skończy się na gadaniu , tak jak z lekami na raka i setkami podobnych nowinek które miały być zbawieniem  na choroby a został się jeno smród

Skomentuj